Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: D800 crop DX

  1. #1

    Domyślnie D800 crop DX

    Może trochę smieszne pytanie... na jakiej zasadzie działa tryb DX w D800? Często czytalem informacje ze tryb DX w D800 jest wymarzony dla fotografii ptakow i innych oddalonych obiektow (1,5x). Wiem, że wtedy obraz ma 16 mln. pix. Czy działa to na takiej samej zasadzie jakbym zrobil foto FX w pelnej rozdzielczości i wyciął sobie jego fragment odpowiadający obrazkowi DX? W fotografii makro aparaty niepelnoklatkowe maja zaletę w postaci większej głębi ostrości, niż te z FX. Czy w przypadku przełaczenia z FX na opcję DX rowniez bedzie podobnie w stosunku do DX?

    Przepraszam jesli moje pytanie wydaje sie smieszne, nigdy nie korzystalem wczesniej ze zmiany trybów, uzywalem 2 puszek - DX i FX... teraz mowi sie ze d800 to DX i FX w jednym. CZy będzie sie to odnosić tylko do rozmiaru obrazka i kadru?
    Nadszedl ten dzien kiedy opuscilem swiat elek i korpusow z logo C ... Powitalem korpus Nikona
    Nikon 1800 (s)

  2. #2

    Domyślnie

    To jest wycięcie takie samo jak w programie graficznym. Głębia ostrości nie zależy w zasadzie od wielkości sensora (tutaj tylko kwestia krążka rozproszenia, ale i tak ma małe znaczenie przy takich rozdzielczościach) a od ogniskowej i odległości od fotografowanego przedmiotu. Jeśli zrobisz zdjęcie tym samym obiektywem aparatem DX i FX z tej samej odległości będziesz miał taką samą GO, natomiast zmieni Ci się skala na zdjęciu. Żeby uzyskać taki sam kadr w DX jak w FX przy jednej ogniskowej musisz odejść dalej od fotografowanego obiektu i stąd różnica w GO.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  3. #3

    Domyślnie

    To jest dokładnie tak jak opisałeś, czyli wycinek z pełnej klatki.
    Głębia ostrości zależy od odległości od fotografowanego przedmiotu i dlatego na DX jest większa (bo przy tym samym kadrze stoisz dalej).
    Ja tej funkcji nie używam, tak samo jak nie używałem w D700....ale za to w D800 cropować można naprawdę z bardzo fajnym efektem, więc jak najbardziej się ta sprawdza.... robiłem już kilka zdjęć kiedy to boczne punkty nie trafiały z ostrością, więc zrobiłem środkowym bez przekadrowywania i wyciąłem odpowiedni kadr później...naprawdę jest z czego wycinać

  4. #4

    Domyślnie

    potwierdzam jest to wycienek z pełnej klatki
    .........

  5. #5

    Domyślnie

    Potwierdzam ich potwierdzenia w D800 jak wiemy że będziemy cropować to warto od razu ustawić x1.2 - mamy automatycznie mniejszy plik - a jednocześnie zapas na dalsze kadrowanie

  6. #6

    Domyślnie

    A cos sie zmienia w wizjerze? Słyszałem, że w D3x podczas korzystania z trybu DX, wizjer się zaciemnia po bokach i widzimy tylko crop. Jak jest w d800?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez slawoj400 Zobacz posta
    A cos sie zmienia w wizjerze? Słyszałem, że w D3x podczas korzystania z trybu DX, wizjer się zaciemnia po bokach i widzimy tylko crop. Jak jest w d800?
    Pojawia się ramka, ale widać cały kadr FX

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jjj Zobacz posta
    Pojawia się ramka, ale widać cały kadr FX
    Jak wyłączysz podświetlenie punktów AF, to zamiast ramki pojawia się zaciemnienie obszaru większego od DX.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fatman Zobacz posta
    Jak wyłączysz podświetlenie punktów AF, to zamiast ramki pojawia się zaciemnienie obszaru większego od DX.
    Dzięki za info

  10. #10

    Domyślnie

    Ciągle sie człowiek uczy. Dziekuje za odpowiedzi. Przy d800 faktycznie jest z czego wycinac, ale wynika z tego ze... mozna sobie tak samo wyciac z calej klatki zamiast zlecac to aparatowi.. Wiec to stwierdzenie że D800 w trybie DX jest super dla ptasiarzy jest troche naciagniete. CHoc mimo wszystko nawet w DX D800 daje obrazki 16 mln pix co jest wiecej niz D300s czy d700 na wyjsciu.
    Nadszedl ten dzien kiedy opuscilem swiat elek i korpusow z logo C ... Powitalem korpus Nikona
    Nikon 1800 (s)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •