Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 47
  1. #21

    Domyślnie

    Oj ludzie ludzie... takie stawki to norma, tylko my żyjemy w państwie gdzie artysta to menel nie dbający o siebie i nie mający prawa zarobić więcej niż klient sobie życzy. Zrobienie głupiego logo to kwestia 15-20-25 tys zł. Jest sesja dla 120 osób z całego kraju, więc wątpię żeby zgranie ich było aż tak proste. Po drugie, każdy ma inny łep, i każdego ustawić trzeba inaczej do światła, najgorsze co można zrobić to wyliczyć to na zasadzie 2min/osobę. To jest kopanie pod sobą dołka, zakładanie z góry że pójdzie wszystko idealnie gładko. Dobrze że gość wziął ile wziął. To jest 120 sesji do kampanii wyborczej. W USA na takie rzeczy wydaje się setki tysięcy dolarów, jak nie miliony, a u nas 200 000 PLN poszło na całą partię i ludzie wrzeszczą że to dużo. A idźcie pracować za 500zł, wkońcu jak 1 gostek to 2min ustawiania światła, 1min zrobienie 3 fot, 30min obróbka, to za co wołać więcej co?
    ;]

  2. #22

    Domyślnie

    Nie gorączkuj się Aeon my tu nie o stawce rozmawiamy tylko o szacunkowym określeniu czasu na 500 godzin.

    Ale skoro chcesz o pięciuset złotych porozmawiać: Rozumiem, że jak przyjdę do Ciebie po zdjęcie "legitymacyjne" i będę chciał dać Ci za to 500 zł to kategorycznie się nie zgodzisz i policzysz mi 20 zł (nie wiem jaki jest cennik aktualny, sto lat nie robiłem zdjęć legitymacyjnych)?

  3. #23

    Domyślnie

    ludzie czas to jedno, a prawa do zdjec?
    mysle ze niektorzy tu powinni ogarniac jaka sa stawki przy takich zleceniach i jak ktos je zna to by nie bylo calej tej dyskusji
    fafniak tez dobrze pisze - taka sesja z ktorej zdjecia maja "isc na kampanie" to jednak nie cykniecie fotek do identyfikatorow
    z tym stoi agencja i to na pewno nie wyglada cyk, cyk, cyk nastepny

  4. #24
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Prawie wszystko się zgadza tylko właśnie - prawie...

    500 godzin?
    Jeśli sesja odbywa się w studiu to ustawienie światła, które zostało wycenione na 2 godziny trwa raz te dwie godziny a nie 120 x 2 godziny...

    Więc wychodzi ustawienie światła, niech będzie i 3 godziny, może marnie idzie...
    Potem na 1 osobę do osiągnięcia jednego porządnego zdjęcia, niech będzie, że potrzeba 5 próbnych, na każde potrzebujemy 2 min (ustawianie itp), to jest 10 min na osobę, przyjmijmy że 15 dla równego rachunku.
    To jest 30 godzin zdjęciowych na wszystkich.

    No to ok.
    Przychodzimy do studia o 9.00 (nie można za wcześnie przecież) o 12.00 mamy ustawione światło i pierwszego pacjenta. Do 18 uda nam się obsłużyć 24 polityków. Potem idziemy do domu.
    Dzień drugi. Znów do studia o 9.00 znów o 12.00 jesteśmy gotowi (wredne krasnoludki przestawiły światła), kolejne 24 osoby do godziny 18.00.

    W ten sposób potrzebujemy 5 dni na zrobienie zdjęć wszystkim 120 osobą, pracując codziennie od 9 do 18 czyli przez 9 godzin dziennie..
    Zakładając, że wszystkie sesje odbędą się w swoim studiu w Warszawie i to w jednym ciagu. Co jest absolutnie nierealne. Ci ludzie byli z całej Polski, najprawdopodobniej fotograf musiał czasami gdzieś jechać.
    Na pewno były tam osoby już piastujące jakieś stanowiska (burmistrz, radny, byli posłowie). Umówienie ich to straszny problem.

    Cytat Zamieszczone przez kisio Zobacz posta
    Serio wierzycie, że 120 posłów stawi się w karnym porządku na wyznaczone godziny i w 5 dni wszystkich ogarniecie?

    Chyba nigdy główek nie robiliście
    też tak sądzę

    Cytat Zamieszczone przez dammiz Zobacz posta
    ...A polityk PRZED wyborami potrafi być zdyscyplinowany i na godzinę u fotografa się stawić. ...
    Żart chyba. Pani poseł (starająca sie o drugą kadencję) spóźniła mi się na sesję o 2 godziny bo była u fryzjera. Co jest niemozlwe, bo fryzjer az tyle to jej włosów nie robił. Sesja trwała ze 40 minut, bo nie mogła się zdecydować jaką garsonkę ma mieć ubraną. A tak w ogóle od samego poczatku była niezadowolona, bo fryzura jej się nie podobała. Prawie musiałem powtarzać sesję. Sekretarz skakał wokoło niej płaszcząc się przed nią tak, że az mi żal było faceta. Oni (posłowie) się mają za Bogów!
    Obróbka zdjęcia to była masakra. Pani była tęga i miała zmarszczki na szyi. Nie chciała ich, ale po usunięciu wyglądała jak świnka. Więc były wielkie dyskusje jaki % krycia warstwy zostawić. Jej sztab kilka razy zmieniał zdanie.
    Taka sesja to masakra.

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    70 osób, sesja identyfikacyjna dla pewnej firmy (identyfikatory, gapiące się przeraźliwie twarze z maili w exchangu, kartoteka kadrowa), 3 strzały na osobę (do późniejszego wyboru), wszystko w 2 dni.
    Czyli wszyscy z jednego miasta, jedna lokalizacja. I poza dyrekcją to żadne "ważne" osobistości.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 30-08-2012 o 23:50
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #25

    Domyślnie

    Tzn. trochę ciężko dyskutować z osoba która nie widzi różnicy między takimi sesjami
    Dodajmy do tego pełny make-up - dla faceta to ok 10minut
    dla kobitek ok 20 minut a jak przyjdzie we własnym to zmycie do zera (czasem) i zrobienie nowego
    jak chcemy żeby wyszło dobrze to czasem i powtarzamy jak osoba się spina i nijak nie idą zdjęcia...jak to w życiu bywa

    Ciemne , jasne siwe włosy , okulary łysa głowa , lewy , prawy profil ułożenie rąk nóg całego ciała - dziesiątki spraw o które trzeba zadbać

  6. #26

    Domyślnie

    Ale nikt nie obiecywał, że ma być łatwo.

    Natomiast 4 godziny na sesję jednej osoby w wyniku której ma powstać jedno zdjęcie, to jest zdecydowane nadużycie.

    Podróże, czekanie na panią i tego typu obsuwy są nieprzewidywalne i zdecydowanie nie wchodzą w te 500 godzin, przecież jeśli umówienie spotkania z jednym z nich zajęłoby tydzień to do wyceny nie dodalibyście 160 godzin...

    Jeszcze raz: cena jak najbardziej właściwa, jedyne co kwestionuję to czas podany w artykule potrzebny na wykonanie sesji.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Ale nikt nie obiecywał, że ma być łatwo.

    Natomiast 4 godziny na sesję jednej osoby w wyniku której ma powstać jedno zdjęcie, to jest zdecydowane nadużycie.

    Podróże, czekanie na panią i tego typu obsuwy są nieprzewidywalne i zdecydowanie nie wchodzą w te 500 godzin, przecież jeśli umówienie spotkania z jednym z nich zajęłoby tydzień to do wyceny nie dodalibyście 160 godzin...

    Jeszcze raz: cena jak najbardziej właściwa, jedyne co kwestionuję to czas podany w artykule potrzebny na wykonanie sesji.
    Ale Jacek Kolodziejski powiedzial dokladnie: "1-2 godziny na ustawienie swiatel i zdjecia, drugie tyle to postprodukcja"
    czyli 120x2(max czas)=240 godzin

  8. #28
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Ale o co chodzi? Cena jest wynikiem negocjacji, wykonawca kalkuluje swoje koszty + zakładany zysk - klienta na to stać, albo nie.
    To zupełnie nie moja "półka", ale to kwestia "zer". Każdy ma swoją minimalną stawkę i wie, że poniżej niej nie zejdzie bo nie zarobi, tylko straci.
    Dotyczy to tak samo fotografii, jak i "kopania rowów".
    Nigdy nie zdażyło się Wam odmówić?
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  9. #29

    Domyślnie

    Robert chyba opacznie mnie zrozumiałeś. Gdzie ja napisałem że uważam stawkę za zbyt wysoką że mi przytaczasz przykład z 20 złotymi za legitymacyjne, i że nie zechcę 500?

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Ciemne , jasne siwe włosy , okulary łysa głowa , lewy , prawy profil ułożenie rąk nóg całego ciała - dziesiątki spraw o które trzeba zadbać
    to tak jak z tym logo, dlaczego taka czcionka, dlaczego taki kolor, jak ma wyglądać negatyw, jak ma wyglądać w odwróconych kolorach, w jakim zakresie można coś w nim zmienić żeby było ok. Wszystko musi być dopieszczone. Tu mamy to samo, tylko że na ludzkich głowach, i to 120, a nie jednej, w dodatku do ogólnopolskiej kampani więc maksymalnie rozszerzone pola eksploatacji na określonym lub nieokreślonym czasie. Stawka 200 000 jak najbardziej jest ok.

    Godziny pracy też. Jeden fotograf ustawia facecika w 2min, pstryknie 3 foty i jest ok, inny ustawia godzinę dwie, żeby podjąć ostateczną decyzję jak ktoś ma wyglądać. Jeden fotograf zrobi modelce sesję w godzinę, inny potrzebuje sztabu ludzi do sesji i ustawia dziewczynę dwa dni, po czym 1 zdjęcie leci na okładkę.

    Takie są realia, ja jestem za malutki żeby wogóle startować do dyskusji na temat tego ile pracy takie coś wymaga bo jeszcze mam mleko pod nosem w dziedzinie fotografii, ale rozumiem że nie jest to 3min ustawiania i pstryk jak leci.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 31-08-2012 o 00:49
    ;]

  10. #30

    Domyślnie

    Napiszę jeszcze raz.Czymś zupełnie innym jest "napieprzanie" fot pracowniczych do jakiegoś wewnętrznego katalogu a czymś zupełnie innym zrobienie fot do kampanii ogólnopolskiej politykom.
    Nie zrobisz tego na zasadzie taśmowej z 3 zdjęciami do wyboru. To ma być "ładne" a ludzie są różni. Tu nie ma prostego stwierdzenia "...ale ten pan tak wygląda..." i coś co zwykle przechodzi w takich zdjęciach "indeksach" tu nie przejdzie.
    Można zresztą policzyć.
    10-15 minut make-up
    5 minut korekta światła do postaci
    20 minut zdjęć
    5 minut zgranie zdjęć
    10-20 minut przejrzenie zdjęć na miejscu + akceptacja ze strony fotografowanego (ustalenie szczegółów korekty)
    razem : od 50 minut do 1h
    A przy dużych zleceniach dochodzi sztab "poprawiaczy" wszelkiej maści i doradców , tu za + wstawiasz czasem drugie tyle jak nie więcej

    (acha i nie ma tak że jak jeden polityk jest robiony to drugi już grzecznie czeka w make-up bo albo kobita od pacykowania jest na planie i pilnuje włosów lub drobnych korekt, albo jest tak że kolejny polityk nie może przeszkadzać właśnie fotografowanemu) - zresztą to zrobiłoby różnicę zaledwie 10- 15 minut na osobie - czyli w efekcie w ciągu dnia MOŻE w sumie dało by 1 osobę więcej
    Ostatnio edytowane przez fafniak ; 31-08-2012 o 07:22

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •