Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Fotografia stockowa - czy jest sens jeszcze/DZIŚ zaczynać zabawę w stocki?

    Witam, działam hobbystycznie w fotografii od ponad roku (miałem D90 i wcześniej D40x). Teraz chce kupić następcę D7000, a może szarpnę się na D600 (wszystko zależy co Nikon pokaże na Photokina i ile będzie trzeba wyłożyć złociszy).

    Jak mówię działam hobbystycznie, nigdy nic nie zarobiłem na fotografii, ale tak sobie myślę, czy nie dało by się połączyć przyjemnego z pożytecznym... Nie interesuje mnie reporterka czy robienie ślubów... Myślałem o fotografii stockowej - ale czy tu jeszcze można coś zarobić? Czy ten rynek już nie skończył?

    Na microstockach ludzie płaczą, że przez rok na jednym zdjęciu (średnio) zarabiają kilka czy kilkanaście centów (paranoja jakaś). No ale to micro, jednak przeglądając forum o Getty i Alamy też widzę, że coraz więcej osób narzeka na stawki na macrostockach i sporo osób wycofuje się z tego biznesu...

    Czy warto dziś jeszcze zaczynać, czy lepiej dać sobie siana? Czy to już koniec fotografii stockowej?

    Myślałem o stockowej fotografii głównie w tematyce travel + landscape.


    Dzięki za Wasze sugestie i opinie!

    KLEO

  2. #2

    Domyślnie

    Zacząć zawsze można, jak Twoje zdjęcia będą miały "to coś", co sprawi, że będą się wyrózniać na plus z tysięcy podobnych, to się przebijesz
    Tylko kiepsko wybrałeś temat - travel i landscape to najgorzej się sprzedające zdjęcia na stockach. Tego jest po prostu bardzo dużo, a równocześnie zapotrzebowanie niewielkie.

  3. #3

    Domyślnie

    przeglądając tytuły prasowe można odnieść wrażenie, że zapotrzebowanie na stocki jest coraz większe - coraz częściej gazety biorą zdjęcia ze stocków, chociaż czasem mają się nijak do artykułu który ilustrują, bo są po prostu tańsze niż zdjęcie od fotoreportera czy agencji

    jaka to perspektywa zarobku na stockach? no i coraz częściej w gazetach są zdjęcie ze stocków o bardzo egzotycznych nazwach, często ze słówkiem "free" w nazwie

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ajt Zobacz posta
    Zacząć zawsze można, jak Twoje zdjęcia będą miały "to coś", co sprawi, że będą się wyrózniać na plus z tysięcy podobnych, to się przebijesz
    Właśnie z tym przebiciem może być problem, duże stoki mają 10-tki milionów zdjeć! Na angielskojezycznych forach ludziska odradzają, ale chciałem jeszcze Was spytać co o tym sądzicie.... Wiecie jak im spadły zarobki roczne z 150 tys. na 40 tys. $ (przykładowo) to jest płacz, a dla nas w trzecim świecie, jeszcze nie musi to być zła kaska...
    Tylko kiepsko wybrałeś temat - travel i landscape to najgorzej się sprzedające zdjęcia na stockach. Tego jest po prostu bardzo dużo, a równocześnie zapotrzebowanie niewielkie.
    To jest po prostu to co mnie interesuje i do czego mam dostęp

    A w takim razie co się najlepiej sprzedaje? Pozorowane zdjęcia "biznesowe"??

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krolewicz Zobacz posta
    jaka to perspektywa zarobku na stockach? no i coraz częściej w gazetach są zdjęcie ze stocków o bardzo egzotycznych nazwach, często ze słówkiem "free" w nazwie
    Dokładnie też to obserwuje, tzn. to "free"

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KLEOss Zobacz posta
    A w takim razie co się najlepiej sprzedaje? Pozorowane zdjęcia "biznesowe"??
    Pozorowane, ale nie tylko biznesowe. Rodzinne, szkolne, sportowe, medyczne....
    Weź dowolne, raczej niższych lotów pismo ilustrowane. Artykuł o dzieciach i jakiś bobas siedzi na nocniku, inny je kaszkę. Coś o migrenie albo alergii i jakaś pani trzyma się za skronie albo kicha w chusteczkę. To wszystko ze stocków. Takich zdjęć też tam przybywa w zastraszającym tempie, ale jeszcze jakoś się sprzedają, pewnie do czasu

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli zachęcają Cię (i nie obrażają) kwoty rzędu 0,08$ za pobranie zdjęcia na zasadach RF, to zaczynaj... Albo będziesz miał genialne zdjęcia (nawet krajobrazy/ architekturę) i nieźle dokażesz, albo będziesz ładował przeciętniaki, które znikną w tłumie milionów podobnych ujęć. Jakie robisz zdjęcia (tematyka, jakość)?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez credka Zobacz posta
    (...) Jakie robisz zdjęcia (tematyka, jakość)?
    Cytat Zamieszczone przez KLEOss Zobacz posta
    (...) Myślałem o stockowej fotografii głównie w tematyce travel + landscape. (...)
    .
    "...nie ma ludzi normalnych, sa tylko nieprzebadani..."

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez credka Zobacz posta
    Jeśli zachęcają Cię (i nie obrażają) kwoty rzędu 0,08$ za pobranie zdjęcia na zasadach RF, to zaczynaj... Albo będziesz miał genialne zdjęcia (nawet krajobrazy/ architekturę) i nieźle dokażesz, albo będziesz ładował przeciętniaki, które znikną w tłumie milionów podobnych ujęć. Jakie robisz zdjęcia (tematyka, jakość)?
    Glownie interesowal mnie temat: pejzaze + fotografia podroznicza. Duzo jezdze po swiecie.

    Jakosc? Jak wyjdzie A tak na serio - to roznie, ale stockowy poziom mysle ze utrzymuje. Stockowe zdjecia chyba nigdy nie byly typu "och i ach" czy jakies nadwyczaj artystyczne.

    Takich zdjęć też tam przybywa w zastraszającym tempie, ale jeszcze jakoś się sprzedają, pewnie do czasu
    To zdanie, od poczatku do konca, nie napawa optymizmem.

    ---

    Myslalem o stockach, bo nie kazdy chce / moze / ma mozliwosci biegac po kosciolach i robic fuchy na slubach czy zajmowac sie reportazowa foto. Taka stockowa by mi odpowiadala ze wzgledu na to ze mozna pracowac kiedy sie chce (dni tygodnia / pora dnia), itp.

    Jednak stawki o ktorych Wy piszecie i ludzie na zagranicznych forach i to ze trudno tam zaistniec, to mocno odstrasza na wstepie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KLEOss Zobacz posta
    ...ale stockowy poziom mysle ze utrzymuje.
    - nie myśl, tylko spróbuj aplikować na shutter czy istock i się przekonasz czy Twój poziom wystarcza.

    Cytat Zamieszczone przez KLEOss Zobacz posta
    Stockowe zdjecia chyba nigdy nie byly typu "och i ach" czy jakies nadwyczaj artystyczne.
    czy oby na pewno widziałeś co sprzedaje się na stokach?

    Cytat Zamieszczone przez KLEOss Zobacz posta
    Jednak stawki o ktorych Wy piszecie i ludzie na zagranicznych forach i to ze trudno tam zaistniec, to mocno odstrasza na wstepie.
    cent do centa... jak będziesz dobry i będziesz miał kilkaset pobrań dziennie to znaczy, ze ciężko na to zapracowałeś...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •