Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2007
    Miasto
    Warszawa/Puławy
    Posty
    181

    Domyślnie Mocny błysk w plenerze - sprzęt, techniki - wymiana doświadczeń

    Chce założyć nowy temat - coś ale strobbing ale w wydaniu mocnych lamp plenerowych. Zapewne nie wszystkim wystarczają małe lampy typu SB xxx, YN itp. Po prostu mnie podobają się zdjęcia które da się pięknie doświetlić w słoneczny dzień i zachować przy tym niebieskie niebo.
    U nas na żółtym forum pustka czyżby nikt nie posiadał lampek plenerowych?
    Na razie przymierzam się do tego sprzętu, dziś zrobiłem nawet pierwsze próby z lampami studyjnymi na przedłużaczu w ostrym słońcu.
    Cel zgasić słońce - czyli ostre zdjęcia pod słońcem z zachowaniem nieba i zgaszonego słoneczka
    Do prób użyłem Powerlux 600 Ws ustawiona na maxa - czas 1/200-1/250 przysłona 22
    na lampie softbox okta 120 cm - pyk i zdjęcie jest a w zasadzie go nie ma - lampa za słaba modelka (żona) nie doświetlona wcale
    Inny modyfikator zwykła czasza 18 cm - coś tam widać ale bardzo punktowo
    Najlepsze efekty uzyskałem ze słoneczkiem 70 cm, światło w miarę rozproszone można coś pokombinować

    Z racji wyzwalaczy RF-602 czas ograniczony do 1/200
    ale poprzez kabelek można wyzwalać z krótszymi czasami - na słońcu 1/1000 to już coś widać.

    Teraz trzeba zastanowić się nad sprzętem - zacznę od czegoś naprawdę dobrego

    1. Zupełnie przez przypadek trafiłem na Elinchroma - 2 modele
    1.1 RANGER RX SPEED SET z głowicą A - cudo 1200Ws - akumulator z generatorem 8 kg - błysk mocny stabilny tylko ta cena 11000 zł
    1.2 RANGER QUADRA z głowicami A - jeszcze fajniejsze cudeńko - przede wszystkim małe - głowice są tak malutkie i lekkie że można je włożyć do kieszeni kurtki, generator leciutki - tylko znowu ta cena 8200 za komplet z dwoma głowicami i dwoma akumulatorami

    2. Quantuum dual power - 300ws lub 600 ws - cena nie więcej niż 1200-1500 zł zaletą jest cena i takie akcesoria ale waga głowicy już nie jest niezauważalna

    3. JINBEI Discovery DC-600 albo DC-900 w ofercie u www.fripers.pl
    Sprzęt wzorowany na Elinchromie, tańsza wersja 1900 droższa 2400 zł - niestety nigdzie nie ma testów, nikt nic nie pisze, znalazłem tylko to
    http://www.lightingrumours.com/jinbe...00-review-1412
    Zaletą jest moc i waga główki tylko albo aż 1,5 kg, szkoda że mocowanie do statywu jest plastikowe.
    Bardzo duży akumulator na 400 błysków przy pełnej mocy - waga generatora to 6-8 kg
    myślę że taki 1200 Ws wystarczył by w plener tylko pytanie czy zakres regulacji do 1/16 to nie jest za mało.

    Zastanawiam się czy ktoś korzystał z tego typu urządzeń, czy ktoś to ma ? może wkleiliście by jakieś przykłady, doradzilibyście. Wiem że jest też PROFOTO, Broncolor ale szczerze do nawet Elinchrom który kosztuje 8 tyś plus softbox za min 1 tyś to jest strasznie dużo.
    Ten Jinbei jest dla mnie jeszcze do przyjęcia - tylko jak z jakością, powtarzalnością błysku. Myślę też o synchronizacji błysku, w komplecie jest jakiś wyzwalacz ale to wywaliłbym od razu. Ciekawi mnie czy JINBEI pójdzie na czasach krótszych niż 1/250 (w generatorze brak fotoceli ale jest gniazdo synchronizacyjne - może da się podpiąć pocket wizard)
    2 Nikony i kilka szkieł.

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Nie znam się i może napiszę coś głupiego.

    Jak widzę zabawa kosztowna i bez gwarancji powodzenia trudno utopić taką kasę.

    Zastanawia mnie czy jest sens waczyć ze słońcem, może warto spróbować je odbić przy jednoczesnym zastosowaniu lamp, które posiadasz?
    D7100 | S 70-200 f 2.8 OS HSM | N 18-105 VR | N 50 f 1.8 | N 35 f 1.8 | T 11-16 f 2.8 | Slik pro 330dx | sb 700 | yn-560 II |

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta

    Jestem trochę zaskoczony. Spodziewałem się zdecydowanie większej mocy przy synchronizacji z krótkimi czasami. To Quantuum R+300 tylko tyle potrafi? Z ciekawości zrobiłem mały test działania tylko jednej lampy Metz 70MZ-5 umieszczonej na korpusie D700 i chyba więcej można wyciągnąć z tego reporterskiego „młotka”.

    Wiedziałem już od jakiegoś czasu, że silniejsze lampy Metz’a poprzednich generacji również synchronizują z szybką migawką w systemie Nikona, ale muszą być spełnione pewne warunki. Uaktywniony tryb błysku FP w połączeniu z trybem manualnym pozwala na skrócenie czasu poniżej 1/320s, a zastosowana stopka SCA 3402 koniecznie w wersji od M-6 do najnowszej i jedynie pełna moc lampy. Efekty są przewidywalne i zależność pomiędzy czasem i przysłoną jest zachowana. Gorzej z równomiernością naświetlenia. Góra kadru jest ciemniejsza, chociaż w zastosowaniach plenerowych może to być zaletą.

    Pozdrawiam.


    palnik na wprost, odległość 3,5m, ISO-200, 1/8000s, f:4,0


    1/4000s, f:5,6


    1/2000s, f:8,0


    1/1000s, f:11


    palnik 75 stopni w górę, światło odbite od sufitu, 1/1000s, f:2,8

  5. #5
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dorjan Zobacz posta
    Jestem trochę zaskoczony. Spodziewałem się zdecydowanie większej mocy przy synchronizacji z krótkimi czasami. To Quantuum R+300 tylko tyle potrafi? [...]
    To wynika nie bezpośrednio z mocy, a z czasu trwania błysku. Czas trwania błysku Nikon SB 800 1/1050 do 1/41600s; natomiast Quantuum 600Ws - 1/800-1/1500s ( przy czym w przypdaku Quantuum jestem skłonny posądzać producenta o zbyt optymistyczne dane ) - oczywiście im większa moc wyładowania ( mocy lampy), tym dłuższy czas trwania błysku.
    Podobne proporcje czasu trwania błysku dotyczą ogólnie wszystkich lamp reporterskich i studyjnych.
    Teraz "gołym okiem" widać, jaki procent mocy błysku lamp w trybie FP przy czasie ekspozycji 1/8000s może być efektywnie wykorzystany. Tutaj są fajne animacje przedstawiające jak działa tryb FP i w którym momencie wyzwalany jest błysk lampy http://www.optyczne.pl/53.1-poradnik..._praktyka.html
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2007
    Miasto
    Warszawa/Puławy
    Posty
    181

    Domyślnie

    Widzę, że wsród nikoniarzy nikt nie wie o co mi chodzi zatem zobaczcie
    tutaj przkłady z wykorzystania RANGERA RX
    http://www.brodiebutler.com/blog/201...ight-sunlight/

    a tutaj przykłady wykorzystanie Quadry
    http://www.youtube.com/watch?v=23kcMySgpzg
    http://www.youtube.com/watch?v=WEthTdJV6Vw
    http://www.youtube.com/watch?v=yqZR4...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=-qfaG0ZW4RA

    Czy wg mnie lepsze rozwiązanie niż SB xxx i tak samo poręczne
    2 Nikony i kilka szkieł.

  7. #7
    Zbanowany
    Dołączył
    11 2009
    Miasto
    Wałbrzych
    Posty
    349

    Domyślnie

    Posiadam RANGER RX SPEED AS z głowicą A oraz RANGER QUADRA RX z głowicami A
    Na wstępie powiem że RANGER QUADRA RX z załozonym zwykłym garnkiem w słoneczny dzień słabo sobie daje rade jak nie posiadamy filtrów ND a co dopiero jakbyśmy chcieli założyć jakiś modyfikator np. softbox dopiero RANGER RX SPEED daje nam fajną zabawę QUADRA jest dobra na kontre w tandemie z RANGER RX SPEED
    Ostatnio edytowane przez maniek750 ; 01-04-2012 o 10:24

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2007
    Miasto
    Warszawa/Puławy
    Posty
    181

    Domyślnie

    maniek750 - dałbyś linka do jakiś przykładowych zdjęć - może być coś na stronie autorskiej itp.
    2 Nikony i kilka szkieł.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja mam quantuuma 600 dual power, to może coś dorzucę .
    W miarę pochmurny dzień, gdy nie ma ostrego światła sprawdza się świetnie. Bez problemu dopasujemy błysk do zastanego światła. W pełnym słońcu jest trochę gorzej- raczej go unikam. Akumulator spokojnie starcza na całą sesję.
    Co do poręczności- trochę waży- wiadomo ,ale całość wożę w walizce podróżnej z rączką i jakoś daje radę :P.
    Trochę ogranicza ten czas 1/250s , więc chyba dobrym wyjściem będą filtry szare.

  10. #10

    Domyślnie

    Zawsze można spróbować uruchomić przez fotocelę sabiną podpiętą do body kablem, kiedyś kombinowałem w ten sposób i nawet działało, aczkolwiek w pełnym słońcu i tak będzie problem, bo jednak słońce to dość mocna błyskotka...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •