Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Nikon D200/D300 i szkła manualne - pytanie do użytkowników

    Witam

    Mam pytanie do użytkowników wymienionego w tytule sprzętu. Samą zasadę znam, choć mam tylko D80, ale wiem, że z D200/D300 (i innymi puszkami w wyższej półki) działa pomiar światła z każdym obiektywem - słoikiem także. Jeżeli chodzi o stałki, lub obiektywy o stałym świetle, to ok, ustawia się w body najmniejszą przysłonę i body później przez pokrętło samo zmienia wielkość otworu (o ile obiektyw posiada taką możliwość) Chciałem zapytać jak to jest w przypadku, gdy mamy zapięty obiektyw o zmiennym świetle np: 3.5-5.6? W body ustawiamy zapewne najmniejszą przysłonę czyli 3.5, ale po zwiększeniu ogniskowej body nie ma przecież żadnej informacji o zmianie przysłony.....? Dlaczego pytam?
    Mam uszkodzonego 18-55vr, którego już się nie opłaca naprawiać i jego elektronikę chcę wykorzystać do wszczepienia w inny obiektyw manualny. Po pierwszych testach z samymi stykami i płytą od kita stwierdziłem, że i owszem, po ustawieniu najniższej przysłony (czyli takiej, która odpowiada tej najniższej w obiektywie) cała reszta działa ok, pomiar światła jest i sterowanie przysłoną także, jedynie AF trzeba wyłączyć, bo body nie ma sygnału o jego braku (ale to też dopracuję) Ale zauważyłem także inną rzecz. Mając elektronikę od 18-55 najniższą przysłoną będzie 3.5 i tak jest także wyskalowany czujnik światła (czyli drabinka) Pomiar niby jest ale sam środek drabinki (czyli najlepsza ekspozycja) jest przesuwany w zależności od ustawień wartości przysłony w body. Czyli nie zakładając żadnego szkła albo zakładając szkło bez popychacza przysłony i ustawiając inne F niż te w obiektywie będziemy mieli przekłamany pomiar światła. Czy tak też jest w D200/D300?

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć. Przy puszkach z pomiarem światła z manualnymi szkłami nie ustawiasz w body najniższej przysłony. Aparat sam odczytuje jej wartość. Teraz pytanie "jak to się dzieje?". Otóż aparaty te wyposażone są w dodatkowy pierścień wokół bagnetu, na tym pierścieniu znajduje się specjalny zaczep, który wchodzi w zaczep na pierścieniu przysłony obiektywu, zmieniając przysłonę na obiektywie jednocześnie obraca się pierścień na aparacie, a z jego położenia body odczytuje jaką wartość ustawiliśmy.
    Jednocześnie aparat wtedy uniemożliwia zmianę przysłony kółkiem nastawczym, dokonać tego możemy tylko pierścieniem na obiektywie.
    D700 + MB-D10 | D100 + MB-D100 | FM2 | N 24-70 2.8 | N 50 1.4 | N 55 2.8 | N 70-200 2.8 | SB-800

  3. #3

    Domyślnie

    A przy szkłach bez tego dzyngla? Wiem, że w body można ustawić wartość najniższej przysłony.... Np. z takim obiektywem:

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
    Witam
    Chciałem zapytać jak to jest w przypadku, gdy mamy zapięty obiektyw o zmiennym świetle np: 3.5-5.6? W body ustawiamy zapewne najmniejszą przysłonę czyli 3.5, ale po zwiększeniu ogniskowej body nie ma przecież żadnej informacji o zmianie przysłony.....?
    Nie ma. Teoretycznie można powpisywać różne wartości dla różnych ogniskowych i zoomując "zmieniać" obiektyw, ale praktycznie byłoby to bardzo uciążliwe.

    Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
    Czyli nie zakładając żadnego szkła albo zakładając szkło bez popychacza przysłony i ustawiając inne F niż te w obiektywie będziemy mieli przekłamany pomiar światła. Czy tak też jest w D200/D300?
    nie wiem czy załapałem, ale czy nie wystarczy włączyć korekty pomiaru? np. (zakładając, że taka operacja wogóle się powiedzie) przekładamy elektronikę z zooma 4-5.6 do zooma manualnego 2.8-4 wtedy ustawiamy +1EV w body.

    A jaki to jeżeli można spytać obiektyw wart jest takiego zachodu?

  5. #5

    Domyślnie

    Korekta działa i będzie działać. Sprawdzałem tylko trzeba wiedzieć jaką korektę zastosować. Mam na razie rozbebeszoną elektronikę podpiętą do styków (przykręconych do bagnetu. Czyli bagnet+styki +elektronika przerobiona tak, aby dawała najmniejszą ogniskową i takie ustrojstwo podpięte do nikona daje pomiar światła. Niestety elektronika nie zmieści się we wnętrzu Kirona 75-205 ciut za duża jest. Musze szukać innego obiektywu. Jak coś wykombinuję, to wkleję zdjęcia z opisem.

    Ps. Muszę wyczaić co zewrzeć aby mieć niby włączony AF, wtedy działa nawet dźwiękowe potwierdzenie ostrości
    Ostatnio edytowane przez puciek ; 02-07-2012 o 16:43

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
    A przy szkłach bez tego dzyngla? Wiem, że w body można ustawić wartość najniższej przysłony.... Np. z takim obiektywem:
    Tego szkla nie zapniesz do D700 i kazdego innego body. ktore ma mechaniczne przenoszenie przyslony (pomijam pare puszek analogowych typu F4). Jest to szklo pre-AI, ktore wymaga modyfikacji piersienia przyslon (mechanicznego wyciecia).

    Pewne puszki z takimi szklami oferowany pomiar swiatla przy przyslonie roboczej ale to prehistoria.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •