Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Post D700/D800 Matryca z wieksza lub mniejsza iloscia megapikseli

    Witam


    Czy wieksza lub mniejsza ilosc megapikseli upchanych na matrycy wplywa na niedoskonalosci graficzne zdjecia? Mam tutaj na mysli artefakty etc.

    Zdaje sobie sprawe, ze na Full Frame'ie ilosc megapikseli rozklada sie zupelnie inaczej niz na DX. Jednak spotkalem sie z opinia, ze 12-13 mln efektywnych megapikseli to optymalna ilosc dla matrycy. Zarowno w pelnej klatce oraz DX.

    Pytanie jest dosyc rozlegle, jednak nurtuje mnie od dluzszego czasu. Zasiegnalem opinii wsrod kilku znajomych, ktorzy zajmuja sie fotografia zawodowo. Zdania sa podzielone. Dlatego owe pytanie kieruje wlasnie do Was drodzy nikoniarze(i nie tylko).


    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    W tym temacie zdania zawsze będą podzielone, są zwolennicy dużej ilości pikxeli i Ci drudzy którzy porównują wielkość fizyczną matrycy, oraz ilość pixeli na niej upakowanych.
    Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale przeczytałem wiele artykułów na ten temat, choćby TEN.
    Uważam że w kompaktach jak również w telefonach ta granica już dawno została przekroczona.
    Niektórzy twierdzą że dzisiejsze możliwości technologiczne produkcji matryc pozwalają upakować coraz więcej pixeli, zachowując przy tym znakomitą jakość obrazu.
    Tak samo jest w przypadku kompaktów z x-krotnym zoomem, np. x36, czy taki obiektyw może być dobry, nie sądzę.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  3. #3

    Domyślnie

    Zgera, czyli w tym temacie mamy podobny punkt widzenia. Dzieki za linka do ciekawego artykulu.
    Abstrahujac...musze przyznac, ze nie zdecydowalbym sie na zakup D800. Wlasnie tak duza ilosc megapikseli sprawia, ze nie jestem do konca przekonany o wlasciwym kierunku obranym przez Nikona. Coz zobaczymy co przyniosa kolejne premiery. Tymczasem jednak nalezy pamietac, ze to fotograf robi zdjecia. Nie pozwolmy sie zatracic w tym komercyjnym wyscigu.

  4. #4

    Domyślnie

    To ja tylko zaproszę do zapoznania się z testem matrycy D800 na portalu DxOMark. Obecnie jest to rekordowo wysoko punktowana matryca, z wynikiem 95. Dla porównania Canon 5D Mark III uzyskał 81 punktów, a D700 -- 80.

    PS Pisanie o wyścigu na megapiksele w takim body jak D800 -- jest niepoważne. Zrozumcie proszę, że są dziedziny fotografii w których i 80 mpx się przyda i wcale nie będzie to za dużo. Nie mierzmy wszystkiego swoją miarą.
    Ostatnio edytowane przez swider ; 12-06-2012 o 01:15
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez silenco Zobacz posta
    Czy wieksza lub mniejsza ilosc megapikseli upchanych na matrycy wplywa na niedoskonalosci graficzne zdjecia? Mam tutaj na mysli artefakty etc.
    W przypadku D800 nie wydaje sie żeby tak było, wystarczy popatrzeć na oko kota z tego linku by zachwycić się ilością detalu D800E w połączeniu z dobrą optyką Zeiss 21mm: http://forums.dpreview.com/forums/re...hread=41755643

    Oczywiście osobną kwestią jest to czy rzeczywiście potrzebna jest aż taka rozdzielczość - 95% użytkownikom raczej nie. Ja nadal, po prawie trzech latach używania, bardzo cieszę się 12-megapikselową rozdzielczością D700, no ale i 4MP we wcześniejszym D2Hs mi za bardzo nie przeszkadzało, wobec czego 12MP to dużo

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez swider Zobacz posta
    To ja tylko zaproszę do zapoznania się z testem matrycy D800 na portalu DxOMark. Obecnie jest to rekordowo wysoko punktowana matryca, z wynikiem 95. Dla porównania Canon 5D Mark III uzyskał 81 punktów, a D700 -- 80.

    PS Pisanie o wyścigu na megapiksele w takim body jak D800 -- jest niepoważne. Zrozumcie proszę, że są dziedziny fotografii w których i 80 mpx się przyda i wcale nie będzie to za dużo. Nie mierzmy wszystkiego swoją miarą.

    Rzeczywiscie, bedac obiektywnym musze przyznac...ze ten test zrobil na mnie wrazenie...To chyba pozwoli mi spojrzec inaczej na te kwestie. Faktycznie w tym momencie jezeli chodzi o sensor matrycy D800 wypada lepiej niz C 5D MIII, a nawet D4...

  7. #7

    Domyślnie

    D800 daje niesamowitą swobodę kadrowania/możliwości powiększania/polepszenie jakości dzieki przeskalowaniu w dół obrazu na niskich a po przeskalowaniu do 12 albo 16mpix bardzo mocno zbliża się do jakości D3s czy d4 na wysokich iso.
    Czyli daje znacznie większą uniwersalność niż 12mpix matryca z D700.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    D800 daje niesamowitą swobodę kadrowania/możliwości powiększania/polepszenie jakości dzieki przeskalowaniu w dół obrazu na niskich a po przeskalowaniu do 12 albo 16mpix bardzo mocno zbliża się do jakości D3s czy d4 na wysokich iso.
    Czyli daje znacznie większą uniwersalność niż 12mpix matryca z D700.

    Rzeczywiscie. Wdrozylem sie troche w ten temat. D800 daje znacznie wieksza swobode ustawienia rozdzielczosci ( i nie tylko), a co sie z tym wiaze daje mozliwosc indywidualnej kontroli nad jakoscia otrzymywanego obrazu.

    Dzieki za trafne spostrzezenia

    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez silenco Zobacz posta
    Zgera, czyli w tym temacie mamy podobny punkt widzenia. Dzieki za linka do ciekawego artykulu.
    Abstrahujac...musze przyznac, ze nie zdecydowalbym sie na zakup D800. Wlasnie tak duza ilosc megapikseli sprawia, ze nie jestem do konca przekonany o wlasciwym kierunku obranym przez Nikona. Coz zobaczymy co przyniosa kolejne premiery. Tymczasem jednak nalezy pamietac, ze to fotograf robi zdjecia. Nie pozwolmy sie zatracic w tym komercyjnym wyscigu.
    Mnie się wydaje, że w większości narzekają tylko Ci, ktorzy puszki nie mają lub nie pracowali. Ja jak przeczytałem w zapowiedziach o 36 mln to sie skrzywiłem... Jak dostałem aparat do rąk - jakos ta liczba przestała mnie odstraszac a zacząłem zauważać jej bardzo mocne strony.. To podobnie jak z wielkościa plików - Nie kupie D800 bo pliki sa duze i sie wolno obrabia ... Wszyscy Ci ktorzych znam i maja D800 nie narzekaja ani na matryce, ani na problem z obróbką plików.
    Nadszedl ten dzien kiedy opuscilem swiat elek i korpusow z logo C ... Powitalem korpus Nikona
    Nikon 1800 (s)

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarek78 Zobacz posta
    Mnie się wydaje, że w większości narzekają tylko Ci, ktorzy puszki nie mają lub nie pracowali. Ja jak przeczytałem w zapowiedziach o 36 mln to sie skrzywiłem... Jak dostałem aparat do rąk - jakos ta liczba przestała mnie odstraszac a zacząłem zauważać jej bardzo mocne strony.. To podobnie jak z wielkościa plików - Nie kupie D800 bo pliki sa duze i sie wolno obrabia ... Wszyscy Ci ktorzych znam i maja D800 nie narzekaja ani na matryce, ani na problem z obróbką plików.

    Oooo ! Dzięki !

    Do tej pory nie mogłem sobie przypomnieć za co chwaliłem swój poprzedni aparat. Już wiem: za wielkość plików.

    Z zawodu jestem informatykiem i do zbudowania PC-ta (myślę) nikogo mi nie trzeba. Pomimo tego mój komputer (2x3200) już po mału zaczyna zwalniać przy niektórych operacjach na plikach powyżej 10MB. Nie sądzę, żeby dla plików powyżej tej wielkości te operacje były mniej czasochłonne. Czy to idzie wytrzymać ? Myślę, że za tę jakość obrazka: TAK.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •