Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Pytanie od posiadacza Fujifilm

    Witam wszystkich Nikono maniaków

    Przybyłem na Wasze forum, ponieważ mam pytanie, na które być może będziecie potrafili mi odpowiedzieć. Posiadam lustrzankę Fujifilm S5 Pro, która jest umieszczona w korpusie od Nikon D200. Podobno Fujifilm S5 pro jeżeli chodzi o body jest identyczne do Nikona D200, a różni się jedynie menu i matrycą. Moje pytanie dotyczy obiektywów M42. Planuję zakupić obiektyw do makrofotografii i będzie to Wołna 9 lub Industar 61. Żeby zamocować te obiektywy potrzebne są dodatkowe przejsciówki i tutaj moje pytania:

    1. Czy będzie działać pomiar światła przy najzwyklejszym adapterze M42-Nikon, czy potrzebuje jakiś specjalny adapter, który umożliwi dostarczenie informacji o świetle (może idiotyczne pytanie, wydaje mi się, że powinno działać przy najzwyklejszym, ale wolę się upewnić).

    2. Czy jeżeli już mój wymarzony obiektyw podpięty przez adapter M42 będzie działać z pomiarem światła to czy poprzez używanie mieszków makro "bez przeniesienia elektroniki" nie stracę pomiaru światła? Czy wspomniane przeniesienie elektroniki służy jedynie do informacji o ostrości i przysłonie (które oczywiście z m42 nie działa).

  2. #2

    Domyślnie

    Ad 1.
    Pomiar światła będzie działać z każdym adapterem. Nie ma znaczenia czy użyjesz dodatkowo mieszka czy pierścieni. Rozumiem, że jesteś świadom, że obiektyw nie przekazuje jakichkolwiek informacji do korpusu. Aparat po prostu mierzy ilość światła wpadającego przez obiektyw i w zalezności od wybranego trybu:
    - dla trybu manualnego pokazuje drabinkę,
    - dla pozostałych trybów dobiera czas naświetlania.
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  3. #3

    Domyślnie

    Zaraz pewnie ktoś dokładniej odpowie lub nawet skoryguje moją niewiedzę, ale...
    Przede wszystkim pytanie jest o to na jakiej przysłonie będzie wykonywany pomiar. Na przysłonie docelowej - powiedzmy f/16 pomiar światła powinien działać bezproblemowo. Natomiast w wizjerze będzie ciemnica. Zatem pracując z manualami, a tym bardziej z mieszkami, to jest główny problem. Normalne obiektywy systemowe mierzą światło przy w pełni otwartej przysłonie - np. F/2.8. I wiedząc, jaka ona jest, przeliczają ją na docelową. Wówczas w wizjerze jest jasny obraz i można spokojnie kadrować i kontrolować ostrość. W momencie naciśnięcia spustu, kokrpus sam mechanicznie domyka przysłonę, do ustawionej wartości i wykonuje zdjęcie. Przy przejściu na system bez przeniesienia automatyki sterowania przysłoną praca wyglądać może mniej więcej tak:
    - montujemy statyw, mieszki, perścienie itp.
    - na otwartej przysłonie ustawiamy ostrość
    - domykamy przysłonę ręcznie - tu już zależnie od tego co się podpięło - generalnie pierścieniem na obiektywie
    - patrzymy na ekspozycję, wprowadzamy korekty parametrów
    - robimy zdjęcie
    - sprawdzamy wynik na lcd
    - jak coś nie tak, to przestawiamy przysłonę znów na pełny otwór i od początku

    Bez użycia statywu problemem może być to manualne domknięcie przysłony, tak by nie zmieniła się scena za mocno. Głębia będzie niewielka, delikatny ruch zestawu z mieszkiem to kompletna zmiana kadru.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie zdawałem sobię sprawy z tego, a to bardzo cenna uwaga. Czyli takie obiektywy M42 raczej nie mają racji bytu z DSLR, chyba że są używane w warunkach studyjnych. Szkoda, bo ceny takich wysłużonych obiektywów są atrakcyjne, a parametry optyczne i mechaniczne doskonałe. W takim razie pytanie czy istnieje tania alternatywa.

  5. #5

    Domyślnie

    Tania alternatywa dla makro? Np. obiektyw 50/1.8 AF-D plus pieścienie z przeniesieniem automatyki. Nieco drożej wypadnie manualny obiektyw makro z mocowaniem nikona.
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  6. #6

    Domyślnie

    Odnośnie pierścieni makro jakie będę potrzebował M42 czy Nikon. Jak to się montuje?

    Adapter Nikon - M42 -> Pierścienie M42 - Obiektyw M42

    czy

    Pierscienie Nikon - Adapter M42 - Obiektyw M42

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz używać tylko obiektywów M42, to wystarczą pierścienie M42. Jeżeli również do obiektywów z mocowaniem nikona, to pierścienie również dla nikona.
    Ostatnio edytowane przez Me_how ; 25-03-2012 o 14:17
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  8. #8

    Domyślnie

    Chodzi mi o to czy jest możliwość używania pierścieni Nikona z obiektywem M42, poprzez to że pierścienie Nikon wpinane do korpusu aparatu jak obiektyw, a na ich końcu adapter Nikon M42 i dopiero obiektyw M42. W ten sposób mógłbym podpiąc teraz m42 a w przyszłości również Nikkora. Czy takie rozwiązanie jest niemożliwe?

  9. #9

    Domyślnie

    Oczywiście można spiąć to w takiej konfiguracji jak napisałeś.
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli reasumując budżetowe rozwiązanie:

    Adapter M42 bez soczewki na nieskończonośc + Pierścienie Makro Nikon bez automatyki + Wołna lub Industar

    Alternatywa u Nikona:

    Nikkor 55/2.8 lub 3.5 + pierścienie z przeniesieniem automatyki

    wtedy chyba nie będzie tego problemu z domykaniem przysłony?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •