Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw makro do średniego formatu

    Czy możecie mi polecić jakiś obiektyw do aparatu średnioformatowego (producent nie gra roli), który pozwoli na fotografowanie naprawdę małych przedmiotów (poniżej 10cm)? Montowanie mieszków, pierścieni, soczewek i innych takich wynalazków nie wchodzi w grę bo zależy mi na wysokiej jakości zdjęć.
    Sprzętu mało ale masa chęci
    www.arsphotographica.pl

  2. #2

    Domyślnie

    A w czym mieszek lub pierscienie szkodzą na jakość obrazu? Przecież to tylko odsunięcie obiektywu od filmu, nic tam między nimi nie ma. Chyba ze twoim zdaniem większa ilość powietrza wpływa na jakość obrazu z czym może i bym się zgodził gdyby nie to ze w LF odsuwałem obiektyw od filmu i na kilkanascie cm, a odsuwa się i na więcej.

    Tu masz konkret sredni do makro http://en.wikipedia.org/wiki/Fuji_GX680
    Ostatnio edytowane przez pastwisko ; 08-03-2012 o 19:20
    Völkchlor

  3. #3

    Domyślnie

    Wer pisał kiedyś o pierścieniach i mieszkach: "Nie dodają co prawda dodatkowych szkieł na drodze promieni, ale zmniejszają światło obiektywu i dodatkowo obraz rzutowany na matrycę jest z mniejszego obszaru obiektywu, obiektyw ma swoją rozdzielczość, jeśli damy mieszek, to będzie rzutowany na matrycę fragment obrazu, bardzo powiększony. Więc wszystkie wady szkła będą bardziej widoczne. Nie jest to mocno odczuwalne przy jednym pierścieniu, ale długi mieszek pogarsza jakość obrazu." Sprawdziłam, zgadzam się i szukam innego rozwiązania.
    Sprzętu mało ale masa chęci
    www.arsphotographica.pl

  4. #4

    Domyślnie

    A że matryca.. wydawało mi się że zapytujesz o średni format. OK.

    Więc wypadało by wspomnieć - jaki aparat, bagnet i wielkość matrycy - skoro pytasz o te 10cm.
    Völkchlor

  5. #5

    Domyślnie

    Eh, przecież jasno napisałam, że chodzi mi o średni format. Aparat i bagnet nie maja znaczenia (jest możliwość zrobienia adaptera na inne mocowanie, obiektywy makro dedykowane do tego aparatu nie wystarczają - przedmiot wysoki na 10 cm zajmuje mi pół kadru). Wielkość matrycy ok 40,5x54mm, dużo pikseli i żal z nich nie korzystać.
    Sprzętu mało ale masa chęci
    www.arsphotographica.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Dobra sorry poraz drugi bo czytając matryca myslałem o ff/cropie

    PW
    Völkchlor

  7. #7

    Domyślnie

    Makro i 10 cm? Chyba masz na myśli 10 mm.
    jendry

  8. #8

    Domyślnie

    I najlepiej kropelki.
    Völkchlor

  9. #9

    Domyślnie

    10 mm to by było marzenie Problem jest taki, że wszystkie obiektywy "makro" do średniego formatu, jakie udało mi się znaleźć pozwalają wypełnić kadr przedmiotem wysokim na minimum 20cm (np. obiektyw ostrzy od ok 40cm i ma kąt widzenia trochę większy niż 30 stopni).
    Sprzętu mało ale masa chęci
    www.arsphotographica.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Musi być od średniego? Zdobądź przejściówkę na bagnet Nikona. Taki 105 macro, przy skali odwzorowania jaka Cię interesuje (a tym bardziej przy większej) , spokojnie pokryje kołem obrazowym średnią matrycę i da doskonałą jakość

    A co do tego:
    Cytat Zamieszczone przez Nauzykaa Zobacz posta
    Wer pisał kiedyś o pierścieniach i mieszkach: "Nie dodają co prawda dodatkowych szkieł na drodze promieni, ale zmniejszają światło obiektywu i dodatkowo obraz rzutowany na matrycę jest z mniejszego obszaru obiektywu, obiektyw ma swoją rozdzielczość, jeśli damy mieszek, to będzie rzutowany na matrycę fragment obrazu, bardzo powiększony
    To przecież obiektyw makro "sam z siebie" robi to samo co pierścienie lub mieszek, czyli ostrząc na bliskie odległości, odsuwa się od matrycy, a od pierścieni różni się tym, że w pewien sposób ma je już w swojej konstrukcji
    Ostatnio edytowane przez ajt ; 08-03-2012 o 22:43

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •