Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 45
  1. #11

    Domyślnie

    W podatku VAT tak - ja pisałem w aspekcie dochodówki (nie każdy prowadzący działalność jest VAT-owcem). I w podatku dochodowym umowa ma znaczenie. A jeśli myślisz, że kontrola może zażądać tylko faktur / rachunków i ksiąg to niestety - tak różowo nie jest. Oczywiście - nikt nie będzie szukał umów przy zakupie papieru do ksero, ale już przy rachunkach za świadczenie usług możesz liczyć na pytania o umowę (i kontakt np: z Twoimi klientami). Wszystko zależy od inteligencji kontrolujących, dociekliwości i znajomości swojej pracy.

    pozdrawiam
    tomisiek

  2. #12

    Domyślnie

    I jeszcze kontakt z klientem? A gdzie ustawa o ochronie danych osobowych? Nr telefonu mojego klienta to dana poufna, powierzył mi ją a ja nie mam uprawnienia do przekazywania jej dalej...

  3. #13

    Domyślnie

    Odsyłam do ustaw: ordynacja podatkowa i ustawy o urzędzie kontroli skarbowej. Dowiesz sie jakie są uprawnienia głównych organów zajmujących sie kontrolami z zakresu prawa podatkowego / działalności gospodarczej. Bo są jeszcze inne uprawnione służby, ale gro kontroli robią pracownicy kontroli podatkowej (urzędy skarbowe) i kontroli skarbowej (urzędy kontroli skarbowej). Uwierz mi - mogą sporo.

  4. #14

    Domyślnie

    Ja pytałem o to w urzędzie skarbowym. Możesz podpisywać umowę z młodymi jak masz zawieszoną działalność. Możesz pobierać zaliczkę/zadatek przy podpisywaniu umowy nawet jeśli podpisujesz ją jak masz zawieszoną działalność. Ano dlatego, że zaliczka/zadatek nie są traktowane jako dochód w dniu ich otrzymania. Zaliczka/zadatek staje się dochodem, kiedy młodzi płacą Ci resztę należności, a Ty na rachunku piszesz pełną kwotę razem z zaliczką którą dostałeś wcześniej, i wtedy ją księgujesz i odprowadzasz od niej podatek, czyli wtedy kiedy działalność działa normalnie.

    Dodatkowo, zaliczka w żadnym innym wypadku nie będzie dochodem, bo jak młodzi zerwą umowę wcześniej (np w lutym) to zaliczkę musisz zwrócić.
    Zadatek który jest bezzwrotny w przypadku zerwania umowy przez młodych bez powodu staje się dochodem w momencie kiedy młodzi zrywają umowę. Więc jeśli zerwą ją w lutym to powinieneś tą zaliczkę w lutym zaksięgować. Ale... Jak by tak odmówili w maju a nie w lutym... :P

    Jak chcesz rozwiać wątpliwości zadzwoń do US. Wszystko Ci wyjaśnią.

    PS. tomisiek, a przy przeglądaniu umów kontrolerzy dzwonili Ci po klientach z którymi miałeś umowy? Wydaje mi się że jeśli na umowie jest taka sama kwota co na rachunku to nie mają podstaw do takich działań.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 07-12-2011 o 00:28
    ;]

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Ja pytałem o to w urzędzie skarbowym. Możesz podpisywać umowę z młodymi jak masz zawieszoną działalność. Możesz pobierać zaliczkę/zadatek przy podpisywaniu umowy nawet jeśli podpisujesz ją jak masz zawieszoną działalność. Ano dlatego, że zaliczka/zadatek nie są traktowane jako dochód w dniu ich otrzymania. Zaliczka/zadatek staje się dochodem, kiedy młodzi płacą Ci resztę należności, a Ty na rachunku piszesz pełną kwotę razem z zaliczką którą dostałeś wcześniej, i wtedy ją księgujesz i odprowadzasz od niej podatek, czyli wtedy kiedy działalność działa normalnie.

    Dodatkowo, zaliczka w żadnym innym wypadku nie będzie dochodem, bo jak młodzi zerwą umowę wcześniej (np w lutym) to zaliczkę musisz zwrócić.
    Zadatek który jest bezzwrotny w przypadku zerwania umowy przez młodych bez powodu staje się dochodem w momencie kiedy młodzi zrywają umowę. Więc jeśli zerwą ją w lutym to powinieneś tą zaliczkę w lutym zaksięgować. Ale... Jak by tak odmówili w maju a nie w lutym... :P

    Jak chcesz rozwiać wątpliwości zadzwoń do US. Wszystko Ci wyjaśnią.

    PS. tomisiek, a przy przeglądaniu umów kontrolerzy dzwonili Ci po klientach z którymi miałeś umowy? Wydaje mi się że jeśli na umowie jest taka sama kwota co na rachunku to nie mają podstaw do takich działań.
    Jeśli przyjmujemy zadatek w tym roku na poczet wykonania usługi w 2012 r. to należy wystawić rachunek i zaksięgować przychód? Pytam, bo ja wystawiam, żeby spac spokojnie, a moja księgowa nie oponowała przed takim rozwiązaniem. Co o tym myślicie?
    ---
    Umowy można podpisywać, reklamować się (roznosić wizytówki, lobbować księży i domy weselne) też.
    D700, N24D, N35D, N85D, S150

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    ..., zaliczka w żadnym innym wypadku nie będzie dochodem, bo jak młodzi zerwą umowę wcześniej (np w lutym) to zaliczkę musisz zwrócić.
    Zadatek który jest bezzwrotny w przypadku zerwania umowy przez młodych bez powodu staje się dochodem w momencie kiedy młodzi zrywają umowę. Więc jeśli zerwą ją w lutym to powinieneś tą zaliczkę w lutym zaksięgować. Ale... Jak by tak odmówili w maju a nie w lutym... :P

    Jak chcesz rozwiać wątpliwości zadzwoń do US. Wszystko Ci wyjaśnią.

    PS. tomisiek, a przy przeglądaniu umów kontrolerzy dzwonili Ci po klientach z którymi miałeś umowy? Wydaje mi się że jeśli na umowie jest taka sama kwota co na rachunku to nie mają podstaw do takich działań.
    Dlaczego mowa w jednym poście o zaliczce i zadatku? Myślałem, że w umowie uregulować trzeba kwestię zadatku, o którym mowa w KC, dlatego MZ nie ma sensu pisać o zaliczce i wstawiać zapis o niej do umowy.
    D700, N24D, N35D, N85D, S150

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Ja pytałem o to w urzędzie skarbowym. Możesz podpisywać umowę z młodymi jak masz zawieszoną działalność. Możesz pobierać zaliczkę/zadatek przy podpisywaniu umowy nawet jeśli podpisujesz ją jak masz zawieszoną działalność. Ano dlatego, że zaliczka/zadatek nie są traktowane jako dochód w dniu ich otrzymania. Zaliczka/zadatek staje się dochodem, kiedy młodzi płacą Ci resztę należności, a Ty na rachunku piszesz pełną kwotę razem z zaliczką którą dostałeś wcześniej, i wtedy ją księgujesz i odprowadzasz od niej podatek, czyli wtedy kiedy działalność działa normalnie.

    Dodatkowo, zaliczka w żadnym innym wypadku nie będzie dochodem, bo jak młodzi zerwą umowę wcześniej (np w lutym) to zaliczkę musisz zwrócić.
    Zadatek który jest bezzwrotny w przypadku zerwania umowy przez młodych bez powodu staje się dochodem w momencie kiedy młodzi zrywają umowę. Więc jeśli zerwą ją w lutym to powinieneś tą zaliczkę w lutym zaksięgować. Ale... Jak by tak odmówili w maju a nie w lutym... :P

    Jak chcesz rozwiać wątpliwości zadzwoń do US. Wszystko Ci wyjaśnią.

    PS. tomisiek, a przy przeglądaniu umów kontrolerzy dzwonili Ci po klientach z którymi miałeś umowy? Wydaje mi się że jeśli na umowie jest taka sama kwota co na rachunku to nie mają podstaw do takich działań.
    Jesteś tego w 100% pewny? Od paru dni wałkuję ten temat i z tego co czytam na internecie, to zaliczek ani zadatków pobierać w czasie zawieszenia działalności nie można. Np. w tym artykule jest o tym mowa:
    http://www.infakt.pl/zawieranie_umow...ieszenia_firmy

    Być może jest tak, że co urząd, to inna interpretacja. Ja jutro bedę jechał do mojego US i zapytam. W każdym razie taką interpretację trzeba by było mieć od urzędu na piśmie, w innym przypadku zbyt duże to ryzyko.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    I jeszcze kontakt z klientem? A gdzie ustawa o ochronie danych osobowych? Nr telefonu mojego klienta to dana poufna, powierzył mi ją a ja nie mam uprawnienia do przekazywania jej dalej...
    Złociutki, kontrolerzy skarbowi mają uprawnienia do zatrzymania Cię i przeszukania np. bagażnika Twojego samochodu jak również mieszkania, lokalu. Nawet broń posiadają i mają prawo jej użyć.
    Więc ujawnienie danych klientów to pikuś.

  9. #19

    Domyślnie

    Złociutki to pokaż mi takiego który strzelał do kogoś. Ja mam siekierę czy to znaczy, że jestem drwalem?

    Kontrola ma prawo zobaczyć wydruki moich dokumentów finansowych, umowy, faktury, księgi - tyle, nawet do komputera mogą mi zaglądnąć tylko po to, żeby sprawdzić czy nie mam nielegalnego oprogramowania, ale swojego programu 'księgowego' im pokazywać nie muszę bo mają kontrolować wydruki.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Złociutki to pokaż mi takiego który strzelał do kogoś. Ja mam siekierę czy to znaczy, że jestem drwalem?

    Kontrola ma prawo zobaczyć wydruki moich dokumentów finansowych, umowy, faktury, księgi - tyle, nawet do komputera mogą mi zaglądnąć tylko po to, żeby sprawdzić czy nie mam nielegalnego oprogramowania, ale swojego programu 'księgowego' im pokazywać nie muszę bo mają kontrolować wydruki.
    Może zrobić to, na co pozwala kodeks postępowania karnego i kodeks karny skarbowy jeśli uzna to za zasadne.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •