Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Nikon Coolpix P500 - Pytania i odpowiedzi

    Witam na imię ma Norbert, moją pasją jest wędkarstwo oraz fotografowanie wszystkiego co tylko wejdzie w obiektyw podczas wędkarskich wypraw.
    Zakupiłem sobie cyfrówkę jak w tytule wątku, chciałbym jeśli pozwolicie mieć do osób znających obsługę tego modelu kilka pytań. Niestety pomimo zgłębienia "porad" zawartych w instrukcji obsługi "wersja rozszerzona" mam pewne kłopoty zarówno w trybie automatycznym jak i ręcznym, którymi chciałbym się z wami podzielić.

    Pierwszy z nich to rozmazanie postaci przy trybie automatycznym. Podczas automatycznego ustawiania ostrości fotografując np. "biesiadę przy stole" w momencie wyzwolenia migawki wystarczy, że obiekt się poruszy i na zdjęciu uzyskuję rozmazane dłonie itp. co jest przyczyną czy coś źle ustawiłem

  2. #2

    Domyślnie

    Spróbuję troszkę Ci pomóc, ciężko jednak będzie, bo, jak widzę nie miałeś wcześniej styczności w ogóle z aparatami. Wszystko zależy od czasu otwarcia migawki. Ważna też jest pewna ręka. Jest wiele czynników mających wpływ na rozmazanie zdjęcia. Jeśli automat ustawi np. 1/8 sec. wtedy aparat zarejestruje ruch dłoni, ręki czy innej części ciała. Prosty przykłada - zarzucasz przynętę, w ciągu pól sekundy wędka pokonuje drogę od Twojego tyłu aż do miejsca nad sama wodą, czubek pokonał drogę powiedzmy 2 metrów, jeśli masz czas otwarcia 1/10 sec. czubek wedki pokonał w tym czasie ok 35 cm, wtedy będzie bardzo rozmazany albo w ogóle go nie będzie widać. Dlatego też poszukaj w internecie artykułów dotyczących wartości przysłony, czy też czasu otwarcia migawki, (wejdź na optyczne.pl czy fotopolis.pl), poczytaj troszkę i wtedy spróbujemy coś zaradzić i poradzić.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie.

    Nie do końca jest Kolego tak jak mówisz, zdjęcia robiłem jako nastolatek na dziś historycznej Smiena 8M czy późniejszymi czasy Zenit-E (zlogiem olimpiady 80') . Tamtymi czasy zresztą mile wspominanymi, musiałem pamiętać o odległości, przysłonie, i paru innych parametrach. Jednak było to bardzo dawno temu i pamięć niestety uległa zatarciu. Od trzech lat pracowałem z kieszonkowym Samsung D85, robiąc fotografie z wypraw wędkarskich i nie tylko. Głównie w automacie z automatycznym ustawianiem ostrości oraz w makro. Oczywiście z różnym skutkiem ogólnej jakości, co nie zmienia faktu uzyskania kilkudziesięciu z kilkuset w miarę udanych fotografii.
    Nigdy nie miałem sytuacji aby przy przytrzymaniu przycisku wyzwolenia przysłony oraz po wybraniu przez aparat ostrości, uzyskać rozmazane części sceny. Zaznaczam nie we wszystkich sytuacjach tak się dzieje.
    bawię się P500 zarówno w trybach tematycznych jak i ręcznych porównują c je względem siebie, zastanawiam się czy nie jest to czynnikiem ustawienia opcji ostrości na centralny zamiast punktowy. Dziś to sprawdzę.

  4. #4

    Domyślnie

    Akurat sposób pomiaru ostrości nie ma tutaj nic do czasu otwarcia migawki. Może chodziło Ci o sposób pomiaru światła. Sprawdź czy nie masz ustawiony na punktowy , jeśli tak to zmień na matrycowy, aparat mierzy wtedy światło w obszarze całego kadru. Po drugie nigdy nie ma takich samych warunków oświetleniowych, a automatyka doboru parametrów naświetlenia mogła inaczej pracować w poprzednim aparacie. Ale tak jak napisał kolega wcześniej , bez wiedzy o prawidłowym sposobie naświetlenia zdjęcia nie będziesz wiedział dlaczego czasem jest poruszone a czasem nie .

  5. #5

    Domyślnie

    Może być jeszcze bardzo prozaiczna przyczyna. Naciskasz spust migawki, słyszysz dźwięk wykonanego zdjęcia i opuszczasz rękę. Nie znam tego modelu, ale np. w Panasie TZ-3 dźwięk rozlegał się nie na zakończenie naświetlania (to samo miałem w Fuji S6500) tylko na początku. Więc przesuwając aparat po usłyszeniu dźwięku przy czasie np. 1/8 sec. sam poruszałem fotkę. Przy 1/500 nie miało to znaczenia. Kląłem, bo dobra stabilizacja itp. Spróbuj przytrzymać aparat sekundę po zrobieniu fotki, może się okazać, że to to.
    I jeszcze jedno, nie wiem jaką masz stabilizację, czasami wbrew zdrowej logice może ona źle wpływać na fotkę (chodzi mi sposób stabilizacji). Niestety, robienie np. Zenitem było czasami łatwiejsze. Musisz próbować, każdy aparat ma swoje plusy i minusy.
    Zwróć również uwagę na minimalną odległość ostrzenia. Przy długim zoomie może ona wynosić np. 1,5m i jeśli będziesz robić fotę z odległości np. 0,5 metra będzie nieostra. Wystarczy włączyć makro i po sprawie. Powiem tak, jeśli podasz konkretne parametry i ustawienia fotki nieostrej, jakbyś ja jeszcze tutaj wrzucił, to może wspólnymi siłami uda się coś podpowiedzieć. Miałem w życiu niemalże dziesiątki aparatów i każdy był inny, to, co na jednym przechodziło, na innym odbijało się czkawką.
    I jeszcze jedno, w kompaktach autofokus działa na zasadzie detekcji kontrastu, jeśli jest kiepskie światło może nie ustawiać dobrze ostrości, a i tak robić fotkę, są aparaty które tę ostrość potwierdzą, a faktycznie nie jest ustawiona tam gdzie powinna. Niestety jest to przypadłość większości megazoomów szczególnie na tym dłuższym ciemniejszym końcu.
    Jeszcze coś mi przyszło na myśl. Robiłeś kiedyś analogiem bez autofokusa. Moja żonka robi często taki numer (ma Panasa TZ-5), coś dojrzy, kieruje aparat i naciska spust, od razu do końca. Fota zrobiona, tylko, ze rozmyta, bo aparat nie zdążył ustawić ostrości. Mimo, że zrobiła w swoim życiu tysiące zdjęć nadal popełnia ten sam błąd, po prostu kompakt, to nie lustrzanka, nie pracuje tak szybko jakbyśmy tego chcieli.
    Nie odbierz tego, ze podważam Twoje umiejętności, po prostu nie wiem jak bardzo jesteś zaawansowany w obsłudze współczesnych aparatów, stąd te poszukiwania
    Ostatnio edytowane przez dargry ; 19-01-2012 o 23:52
    Taki sobie ze mnie pstrykacz niedzielny...

  6. #6

    Domyślnie

    Witam

    Mam pytanie odnośnie jekości omawianego w tym temacie nikona P500. Zdjęcia wychodzą nie ostre, aparat przy robieniu zdjęć niby ustawia ostrość, ale po zrobieniu (osoba czy mebel ) są nieostre. Próbowałam robić w różnych trybach i ustawieniach i niestety nie było zadnej poprawy. Ale np. zdjecia w trybie makro wychodza OK. zastanawiam sie czy to moze być wada fabryczna aparatu? czy może ma ktoś pomysł co ustawic?

    Z góry dziękuje za pomoc

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Syll Zobacz posta
    Witam

    Mam pytanie odnośnie jekości omawianego w tym temacie nikona P500. Zdjęcia wychodzą nie ostre, aparat przy robieniu zdjęć niby ustawia ostrość, ale po zrobieniu (osoba czy mebel ) są nieostre. Próbowałam robić w różnych trybach i ustawieniach i niestety nie było zadnej poprawy. Ale np. zdjecia w trybie makro wychodza OK. zastanawiam sie czy to moze być wada fabryczna aparatu? czy może ma ktoś pomysł co ustawic?

    Z góry dziękuje za pomoc
    Witaj, przeczytaj mój post poniżej, może popełniasz jakiś błąd.
    Taki sobie ze mnie pstrykacz niedzielny...

  8. #8

    Domyślnie

    Witam serdecznie, ja również nie jestem zadowolona ze zdjęć robionych p500. Problemem są szumy, które pojawiają się nawet przy niskim ISO (160), poza tym zdjęcia są nieostre. Kompakt był sprawdzany zarówno na ustawieniach manualnych jak i na auto. Także zastanawiam się na ile to wada konkretnego egzemplarza, a na ile ten typ tak ma. Przeglądałam opinie w internecie i użytkownicy raczej nie narzekają na to, ale mniemam, że części z nich wystarczy, że... aparat robi zdjęcia.
    Może ktoś z Państwa ma jakiś pomysł? Prosiłabym także o kontakt posiadaczy tytułowego modelu w celu porównania zdjęć.

  9. #9

    Domyślnie

    a może nie są nieostre tylko poruszone?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez werna Zobacz posta
    Witam serdecznie, ja również nie jestem zadowolona ze zdjęć robionych p500. Problemem są szumy, które pojawiają się nawet przy niskim ISO (160), poza tym zdjęcia są nieostre. Kompakt był sprawdzany zarówno na ustawieniach manualnych jak i na auto. Także zastanawiam się na ile to wada konkretnego egzemplarza, a na ile ten typ tak ma. Przeglądałam opinie w internecie i użytkownicy raczej nie narzekają na to, ale mniemam, że części z nich wystarczy, że... aparat robi zdjęcia.
    Może ktoś z Państwa ma jakiś pomysł? Prosiłabym także o kontakt posiadaczy tytułowego modelu w celu porównania zdjęć.
    Jedna podstawowa zasada, czym większy zoom tym większe problemy z ostrością. Ciężko jest zrobić zoom ostry od szerokiego kata do pełnego tele, zawsze gdzieś będzie gorzej. Nie da rady przeskoczyć ograniczeń optyki. Poza tym fabrycznie P500 może nie wyostrzać za mocno obrazka i wtedy będzie lekko rozmyte. Jeśli piszesz, że szumy są już przy ISO160 istnieje taka możliwość, jakby wyostrzyli byłby jeszcze bardziej widoczny szum, a wtedy odszumianie rozmyłoby jeszcze bardziej obraz i robi się błędne koło. Firma wybrała złoty środek, co nie znaczy, że dobry. Spójrz na to w ten sposób - to tylko kompakt. Moja żona używa Panasa TZ5, czasami go też biorę. Obrazek patrząc na całość nawet na iso800 da się oglądać, jak powiększasz do 100% to nawet na iso100 jest nie zaakceptowania. Matryca w P500 jest malutka, 12 MPix musi szumieć, nie ma innej możliwości. Brak szumów to tylko soft, nic więcej. Dlatego sporo z nas woli starsze lustro i mniejszy zoom lub stałkę, bo wtedy masz szansę na mniejsze szumy.
    Taki sobie ze mnie pstrykacz niedzielny...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •