Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45
  1. #1

    Domyślnie Zawieszenie działalności fotograficznej w "martwym" sezonie. Próbował ktoś?

    Zastanawiam się nad zawieszeniem prowadzenia DG od stycznia do maja. Robię "ślubniaki", a wiadomo, teraz martwy sezon i nie będę miał żadnych przychodów przez parę miesięcy. Mam jednak wątpliwości, czy w czasie obowiązywania zawieszenia mogę reklamować swoje usługi i podpisywać umowy z klientami. Czytam trochę o tym w necie i nie znalazłem jasnej odpowiedzi. Czy ktoś z Was zawieszał działalność? Jak to wyglądało?

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz się reklamować i podpisywać umowy, nawet możesz przyjmować faktury pod warunkiem, że dotyczą one usług wykonanych na rzecz Twoje działalności kiedy ta jeszcze nie była zawieszona.

    Jeśli będziesz chciał wystawić fakturę sprzedaży to masz chyba 14 dni na odwieszenie działalności.

    Sprawa do sprawdzenia bo mam informację z drugiej ręki, ale tak to powinno działać.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Możesz się reklamować i podpisywać umowy, nawet możesz przyjmować faktury pod warunkiem, że dotyczą one usług wykonanych na rzecz Twoje działalności kiedy ta jeszcze nie była zawieszona.

    Jeśli będziesz chciał wystawić fakturę sprzedaży to masz chyba 14 dni na odwieszenie działalności.

    Sprawa do sprawdzenia bo mam informację z drugiej ręki, ale tak to powinno działać.

    Na pewno można się reklamować, ale z tym podpisywaniem umów to czy aby na pewno można?

  4. #4

    Domyślnie

    Podpisanie umowy to nie zdarzenie gospodarcze, nie idzie za tym kasa (pytanie co z ewentualnymi zaliczkami na które powinno się wystawiać faktury zaliczkowe...).

  5. #5

    Domyślnie

    Znalazłem taki artykuł:

    Gazeta Podatkowa nr 35 (763) z dn. 2011.05.02, strona 18
    Dział: Wskazówki dla przedsiębiorcy
    Autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska


    Zawieranie umów i pobieranie zaliczek w okresie zawieszenia firmy

    Świadczę usługi wideofilmowania. Obecnie jednak zawiesiłem działalność mojej firmy. Czy w okresie tego zawieszenia mogę podpisywać umowy z klientami i pobierać zaliczki na świadczenie usług, które zostaną wykonane po wznowieniu działalności?

    Kwestia poruszona przez Czytelnika w pytaniu budzi kontrowersje. Przede wszystkim należy stwierdzić, iż w okresie zawieszenia prowadzenia własnej firmy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Art. 14 a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.) wyraźnie stanowi, jakie czynności w okresie zawieszenia są dopuszczalne. Podstawowym prawem i jednocześnie obowiązkiem przedsiębiorcy jest wykonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Część autorów powołuje się właśnie na ten przepis uznając, iż w trakcie zawieszenia działalności pozyskiwanie nowych klientów i pobieranie od nich zaliczek może być uznawane za czynności niezbędne do zachowania źródła przychodów. Przy czym zwracają jednocześnie uwagę, iż tak zawarta umowa mogłaby być wykonana dopiero po wznowieniu działalności. Trudno jednak zgodzić się z tym poglądem. O ile rzeczywiście zakres wspomnianego przepisu jest dość szeroki, to jednak czynności niezbędne do zachowania źródeł przychodów nie mogą jednocześnie powodować osiągnięcia przychodu, a za takie należałoby uznać zawieranie umów i pobieranie zaliczek.

    Można również spotkać się ze stanowiskiem, iż skoro ustawodawca w art. 14a ust. 4 wspomnianej ustawy dopuścił możliwość przyjmowania należności oraz nałożył na przedsiębiorcę obowiązek regulowania zobowiązań w okresie zawieszenia działalności, to za taką należy uznać możliwość przyjmowania zaliczek. Również i z tym poglądem należy polemizować, bowiem z powołanego przepisu wynika, iż przedsiębiorca może przyjmować w okresie zawieszenia należności, ale tylko te, które powstały przed datą zawieszenia działalności. Nie jest więc możliwe zawieranie już w trakcie trwania zawieszenia działalności umów z klientami na wykonanie danej usługi po wznowieniu działalności i pobierania od nich zaliczek na poczet umowy.
    Wynika z tego, że nie można pobierać zaliczek/zadatków, ale już nie jest jasno napisane, że umów podpisywać też nie można.

  6. #6

    Domyślnie

    Bo umowa nie ma konsekwencji gospodarczych ani przychody ani wydatki się z umową nie wiążą...

  7. #7

    Domyślnie

    Też tak myślę, ale chciałbym mieć 100% pewności, że będę mógł podpisywać umowy zanim zdecyduję się na zawieszenie działalności.

  8. #8

    Domyślnie

    No, z tym, że umowa nie ma konsekwencji gospodarczych (oraz podatkowych) to trochę za daleko idące wnioski. W systemie podatkowym, w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, ustawodawca przewidział, że przychodem są kwoty należne - choćby nie zostały faktycznie uzyskane. Jeżeli z umowy wynika obowiązek zapłaty należności - powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, nawet jeśli nie wpłynęły żadne środki na rachunek firmy.

    Dlatego uważałbym - przy byle kontroli może być zarzut prowadzenia działalności pomimo zawieszenie. Jeżeli masz umowę, z której przed zawieszeniem działalności wynikał obowiązek zaliczkowania, a na czas zawieszenia modyfikujesz ją (żeby nie było obowiązku zaliczkowania) możesz mieć zarzut obejścia prawa i pozornego zawieszenia działalności. Oczywiście wszystko zależy od upierdliwości kontrolujących. Ale moim zdaniem przyjmowanie zaliczek w wykonaniu umowy i zawieranie umów podczas zawieszenia działalności jest śliskim tematem. Można to wybronić, ale trzeba liczyć się z kłopotami.

    pozdrawiam
    tomisiek

  9. #9

    Domyślnie

    Wpłynięcie kwoty rzeczywiście jest (biorąc pod uwagę VAT - niestety) nieistotne, ale dokumentacją przychodu jest Faktura a nie umowa, umów możesz mieć setki, kontrola będzie sprawdzać faktury...

  10. #10

    Domyślnie

    Na dniach zapytam o tą kwestię w moim urzędzie skarbowym.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •