Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48
  1. #1

    Domyślnie Nikon D300S parę zagwozdek

    Witam,
    mam parę pytań co do ustawień w wyżej wymienionym aparacie. Niestety po lekturze instrukcji instrukcji dalej nie znam na nie odpowiedzi.

    1) Czas synchronizacji błysku 1/250s oraz 1/320s, oba w trybie "Auto FP".
    Na czym polegają te tryby Auto FP i czym się różni czas 1/250s od 1/250s w trybie Auto FP?
    Posiadam dodatkową lampę Nikon sb-700 i nie wiem, które ustawienie wybrać w jakim momencie.
    Czy najlepszym (pojęcie względne) ustawieniem jest 1/320s w Auto FP, ponieważ można robić zdjęcia z tak "szybkim" czasem otwarcia migawki?

    2) Podczas ustawiania samowyzwalacza, instrukcja zaleca zasłonięcie wizjera specjalną nasadką, aby wpadające przez wizjer światło nie zaburzało ekspozycji.
    Czy taką samą czynność trzeba wykonać, jeśli używam samowyzwalacza w trybie live view? Nie ukrywam, że ciągłe ściąganie tej nasadki i zakrywanie wizjera jest dość uciążliwe, zwłaszcza jeśli fotografuję na zmianę zdjęcia normalnie wyzwalane i za pomocą samowyzwalacza np krajobrazy a zaraz portrety z drugą osobą i znów krajobraz.

    3) Czy w Waszych D300s guziki wybieraka wielofunkcyjnego też chodzą w taki "dziwny" sposób? Tzn jakby dwu stopniowo? Przykładowo chcę wcisnąć strzałkę w prawo, to naciskam (jest wyczuwalny jeden stopień) ale brak reakcji w aparacie i trzeba nacisnąć jeszcze mocniej (wyczuwalny drugi stopień) i dopiero działa. Czy to zamierzony efekt aby przypadkowo nie "pozmieniać" czegoś?

    4) Czy korzystacie z funkcji
    a) D-ligthing
    b) red. szumów przy wysokim iso
    c) red. szumów przy długich czasach
    Jeśli tak to na jakich ustawieniach?

    5) Jakie polecacie ustawienie przetwarzania obrazu? Stopień wyostrzania, kontrastu, nasycenia itd? Wiem, że to sprawa indywidualnego gustu, ale ciekawi mnie to.

    6) Czy korzystacie z profili kolorów? Jeśli tak to jakich?

    7) Czy warto stosować raw-y 14 bitowe? Widać "diametralną" różnicę np przy wyciąganiu cieni, czy też nie warto sobie tym zawracać głowy, oszczędzając przy tym miejsce na karcie i nie zwalniając szybkości rejestrowania zdjęć seryjnych?

    Dziękuję za uwagę i proszę o pomoc,
    pozdrawiam
    FX User

  2. #2

    Domyślnie

    1. o ile pamiętam to gdy masz włączone Auto FP to z Twoją lampą uzyskasz znacznie szybsze czasy synchronizacji. Jeśli ustawisz 1/250 bez AFP to nie będziesz miał szybkiej synchronizacji z Twoją lampą. Oczywiście nie zapomnij ustawić lampy w ten tryb jeśli chcesz go wykorzystywać. Pamiętaj też że zasięg lampy spada w tym trybie.

    2. ja nigdy nie zasłaniam i jakoś nie miałem z tym problemów. Pewnie w specyficznych warunkach będzie błąd pomiaru, ale możesz sobie z tym poradzić w inny sposób (tryb M lub blokada ekspozycji)

    3. Nie zauważyłem. Może masz taki wrażenie, bo przyciski są pod gumką.

    4 abcd) nie używam.

    5. Zdjęcia robię w RAW i obrabiam w LR więc przetwarzaniem obrazu sobie głowy nie zawracam, bo LR i tak tego nie przeczyta.

    6 tak, ale już w LR. Profile zrobione przez kolegę z forum.

    7 zależy jaką fotografię robisz. Do krajobrazu czy studia myślę że warto

  3. #3

    Domyślnie

    czym się różni czas 1/250s od 1/250s w trybie Auto FP?
    1/250 od 1/250 to niczym, ale pewnie miałeś na myśli 1/320
    Też chętnie się dowiem, bo nikt mi tego nie potrafił wyjaśnić (instrukcja tego nie wyjaśnia, jak sam wiesz).

    Czy taką samą czynność trzeba wykonać, jeśli używam samowyzwalacza w trybie live view?
    Raczej nie, bo wtedy lustro jest podniesione i aparat mógłby już nie brać pod uwagę niczego więcej, niż to, co pada na matrycę. Możesz sprawdzić świecąc latareczką w wizjer i zobacz, czy światłomierz reaguje.

    Czy w Waszych D300s guziki wybieraka wielofunkcyjnego też chodzą w taki "dziwny" sposób?
    Chyba nie...

    D-ligthing
    Nie, focę w RAW, ta funkcja nie ma nic do rzeczy wtedy.
    red. szumów przy wysokim iso
    jw.
    red. szumów przy długich czasach
    jw.
    Jeśli tak to na jakich ustawieniach?
    Jeśli już, to na domyślnych (jeśli focę w JPG, co się rzadko zdarza, ale się zdarza). Z moich kiedyś tam robionych testów wyszło, że domyślne ustawienia najlepiej się sprawdzają.
    Jakie polecacie ustawienie przetwarzania obrazu? Stopień wyostrzania, kontrastu, nasycenia itd? Wiem, że to sprawa indywidualnego gustu, ale ciekawi mnie to.
    Standardowe - jak podglądam zdjęcia na LCD, to chcę widzieć jak najbardziej "normalne" zdjęcie. Czasem "portrait" z wyostrzaniem zwiększonym o 1 stopień (czyli ustawionym tak samo jak w "standard"). Mam też swoje jedno ustawienie do zabawy, gdzie dałem kontrast na maksa i nasycenie na minimum - używam raz w roku.

    Czy korzystacie z profili kolorów? Jeśli tak to jakich?
    Adobe RGB kontra sRGB? To ma znaczenie tylko przy foceniu w JPG i przy kręceniu filmów.
    Dlatego ja mam ustawione sRGB, że jak filmuję lub focę w JPG, to mam kolory OK prosto z puszki. A jak focę w RAW, to nie ma wtedy znaczenia, co jest ustawione.

    Czy warto stosować raw-y 14 bitowe? Widać "diametralną" różnicę np przy wyciąganiu cieni, czy też nie warto sobie tym zawracać głowy, oszczędzając przy tym miejsce na karcie i nie zwalniając szybkości rejestrowania zdjęć seryjnych?
    Nie wiem czy diametralną, ale po co sobie na dzień dobry okaleczać materiał? Wiele miejsca na karcie nie oszczędzisz... nigdy też nie zauważyłem, żeby zapis był wolniejszy, czy coś. Jak już focić w RAW, to na maksa, ile fabryka dała, czyli 14 bit i kompresja bezstratna. Inne ustawienia nie dają żadnego zysku, a mogą dać straty.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    1/250 od 1/250 to niczym, ale pewnie miałeś na myśli 1/320
    Też chętnie się dowiem, bo nikt mi tego nie potrafił wyjaśnić (instrukcja tego nie wyjaśnia, jak sam wiesz).
    Po prostu włączasz Auto FP. Po włączeniu przy 1/250 pokazuje się * (1/250*) oznacza to, że jeśli masz lampę z synchronizacją z szybkimi czasami możesz ustawić nawet 1/500. Jeśli ustawisz 1/250 bez AFP (bez *) to max czas jaki możesz ustawić to 1/250 i nic ponad to. Jeśli ustawisz 1/250* a nie masz lampy obsługującej AFP to i tak nie skrócisz czasu.

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Nie, focę w RAW, ta funkcja nie ma nic do rzeczy wtedy.
    Chyba że używasz CNX. Wtedy D-light jest widoczne przez program nawet jak używasz RAW. Lepiej wtedy mieć tą f-cje włączoną, bo zawsze możesz ją wyłączyć, a odwrotnie chyba się nie da. Jeśli używasz innej wywoływarki niż nikonowskiej, nie ma sensu sobie zawracać tym głowy.


    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Adobe RGB kontra sRGB? To ma znaczenie tylko przy foceniu w JPG i przy kręceniu filmów.
    Dlatego ja mam ustawione sRGB, że jak filmuję lub focę w JPG, to mam kolory OK prosto z puszki. A jak focę w RAW, to nie ma wtedy znaczenia, co jest ustawione.
    Kledze chyba chodziło o np D2XMODE itp. Ale to też zależy czy robisz zdjęcia w jpg czy RAW.

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Nie wiem czy diametralną, ale po co sobie na dzień dobry okaleczać materiał? Wiele miejsca na karcie nie oszczędzisz... nigdy też nie zauważyłem, żeby zapis był wolniejszy, czy coś. Jak już focić w RAW, to na maksa, ile fabryka dała, czyli 14 bit i kompresja bezstratna. Inne ustawienia nie dają żadnego zysku, a mogą dać straty.
    Tu się z tym zgadzam. Nie wiem tylko czy w d300s nie ograniczasz się (tak jak w d300) do 2.5 kl/s przy 14b

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grzybu Zobacz posta
    Po prostu włączasz Auto FP. Po włączeniu przy 1/250 pokazuje się * (1/250*) oznacza to, że jeśli masz lampę z synchronizacją z szybkimi czasami możesz ustawić nawet 1/500. Jeśli ustawisz 1/250 bez AFP (bez *) to max czas jaki możesz ustawić to 1/250 i nic ponad to. Jeśli ustawisz 1/250* a nie masz lampy obsługującej AFP to i tak nie skrócisz czasu.
    Nie do końca o to chyba chodziło. Chodzi o to, jaka jest różnica między 1/250 a 1/320. Po co te dwa czasy są osobno?
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Tu się z tym zgadzam. Nie wiem tylko czy w d300s nie ograniczasz się (tak jak w d300) do 2.5 kl/s przy 14b
    Zdaje się że fps-y spadają...[/QUOTE]
    Ostatnio edytowane przez adrian9627 ; 30-11-2011 o 20:45

  7. #7

    Domyślnie

    1) 1/320s

    2) -------------

    3) nie chodzi płynnie, ale mam bez s.

    4)
    a) tak (przeszukaj wątki tego użytkownika Jacek_Z znajdziesz wyczerpującą odp )
    b) tak
    c) nie

    5) w/g upodobań

    6) z własnego

    7) 12-bit

    proszę bardzo.
    Ostatnio edytowane przez hostman22 ; 30-11-2011 o 20:56
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  8. #8

    Domyślnie

    W D300s przy 14 bitach aparat zwalnia do 2,5 kl/s,natomiast profili D2XMODE nie da sie zainstalować.Też jestem ciekaw jaka jest różnica pomiędzy 1/250* a 1/350*
    D700,Samsung NX1/NX300,30/2,20/2,8,16/2,4,Samyang12/2,N.35-70/2.8D,N.70-200/4G VRIII,Samyang 85/1,4,SB800

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lulek39 Zobacz posta
    1) Czas synchronizacji błysku 1/250s oraz 1/320s, oba w trybie "Auto FP".
    Na czym polegają te tryby Auto FP i czym się różni czas 1/250s od 1/250s w trybie Auto FP?
    Posiadam dodatkową lampę Nikon sb-700 i nie wiem, które ustawienie wybrać w jakim momencie.
    Czy najlepszym (pojęcie względne) ustawieniem jest 1/320s w Auto FP, ponieważ można robić zdjęcia z tak "szybkim" czasem otwarcia migawki?
    http://forums.dpreview.com/forums/re...ssage=34817055
    a konkretnie:
    http://forums.dpreview.com/forums/re...ssage=34820296
    Trochę dziwne, że w instrukcjach nie ma o tym ani słowa.
    Ostatnio edytowane przez karolt ; 30-11-2011 o 23:02
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

    Ale teraz mam pytanie następujące.
    Dlaczego po podpięciu Sabiny 700-ki, przy ustawionym czasie synchronizacji błysku na 1/320, to ZAWSZE maksymalnie ustawia mi 1/60? Nie zadziała w trybie TTL BL krótszy czas wyzwolenia migawki? Decyduje o tym automat, czy też na sztywno wali 1/60?
    Mam na myśli fotografowanie w trybie preselekcji przysłony. Bo w manualu czy preselekcji czasu to wiadomo, że można ustawić więcej, ale czy w trybie A nie powinien aparat zastosować krótszego czasu niż TYLKO 1/60?
    Ostatnio edytowane przez Lulek39 ; 01-12-2011 o 22:06
    FX User

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •