Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1
    GabiJanowska
    Gość

    Domyślnie Czy mogę prosić o kilka porad na początek?

    Witam.
    Mam na imię Gabi i mam 14 lat. Zdjęcia robię amatorsko, głównie portrety. Troszkę o tym czytałam i wyczytałam że przydatny jest jasny obiektyw. To wiem co znaczy ale nie wiem czym różni się długoogniskowy od tele. I czy Sigma 85mm to teleobiektyw czy długoogniskowy? Zdjęcia robię amatorsko, odłożyłam troszkę pieniędzy i chciała bym sobie kupić taką Sigmę. Nie interesują mnie inne dziedziny fotografii tylko ta jedna więc czy to dobry wybór? Chciałam jeszcze spytać o mniej sprzętowe rzeczy, jeśli mogę to spytam tutaj. Co to jest EV i jak używać tego? Tak w prostych słowach.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GabiJanowska Zobacz posta
    Witam.
    Mam na imię Gabi i mam 14 lat. Zdjęcia robię amatorsko, głównie portrety. Troszkę o tym czytałam i wyczytałam że przydatny jest jasny obiektyw.
    Witaj

    Cytat Zamieszczone przez GabiJanowska Zobacz posta
    To wiem co znaczy ale nie wiem czym różni się długoogniskowy od tele.
    długoogniskowy to obiektyw, którego ogniskowa jest dłuższa od średnicy tworzonego obrazu. W praktyce przyjmij, że typowe obiektywy długoogniskowe fotograficzne mają ogniskową dłuższą co najmniej dwa razy od średnicy obrazu.

    Cytat Zamieszczone przez GabiJanowska Zobacz posta
    I czy Sigma 85mm to teleobiektyw czy długoogniskowy?
    jak najbardziej.

    Cytat Zamieszczone przez GabiJanowska Zobacz posta
    Zdjęcia robię amatorsko, odłożyłam troszkę pieniędzy i chciała bym sobie kupić taką Sigmę. Nie interesują mnie inne dziedziny fotografii tylko ta jedna więc czy to dobry wybór?
    pod warunkiem, że z twoim korpusem dogada się. Na tym forum jest dużo wątków o tym, że szkła firm zewnętrznych, w tym sigm, mają z korpusami nikona back lub front focus (fotki nieostre).
    Jeśli masz korpus ze śrubokrętem (współczesny d7000 lub ze starszych d70, d80, d90 - sprawdź sobie czy na mocowaniu szkłą ma taki malutki patyczek ) bezpieczniej będzie kupić nikkora 85mm/1.8

    Cytat Zamieszczone przez GabiJanowska Zobacz posta
    Chciałam jeszcze spytać o mniej sprzętowe rzeczy, jeśli mogę to spytam tutaj. Co to jest EV i jak używać tego? Tak w prostych słowach.
    Pozdrawiam.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/EV_%28fotografia%29
    d7000 + N17-55/2.8 + N70-300VR + N35/2 + SB900 + frotka

  3. #3

    Domyślnie

    Sporo pytań. Tak naprawdę to przydałoby się przeczytać jakąś książkę o podstawach fotografii. Ale na zachętę kilka kwestii postaram się wyjaśnić (choć wszystkie były już poruszane na naszym forum i na pewno za pomocą wyszukiwarki znajdziesz wszystkie odpowiedzi na swoje pytania).
    Jasny obiektyw, to taki, który ma duży, maksymalny otwór przysłony. Jest to parametr podawany jako jedna z głównych cech obiektywu. Np. Ty masz obiektyw 35 1.8 i właśnie to 1.8 znaczy, że jest on jasny. Dla ogniskowych w interesującym Cię zakresie (czyli do portretów) za jasny obiektyw uznaje się taki o przysłonie 1.8 i mniejszej (czyli np.1.4). Fotografując na mocno otwartej przysłonie można uzyskać małą głębię ostrości i ładne rozmycie tła, które jest bardzo pożądane w fotografii portretowej. Z kolei ogniskowa aparatu, decyduje o tym z jakiej odległości można wykonać portret, przy czym ważne jest żeby ta odległość nie była zbyt mała. Twój obiektyw, 35mm 1.8, mimo, że jest jasny, to nie bardzo nadaje się do portretów ponieważ robiąc nim zdjęcie twarzy musisz podejść bardzo blisko modela, a to powoduje, że obraz wyjdzie zniekształcony (przerysowany, wielki nos na przykład). Potrzebujesz zatem dłuższej ogniskowej, aby móc oddalić się nieco od modela. Optymalna jest właśnie 85mm. Przy czym niekoniecznie musi to być Sigma. Bardzo dobrym obiektywem do portretów, a przy tym niedrogim, jest Nikkor 85 1.8 (są w dwóch wersjach, jedna z własnym silnikiem, a druga bez, pasująca tylko do aparatów posiadających silnik AF w korpusie - ale Ty nie musisz kupować tej droższej wersji, ponieważ Twój aparat posiada napęd obiektywu). Polecam jednak poczytać, przynajmniej to forum, ponieważ wszystko co Cię interesuje, zostało już tu napisane.
    D90 | N18-105 | N35/1.8 | N85/1.8 | S8/3.5 | S10-20/4-5.6 | N622II | YN560 | RF602

  4. #4
    GabiJanowska
    Gość

    Domyślnie

    Aha ale ja już mam obiektyw 1,8. Nie jest lepszy taki 1,4? Bo ja czytałam, że im jaśniejszy tym mniejsza głebią ostrości. Czy coś poknociłam?

  5. #5

    Domyślnie

    To nie można tak powiedzieć, że zawsze obiektyw oznaczony 1.4 jest lepszy od 1.8. Choćby dlatego, że są to wartości dla maksymalnie otwartej przysłony. Tymczasem przy maksymalnej przysłonie większość obiektywów robi lekko nieostre zdjęcia. Aby zdjęcia były ostrzejsze (co akurat nie zawsze jest pożądane w portrecie) często warto przymknąć nieco przysłonę. No i w rezultacie może (choć nie musi, to już zależy od konkretnego obiektywu) okazać się, że obiektyw 1.4 musisz przymknąć do 2.2 i obiektyw 1.8 również do 2.2, tracąc przewagę tego teoretycznie lepszego. No ale to już szczegóły techniczne dotyczące konkretnych obiektywów - inny, szeroki temat. W mojej opinii, szczególnie dla amatora, obiektyw 85 1.8 będzie bardzo dobrym wyborem do portretów. Ale jeśli stać Cię na 85 1.4 to oczywiście, on też się dobrze sprawdzi. Pamiętaj jednak, że im bardziej otwarta przysłona, tym mniejsza głębia ostrości. Przy 1.4 może okazać się zbyt mała i i tak będziesz musiała przymykać do 1.8 lub nawet bardziej.

    Aaaa i jeszcze jedno. Głębia ostrości nie zależy tylko od przysłony, ale również od ogniskowej oraz od odległości od obiektu/modela. Im dłuższa ogniskowa tym mniejsza głębia. I im bliżej obiekt tym głębia mniejsza. Dlatego też 85 1.8 będzie miał mniejszą głębię ostrości (nawet przy większej odległości) niż 35 1.8.

    Trochę o głębi ostrości: http://www.szerokikadr.pl/poradnik/a...lebia_ostrosci
    Ostatnio edytowane przez Irpac ; 24-01-2012 o 14:37
    D90 | N18-105 | N35/1.8 | N85/1.8 | S8/3.5 | S10-20/4-5.6 | N622II | YN560 | RF602

  6. #6

    Domyślnie

    To na początek trochę terminologii. Teleobiektyw to też obiektyw długoogniskowy ale bardziej
    Teleobiektyw dzięki swojej konstrukcji (retrofokus) ma ogniskową dużo dłuższą od swoich fizycznych wymiarów.

    O głębi ostrości napisano setki wątków. Po pierwsze, GO przy tej samej skali odwzorowania nie zależy od ogniskowej, a tylko od przysłony. Czyli jak chcesz sfotografować postać od pasa w górę, to niezależnie jakiego obiektywu użyjesz, uzyskasz tą samą GO na tej samej przysłonie. Ale diametralnie zmienia się sposób odwzorowania dalekiego tła. W praktyce im dłuższa ogniskowa, tym łatwiej uzyskać rozmyte DALEKIE tło. Sam dobór ogniskowej uzależnij od perspektywy, którą chcesz uzyskać. Do zestawu, który masz z czystym sumieniem mogę polecić Nikkora 85/1.8D. Akurat bardzo staniał i można go kupić za ok 1000 zł.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Masz 35mm, do niego do małych pomieszczeń dobry jest obiektyw 50mm, np. Nikkor 50/1.8G. W plener i do pomieszczeń większych, polecany tu Nikkor 85mm f/1.8D. Lub droższa, ale na pewno lepsza nowa wersja, która pojawi się wkrótce w sklepach, czyli Nikkor 85mm f/1.8G AF-S. Ja bym się wstrzymał, jeżeli masz czas i pieniądze, gdyż moim zdaniem będzie to jedyny obiektyw oprócz 35/1.8, który będzie służył co najmniej przez kilkanaście kolejnych lat i go nie będziesz chciała sprzedać. Generalnie często powtarzana opinia jest taka, że do portretu potrzeba jedynie 35 i 85mm.

    Co do EV to jest to miara ekspozycji. Ekspozycja, to w skrócie to, jak jasno oświetlona jest nasza scena. Oko ludzkie postrzega naświetlenie inaczej niż przyrządy obiektywne i można się często zdziwić, jakie aparat widzi różnice w ekspozycji różnych miejsc i przy świetle słonecznym, niebie zachmurzonym, oświetleniu żarówkowym, świetlówkowym itd.
    Polecam wyszukiwarkę google oraz youtube i hasła typu "poradnik fotograficzny", "fotografia podstawy" itd. Naprawdę bardzo przyjemne i przystępne poradniki ludzie tworzą.

  8. #8
    GabiJanowska
    Gość

    Domyślnie

    Rozumiem, będę napewno czytała, bardzo wam dziękuję Pomyślę nad tym obiektywem.

  9. #9

    Domyślnie

    Gabi, coś o EV: EV to Exposure Value, czyli wartość ekspozycji. Tak skrótowo: każda para czas+przysłona daje jakąś ekspozycję, ale tę samą ekspozycję daje kilka par, np 1/1000 i f/2, 1/500 i f/2,8, 1/250 i f/4 itd. Wszystkie te pary mają tę samą wartość EV. Zmiana EV o jeden oznacza prześwietlenie 2x lub niedoświetlenie 2x. EV jest stosowane jako jednosta korekcji ekpozycji oraz zmiany ekzpozycji (zmiana czasu miawki i zmiana przysłony). W menu aparatu możesz sobie ustawić, czy wprowadzać ją co 1/2 EV czy co /1,3EV
    Co do teleobiektywów i obiektywów długoogniskowych: 100% obecnie produkowanych obiektywów o dłuższej ogniskowej to teleobiektywy. Dzięki temu - jak napisał TOP67 - są sporo krótsze niż ich ogniskowa, co ma szczególne znaczenie przy ogniskowych dłuższych od 300 mm. Obiektywy długoogniskowe "wymarły" na początku lat 70-tych.... Są one lepsze optyczne od teleobiektywów, ale za długie i mało poręczne.
    Nikoniarz-majsterkowicz

  10. #10

    Domyślnie

    Tu: http://www.szerokikadr.pl/poradnik/ jest kopalnia wiedzy w postaci filmów, na bardzo różnym poziomie zaawansowania. Jest tam kilka(naście) stron z filmami o różnej tematyce. Warto kliknąć na dole po prawej "Zobacz wszystkie tematy".
    PS. Tu coś z naszego forum o EV (dość technicznie, ale i praktycznie momentami): http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=2182
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 25-01-2012 o 00:32

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •