Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Zdjęcia pionowe

    W jaki sposób oprogramowanie Nikona wie ze zdjęcie jest wykonane pionowo? Gdzie jest to zapisane? Szukam mozliwości kopiowania zdjęc pionowych pod Linuxem żeby były automatycznie odwrócone.
    pozdrawiam Sebastian

  2. #2

    Domyślnie

    W aparat prawdopodobnie wbudowany jest czujnik polozenia (przy manipulowaniu skrzynka slychac jego kulke wewnatrz). Niestety nie mam pojecia w jaki sposob potem interpretuje to soft (gdzie jest info o takiej orientacji...)

  3. #3

    Domyślnie Kierunek zdjęć

    Witam

    To jest dość proste choć zajęło mi parę chwil by do tego dojść. Poradziłem sobie ze dwa miesiące temu i postaram się przybliżyć jak najłatwiej sobie z tym poradzić

    1. Informacja o kierunku zdjęcia jest zapisana wewnątrz pliku jpg w tzw nagłówku EXIF
    2. Ta informacja jest zawarta w ogólnym nagłówku EXIF (są jeszcze dodatkowe informacje w nagłówkach szczegółowych i każdy porducent sprzętu może tam wlepić co mu się podoba)
    3. Można na sieci znaleźć prostacki skrypt, który wyświetla informacje EXIF
    4. nie owijając w bawełnę powiem tak

    W nagłówku musisz znaleźć linię która się nazywa tak:
    IFD0.Orientation:

    jest to 19 linijka nagłówka EXIF. Po dwukropku następuje wartość, która określa kierunek

    1 - poziomo (również do góry noogami)
    8 - w lewo (obracasz aparat w lewo tak by lampa była na lewo od obiektywu, inaczej mówiąc w przeciwną stronę niż wskazówki zegara)
    6 - w prawo (analogicznie jak 8 tylko, że zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

    Jeśli kumasz php to mogę Ci podesłać skrypcik jak połączysz go z biblioteką ImageMagick to możesz automatycznie obracać (z biblioteką GD nie próbuj bo stracisz całą informacje EXIF)

    Jeśli nadal masz wątpliwości i nie wiesz czy rozumiesz zajrzyj na moją stronę z przykładem
    http://wisdom.spray.net.pl/photo/kierunki.html

    A jeśli masz dalsze pytania to wal na forum

    Aha: właśnie zrobiłem testy na zdjęciach przechylonych o trochę. Tu w zależności od kąta nachylenia jest albo poziomo albo jedna z dwóch wartości pionowych.

    Pozdrawiam nocnie

    Grzegorz
    ---------------------
    Co Cię nie zabije to Cię wzmocni...

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2004
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    144

    Domyślnie

    A jaja sie dzieja, jak sprobujecie zrobić zdjecie czegos na podlodze (czyli aparat poziomo) Po fotce raz pokazuje pion, raz poziom, a czasem pion w pionie (czyli nie odwraca zdjecia). Krotko mowiac - glupieje. I to mnie utwierdza w przkonaniu, ze jednak jest glupszy ode mnie i mnie nie zabije jak jakis Terminator...
    Pozdrawiam wszystkich.Jacek.
    D 70 + 18-70 + 70-210/1:4-5,6 D + SB 800 + SB 26 + F 90 X

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek
    Po fotce raz pokazuje pion, raz poziom, a czasem pion w pionie (czyli nie odwraca zdjecia). Krotko mowiac - glupieje.
    A wszystko przez jedną małą kuleczkę...

    MaciejK
    D70 | Nikkor 18-70 f/3.5-4.5G DX | Sigma 70-300 f/4-5.6 II | Nikkor 50 f/1.8 D | SB-600

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek
    i mnie nie zabije jak jakis Terminator...
    Terminator w końcu okazał się być tym dobrym
    Może w końcu da się okiełznać.
    Ja wyłączyłem tą opcję głownie z tego powodu, że na podglądzie w aparacie wtedy g... widać. Zawsze mogę sobie obrócić później w programie graficznym.

  7. #7
    sailor
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maroo
    Ja wyłączyłem tą opcję głownie z tego powodu, że na podglądzie w aparacie wtedy g... widać. Zawsze mogę sobie obrócić później w programie graficznym.
    swiete slowa .. dac mu wodki ... zrobilem dokladnie to samo. tak samo wylaczylem "spawarke" tzn wspomaganie AF plus jeszcez pare innych gadzetow .. zeby moj d70 byl jaknajbardziejpodobny bylej f80tki w koncu przyzwyczjaenie druga natura czleka

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •