Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Question Filtr Infrared - co i jak ??

    Co raz bardziej mam ochotę pobawić się fotografią z użyciem filtra Infrared (IR) tyle,że niewiele na ten temat wiem.Uruchomiłem szukacza ale wyniki szukania nie rozwiały moich wątpliwości wobec czego mam prośbę do ludzi obeznanych w temacie o udzielenie mi kilku wskazówek jak się do tego zabrać, i tak:
    1. filtr - typu cokin m-ki Hitech przepuszczający światło powyżej 720 nm (mam już ten system filtrow i ze względu na różne średnice wylotów obiektywów jakie mam jest najbardziej praktyczny) czy nakręcany np. Hoya ?? w przypadku filtra cena ma znaczenie
    2. jaki obiektyw będzie lepszy do zdjęć w IR z posiadanych przeze mnie a wymienionych w mojej stopce (jamnika proszę nie brać pod uwagę) ??
    3. ogólne zasady robienia zdjęć w IR, jak wygląda sprawa ustawienia ostrości,czy kierować się wskazaniami światłomierza przy doborze ekspozycji itp ??
    4. ewentualnie, gdzie mogę znaleźć informacje na interesujące mnie tematy w języku polskim ??
    Będę wdzięczny za wszelakie informacje
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  2. #2

    Domyślnie

    Mialem podobny problem, uczylem sie na bledach, cos sie nauczylem, to sie podziele.
    Filtr wybralem nakrecany, bo (jeszcze) nie wszedlem w system cokina - hoya R72 - za 77 mm zaplacilem fortune
    Mysle ze najlepiej w IR wychodza doyc szerokie plany wiec mysle ze najlepiej bedzie na 18-70, ew tokinie.
    Co do ustawiania ostrosci, hmm czesto na czuja, ew recznie na nieskonczonosc, filtr jest tak ciemny ze przez wizjer nie widac nic. Co do samej ekspozycji, to czesto pomiar centralny, na najjasniejsze miejsce w kadze, ale z reguly to i tak konczy sie na 2-3 fotkach probnych, czasy z reguly rzedu 3-9 s. dla f 8 iso 200 i to w super sloneczny dzien.
    Glowna role odgrywa dobre ustawienie balansu bieli, z reguly na soczysta zielen, lub probke "wydrukowanej zieleni " poprzez Preset WB. Sa dwie szkoly ustawianiabalansu bieli: z nakreconym filtrem i bez. Swego czasu robilem test i (u mnie) nie zaobserwowalem roznicy.

    Potem tylko obrobka w PS.
    Jesli B&W to autolevels i przejscie do B&W.
    jesli kolor : Poziomy (levels) - uzyj Auto levels. (lub koryguj recznie do uzyskania pozadanego efektu).
    Channel Mixer - i w kanale czerwonym czerwony na 0, niebieski na 100, i w kanale niebieskim - niebieski na 0, czerwony na 100.
    I pokombinuj troche z barwami i nasyceniem - wszelka inwencja do kombinacji we wlasnym zakresie.

    Kilka moich pierwszych prob tutaj:
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=6409

    Trzeba sporo praktyki, ale zabawa jest przednia jak juz zaczyna wychodzic.

    pozdro
    Yashica 124G|D3000|D700|S 12-24|N 24-70|N 50 1.4 AF-S|N 80-200 AF-S|SB-800|

  3. #3

    Domyślnie

    ja wybrałem najtańszą opcję - kupiłem używaną hoya r72 na 52mm i założyłem na nikkora 50/1,8
    wszystkie moje ir-ki są właśnie z tego obiektywu
    balans bieli na trawę lub inną zieleń jaką znajdę z nakręconym filtrem - tak mi wychodzi
    czasy od 1-2,5 sekundy f5,6-9 - korzystam z af - ustawiam najpierw bez filtra na statywie kadr, nakręcam filtr i cyk
    http://plfoto.com/44829/autor.html

    pozdrawiam paskud
    D300 + kilka szkiełek + lampa + statyw

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki wielkie,tego mi trzeba było
    Mam nadzieję,że znajdzie się ktoś kto używa filtra ir cokina bo ten bardziej mnie interesuje.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  5. #5

    Domyślnie

    przyłączam sie do ostatniego pytania Valdka, używał ktoś filtra Cokin 007 89B? jestem zainteresowany kupnem tego szkielka, ciekawi mnie jak sie spisuje
    Czarne pudełeczka i okropnie ciężka teczka


  6. #6

    Domyślnie

    Co raz bardziej mam ochotę pobawić się fotografią z użyciem filtra Infrared (IR) tyle,że niewiele na ten temat wiem.Uruchomiłem szukacza ale wyniki szukania nie rozwiały moich wątpliwości wobec czego mam prośbę do ludzi obeznanych w temacie o udzielenie mi kilku wskazówek jak się do tego zabrać, i tak:
    1. filtr - typu cokin m-ki Hitech przepuszczający światło powyżej 720 nm (mam już ten system filtrow i ze względu na różne średnice wylotów obiektywów jakie mam jest najbardziej praktyczny) czy nakręcany np. Hoya ?? w przypadku filtra cena ma znaczenie

    cokin ma jedną wadę, łatwo łapie boczne światło, co jest sporym problemem przy IR, wydaje mi się że jedyny sposób to skonstruowanie sobie jakiejś osłony przeciwsłonecznej, wtedy jest git,


    2. jaki obiektyw będzie lepszy do zdjęć w IR z posiadanych przeze mnie a wymienionych w mojej stopce (jamnika proszę nie brać pod uwagę) ??

    do tej pory używałem cokina IR z tamronem 28-75, bardzo często odbija się ten plastik, który jest za przednią soczewką, tutaj znowu osłona pomaga


    3. ogólne zasady robienia zdjęć w IR, jak wygląda sprawa ustawienia ostrości,czy kierować się wskazaniami światłomierza przy doborze ekspozycji itp ??

    WB ustawiasz z założonym filtrem na zieloną trawę, czasami trzeba po kilka razy próbować bo nie za pierwszym razem mu się uda, potem w photoshopie zamieniasz kanał czerwony z niebieskim (channel mixer i suwakami odpowiednio na kanane czerwonym red 0% blue 100% i na niebieskim blue 0% i red 100%,) i to w zasadzie tyle.

    Dobrze jest dać przysłonę co najmniej F10, czas naświetlania ustawia się na czuja, ale zazwyczaj w słoneczny dzień koło 3-4 sekund, ostrość na manuala i nieskończoność zazwyczaj daje


    4. ewentualnie, gdzie mogę znaleźć informacje na interesujące mnie tematy w języku polskim ??
    Będę wdzięczny za wszelakie informacje
    D200 / D3200 / D610 || Nikkor 18-35|| Nikkor 24-70 AFS 2.8G || Nikkor 50 1.8D || SB-800 ||

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KJO Zobacz posta
    cokin ma jedną wadę, łatwo łapie boczne światło, co jest sporym problemem przy IR, wydaje mi się że jedyny sposób to skonstruowanie sobie jakiejś osłony przeciwsłonecznej, wtedy jest git,
    do tej pory używałem cokina IR z tamronem 28-75, bardzo często odbija się ten plastik, który jest za przednią soczewką, tutaj znowu osłona pomaga
    Używałeś oryginalnego cokina czy coś innego producenta? Ja zastanawiam się nad kupnem w Raysfoto filtra IR f-my Hitech ze względu na cenę 89zł plus przesyłka która w porównaniu z cenami np. fltrów IR HOYA jest dość atrakcyjna.Ciekawe czy jakość tych filtrów jest porównywalna czy różnią się dość mocno jeśli chodzi o uzyskiwane efekty i jakość optyczną.
    KJO jeśli masz jakieś zdjęcie zrobione z tym cokinem to może wstaw je lub podaj linka,chętnie zobaczyłbym co można z tego uzyskać.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Valdek_Tychy Zobacz posta
    Używałeś oryginalnego cokina czy coś innego producenta? Ja zastanawiam się nad kupnem w Raysfoto filtra IR f-my Hitech ze względu na cenę 89zł plus przesyłka która w porównaniu z cenami np. fltrów IR HOYA jest dość atrakcyjna.Ciekawe czy jakość tych filtrów jest porównywalna czy różnią się dość mocno jeśli chodzi o uzyskiwane efekty i jakość optyczną.
    KJO jeśli masz jakieś zdjęcie zrobione z tym cokinem to może wstaw je lub podaj linka,chętnie zobaczyłbym co można z tego uzyskać.

    oryginalny cokin, nawet nie wiedziałem że Hitech też je robi W zasadzie też miałem kupić hoya ale wiadomo jaka jest ich cena...

    Co do zdjęc to najświeższe są w tym wątku:

    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=20185


    Coś jeszcze pewnie bym wykopał ale nie mam ich za dużo bo filtr w październiku kupiłem
    D200 / D3200 / D610 || Nikkor 18-35|| Nikkor 24-70 AFS 2.8G || Nikkor 50 1.8D || SB-800 ||

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KJO Zobacz posta
    Co do zdjęc to najświeższe są w tym wątku:

    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=20185
    Widziałem i jestem pod wrażeniem, w takim razie kupuję IR-kę Hitecha
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Valdek_Tychy Zobacz posta
    Widziałem i jestem pod wrażeniem, w takim razie kupuję IR-kę Hitecha

    no to czekam na efekty.
    D200 / D3200 / D610 || Nikkor 18-35|| Nikkor 24-70 AFS 2.8G || Nikkor 50 1.8D || SB-800 ||

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •