Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Studniówka.

  1. #1

    Domyślnie Studniówka.

    Witam.
    Za miesiąc czasu będę miał przyjemność robienia zdjęć na studniówce. Spokojnie, oczywiście nie profesjonalnie i nie za pieniądze. Po prostu moja siostra będzie miała studniówkę i prosiła mnie żebym porobił jej trochę zdjęć. Chciałem Was, doświadczonych prosić o wskazówki tego typu fotografii ale mam też konkretne pytanie. Np jak tańczą poloneza, chciałbym zrobić im zdjęcie uzyskując taki efekt żeby najostrzejsze były twarze mojej siostry i jej partnera, rozumiecie? Chodzi o to żeby po prostu oni byli na pierwszym planie, żeby rzucali się w oczy a reszta planu i pozostałe osoby żeby były po prostu nie wyostrzone. Wiem że taki efekt mogę uzyskać używając programów do obróbki zdjęć ale przecież nie po to jest lustrzanka żeby robić zdjęcia na automacie jak leci bo gdybym chciał tak fotografować to kupi bym kompakt. Wiem że lustrzanka daje mnóstwo możliwości ustawień i kadrowania zdjęć. Ja oczywiście mogę poeksperymentować ale chcę na początku poznać jakieś podstawy, jakimi ustawieniami operować aby taki efekt uzyskać a już z konkretnymi ich wartościami ja sobie będę sam próbował. No i tak jak wspomniałem, ogólne porady na co szczególnie zwrócić uwagę fotografując studniówkę. Będę wdzięczny za wszystkie rady.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Napisz może czym będziesz robił zdjęcia na tej studniówce. I może zacznij od tego http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=197534

    Zwróć uwagę na to co pisze Jacek_Z. Wejdź do linkowni.

  3. #3

    Domyślnie

    zanim Cie zjedza to napisze tak, doczytaj co to sa pola ostrosci i jak nimi operowac, pozniej co to jest przeslona i jak wplywa na glebie ostrosci

    jak to obczaisz to ustaw aparat w manual, iso 800, czas 1/125 przeslone 2.8-5.6 w zaleznosci od sytuacji, lampa w ttl, palnik w sufit 45 stopni plus wizytowka i jakos to bedzie

    jesli nie masz lampy zewnetrznej to radzisz sobie po tzw "poznansku" czyli od kogos pozyczasz bo jak masz robic wbudowana to rownie dobrze mozesz robic telefonem

  4. #4

    Domyślnie

    Przeprasza, zapomniałem napisać. Zdjęcia będę robił Nikonem D90 ze standardowym kitem 18 - 105 VR.

  5. #5

    Domyślnie

    Hej
    lustrzanka daje mnóstwo możliwości ustawień i kadrowania zdjęć
    Podobne możliwości kadrowania daje Ci aparat wbudowany w telefon

    Sam nigdy nie robiłem zdjęć na tego typu okoliczności, ale jeśli chodzi o efekt rozmycia na drugim planie to wystarczy użyć niskiej wartości przesłony, np. 1,8.
    Na pewno palnik lampy skierowany w sufit, najlepiej błysk na tylną kurtynę, uzyskasz 'fajny' efekt rozmycia. Wysokie ISO również ułatwi Ci fotografowanie.

    edit: tym obiektywem dużo nie porobisz, chyba, że na 18 mm, bo tylko tam masz f/3,5, przydałby się obiektyw przynajmniej 2,8, a najlepiej 1,8, np. 50 mm.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    D90 zacną puszką jest, ale obiektyw nie daje dużych możliwości manewru. Możesz próbować coś na dłuższej ogniskowej i z dalszej odległości by objąć sylwetkę wybranej pary, może się uda wydobyć głębie. Ustaw sobie AF w tryb C by Ci obiekt nie uciekał z pola ostrości. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma - jak mawiał klasyk. Lampa wbudowana da Ci płaskie światło na wprost - nie jest to najbardziej pożądany efekt na zdjęciach.

  7. #7

    Domyślnie

    Chodzi o to żeby po prostu oni byli na pierwszym planie, żeby rzucali się w oczy a reszta planu i pozostałe osoby żeby były po prostu nie wyostrzone.
    Pewnie nawet reszta zginęłaby w cieniu - to zrobisz kompaktem.

    Wiem że taki efekt mogę uzyskać używając programów do obróbki zdjęć ale przecież nie po to jest lustrzanka żeby robić zdjęcia na automacie jak leci bo gdybym chciał tak fotografować to kupi bym kompakt.
    Gdybyś Ty miał rację, to nie byłoby nas tutaj.

    Ode mnie tak:
    - bierz sie jak najszybciej za jakąś porządną książkę o fotografowaniu i sprawdzaj to od razu w praktyce: im więcej zdjęć, tym lepiej,
    - jak się sprężysz, to w miesiąc czasu poznasz warunki, jakie musisz sobie stworzyć, by te zdjęcia wyszły w miarę poprawnie,
    - nie sil się na jakieś udziwnienia i zdjęcia typu "artystycznego" - na to jest za mało czasu,
    - używaj lampy D700 lub D900 - będzie Ci łatwiej zapanować nad doświetleniem i cieniami.

    Sytuacja wygląda tak, jak byś miał wjechać czołgiem do hangaru: masz się nauczyć jeździć pojazdem gąsiennicowym, ale tylko w zakresie jazdy tyłem i tylko parę metrów.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    - używaj lampy D700 lub D900 - będzie Ci łatwiej zapanować nad doświetleniem i cieniami.
    nie ma takich lamp...
    SB700 lub SB900...
    dla osoby nie znającej tematu ta różnica może nieco skomplikować sprawę...

  9. #9

    Domyślnie

    Ja bym sobie odpuścił. Obiektyw dobry, tylko ciemny. Lampa raczej pożądana.
    Nastaw się na zrobienie zestawu dobrych kadrów, poprawnie naświetlonych fotek.
    Są studniówki na forum. Pooglądaj co fajne a co nie.
    Użyj szukajki. Na forum masz prawie 400 wątków ze słowem "studniówka". Prawdziwe vademecum za free!
    Rób w Raw-ach.
    Jak wyjdzie poprawnie to będą zadowoleni. Jak zaczniesz się bawić w artyzm - możesz polec.
    Ostatnio edytowane przez amirez ; 01-01-2012 o 22:41
    Tutaj jest... podpis

  10. #10

    Domyślnie

    w skrocie : af-c, close subject, ttlbl, lampa w gore (jak wysoko to z kartka), 1.8-2.8 repo, na grupowce z 5.6 (zalezy od odleglosci)

    ps. nie wierz w photoshopa i to , ze "wiem, ze takie cos da sie uzyskac w programie"
    "Używaj serca i umysłu po to, aby wspomagać siebie i bliźnich dobrym słowem, życzliwością i budzić w nich zachwyt dobrem."

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •