Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Edycja zdjęć pod linuxem

    Witam,

    mozecie mi podać nazwy w miarę dobrych odpowiedników lightrooma na linuxa? Najlepiej żeby dało sie je instalować z terminala, tudzież z repozytoriów.
    Od razu poproszę o jakiś program do HDRów.

    Z góry dziękuje.
    | D600 | D90 | N50mm f1.4D | N50mm f1.8D | N85mm f1.8D | Tamron 28-75mm f2.8 | Sigma 15-30mm f.3.5-4.5| Pentacon 50mm f1.8 | Helios 58mm f2 | Revuenon 135mm f2.8 | Nissin Di622 | YN-640II | pierścienie pośrednie i inne duperele.

  2. #2

    Domyślnie

    Raw therapee. UFraw.

  3. #3

  4. #4
    c-man
    Gość

    Domyślnie

    Programów do edycji RAW-ów pod Linuchem jest sporo - ja używam UFRaw w połączeniu z GIMP-em do dalszej obróbki.
    Uznaniem cieszą się takie wywoływarki jak RawTherapee czy RawStudio.
    Ale skoro szukasz czegoś na wzór Lightrooma - najodpowiedniejszy będzie Darktable.
    Nie jest to jednak mistrz stabilności...

    Przy okazji - poczytaj wpisy na tym blogu: http://404.g-net.pl/

    Znajdziesz tu mnóstwo wersji rozwojowych i informacji o sofcie, także do HDR-ów.

  5. #5

    Domyślnie

    a ja polece vbox+windows+lightroom

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    jeśli już uruchamianie lightroom pod linux to lepiej użyć Wine niż maszyny wirtualnej, będzie to bardziej wydajne. PS CS5 bez problemu chodzi w Wine (http://www.winehq.org/), samego Lightroom nie próbowałem ale myślę że też by dało.
    Ale tak jak napisał clostermann jest sporo ciekawych programów do RAW-ów, z czego Darktable jest chyba rzeczywiście najlepszy. Chociaż ja więcej pracowałem na RawTherapee, ale to raczej z przyzwyczajenia.

  8. #8
    c-man
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wnowicki Zobacz posta
    jeśli już uruchamianie lightroom pod linux to lepiej użyć Wine niż maszyny wirtualnej, będzie to bardziej wydajne. PS CS5 bez problemu chodzi w Wine (http://www.winehq.org/), samego Lightroom nie próbowałem ale myślę że też by dało.
    Ale tak jak napisał clostermann jest sporo ciekawych programów do RAW-ów, z czego Darktable jest chyba rzeczywiście najlepszy. Chociaż ja więcej pracowałem na RawTherapee, ale to raczej z przyzwyczajenia.
    Heh, no ja właśnie Darktable nie lubię, ale skoro autor wątku chciał coś "lightroomowego"...
    Co do emulacji - jestem zwolennikiem Virtual Boxa i tak właśnie używam windowsowych programów do edycji. To gwarancja, że cały system i każdy program będzie działał niezawodnie. A Wine stabilnością nie grzeszy, i prawdę mówiąc, mało co na nim działa poprawnie... Przy VB przyda się więcej RAM-u, owszem, ale ja spokojnie pracuję na moim starym laptopiku z 1,5 GB na Celeronie - da się

  9. #9

    Domyślnie

    Oczywiście w przypadku Wine występują czasem drobne przycięcia jakiś elementów GUI, ale tak poza tym działa sprawnie. VB bez wątpienia świetne rozwiązanie, a jakiego widowsa używasz na maszynie wirtualnej? Tylko wracając do głównego tematu dyskusji, używanie PS w VB, to już raczej tak jakby nie pracowanie pod linuxem Trzeba mieć windowsa itd. Więc wtedy czemu go nie zainstalować 'z boku' linuxa

  10. #10

    Domyślnie

    Darktable jak na razie nie obsługuje poprawnie raw z s5 pro. Poza tym bardzo fajny program. Jako alternatywe polecam Rawtherapee.

    Ostatecznie ufraw

    Corel wypuścił klon bibble 5 pro: After shot pro na systemy Windows Mac i Linux Bardzo szybki i intuicyjny program. Niestety kolejny program nie obsługujący raw z s5 pro.

    Programy na wine wersja rozwojowa:

    Lightroom: nie widać podglądu plików, po imporcie, wiec używać sie nie da.

    Photoshop elements 10: działa bezproblemowo.

    Lightzone 3.9 również działa na wine, wymaga emulacji windows 7. Działą dosyć szybko.
    Wersja na linuxa jest, ale nie startuje, gdyż nowa wersja javy nie pozwala na to. Starej wersji nie moge znależć

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •