Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
  1. #1

    Domyślnie Helios 44M-4 2/58 - czy warto?

    Witam. Znalazłem swojego starego zenitha - jest przy nim obiektyw Helios 44M-4.
    Posiadam obecnie tylko jeden obiektyw nikkor 18-105mm

    Mam taki problem:
    1) do czego może służyć taki obiektyw?
    2) czy warto inwestować w pierścienie by móc korzystać z tego obiektywu?

    Biorąc namiar na to że wciąż jestem absolutnie początkującym nikoniarzem

    Pozdrawiam Marek
    NIKON D3100, N 18-105 VR, N 70-300 VR

  2. #2

    Domyślnie

    1) Według mnie głównie do portretu i do makro
    2) Myślę że tak, sam posiadam i zapewnia mi całkiem sporo zabawy, zważywszy na to że dedykowanego obiektywu makro nie posiadam

    Piszesz że jesteś początkujący i na to również trzeba wziąć poprawkę. Zapinając ten obiektyw przez przejściówkę do D3100, nie będziesz miał ani pomiaru światła, ani autofocusa. Oznacza to, że musisz działać w pełnym manualu i dobierać parametry ekspozycji na oko (nie jest to trudne zakładając, że jakąś wiedzę o ekspozycji posiadasz i umiesz zrobić poprawnie naświetloną fotkę w trybie M - im dłużej będziesz używał tego obiektywu, tym łatwiej będzie "wyczuć" poprawne parametry i ewentualnie je szybko skorygować na kolejnym zdjęciu).
    | FB | BLOG |

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2012
    Miasto
    Kielce/Kraków
    Posty
    61

    Domyślnie

    1. Makro i fotografia zbliżeniowa
    2. warto, adapter kosztuje kilka złotych, pierścienie też niedrogie. Sam byłem w identycznej sytuacji jakiś czas temu i strasznie mi się spodobało przejście z kita na tego heliosa
    D5000, 18-105 VR, 50 1.8G, 35 1.8G, M42, SB-900

  4. #4

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie warto.
    Ale bardzo warto kupić do tego obiektywu przejściówkę, fotografować nim trochę rozwiązując wszelkie problemy z tego wynikające i samemu stwierdzić ,że nie ....warto.
    Wiedza jaka zdobędziesz dzięki tej zabawie będzie bardzo wiele warta. Więcej niż 70-200 vrII

  5. #5

    Domyślnie

    Kup adapter i się pobaw. To najtańszy sposób na uzyskanie małej głębi ostrości, szczególnie, że masz już szkiełko.
    to be a rock and not to roll

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar dawid666
    Dołączył
    05 2012
    Miasto
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    23

    Domyślnie

    niektore teleobiektywy m42 to i do obrony mogą służyć
    sam zaczynalem od ruskiego Mira 37/2.8 z tym ze na Pentaxie. I wtedy dla mnie jak dla bardzo poczatkującego to serio fajna sprawa była samemu ustawiac przysłone czas i inne i sprawdzać rezultaty ustawień. teraz na Nikonie mam Pentacona 50/1.8 i fajna sprawa do szerszych portretów i do makro:]
    D3100+S17-70/2.8-4.5+Pentacon 50/1.8+ 2x Sunpak - 4000AF, Auto301+Cullmann 250B+3x Phottix Tetra+reszta gratów obciążających kręgosłup

  7. #7

    Domyślnie

    Nie warto szczegolnie przy puszce (D3100), ktora nie mierzy swiatla ciaglego z obiektywami bez mikroprocesora.

  8. #8

    Domyślnie

    Do nauki fotografii jak najbardziej dobry wybór. Polecam zakup dwu adapterów jeden z soczewką, a drugi bez. Wersja bez soczewki dobrze się sprawdzi jako portretówka lub do makrofotografii.
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  9. #9

    Domyślnie

    Widziałem szkiełko w połączeniu z pentaxem k200d - bardzo ładny obrazek generuje

  10. #10

    Domyślnie

    Wielkie dzięki - przekonaliście mnie
    dzięki Wszystkim za pomoc - liczę na to że może "inaczej" spojrzę na fotografowanie i właśnie się czegoś nauczę (jeśli to jeszcze możliwe )
    Czytałem sporo o tych adapterach - że bez szkiełka nie ostrzy na nieskończoność a ze szkiełkiem ostrzy do nieskończoności :
    - powinienem wybrać któryś z nich czy może warto zakupić obydwa?
    - czy kupując taki adapter jest jeszcze coś na co powinienem zwrócić uwagę?
    - czy oprócz tego adaptera jeszcze coś należy zakupić?

    Z góry dziękuję i pozdrawiam Marek
    NIKON D3100, N 18-105 VR, N 70-300 VR

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •