Close

Strona 1 z 50 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 499
  1. #1

    Domyślnie Umowa ślubna fotografa z parą młodą - podzielmy się uwagami :)

    Witam,

    Jako że nieraz czytałem opinie kolegów/koleżanek z forum że nigdzie nie ma konkretów jeśli chodzi o te umowy, są przeważnie tylko podstawowe wzory, postanowiłem założyć ten wątek żeby tutaj zebrać wspólnie przydatne uwagi i punkty które w naszych umowach znaleść się mogą lub nawet powinny.

    STYL WĄTKU
    I żeby nie było rozgardiaszu - proponuję załatwić to w ten sposób, że ja w 1 poście zamieszczę pierwszą przykładową umowę, jak ktoś będzie chciał dodać punkt jakiejś umowy lub jakiś zmienić, niech napisze post w całości np pogrubiony (tak żeby było go łatwo wizualnie znaleść wśród postów komentujących umowę/punkty), gdzie treścią będzie wlaśnie ten nowy/poprawiony punkt umowy, można dodać jakieś pojaśnienie lub podstawy prawne które ułatwią akceptację i ukrócą spekulacje czy to legalne czy nie. Poniżej koledzy forumowicze będą dyskutować czy punkt jest ok czy nie (używając zwykłej niepogrubionej czcionki :P), jeśli będzie sensowny i co ważne zgodny z prawem, napiszemy posta zawierającego tą całą pierwszą umowę z dołączonym/przeedytowanym punktem który został wcześniej zaproponowany i zaakceptowany (prawnie i moralnie). Jeśli zrobimy inaczej to będzie bajzel, jeden wzór na początku + masa postów z pojedyńczymi uwagami/propozycjami, żeby mieć pełną umowę z poprawkami trzebaby wtedy przeczytać cały wątek który kiedyś pewnie będzie ogromny, a tak to wystarczy pójść na ostatnią stronę wątku i iść wstecz strona po stronie, żeby znaleść ostatni post z pełną umową, która będzie zawierać wszystkie istotne poprawki przytoczone wcześniej w calym wątku. To będzie bardzo wygodne dla każdego kto ten wątek odwiedzi w poszukiwaniu konkretnego wzoru. Co o tym myślicie?


    A więc, pierwszy przykład umowy wygląda tak:

    Umowa dotycząca
    wykonania zdjęć ślubnych

    Wstęp. Piszę tu kto z kim zawiera umowę.

    § 1

    1. Piszę tu gdzie i kiedy odbędzie się wesele.

    2. Tu piszę jaką opcję z mojej oferty wybiera para młoda, czyli kiedy plener, jaki album i czy wogóle ma być itp itd.

    3. Plener wykonywany w dzień ślubu bez dodatkowych opłat może się odbyć w odległości do …………… km
    od miejscowości, w której odbywa się wesele.

    4. Plener wykonywany w inny dzień niż dzień ślubu bez dodatkowych opłat może się odbyć w odległości do …………… km od miejsca zamieszkania Wykonawcy.

    5. Tu piszę ile sobie policzę za każdy kilometr przejechany więcej niż pozwala limit wpisany w punktach 3 i 4.

    6. Jeśli plener wykonywany jest w inny dzień niż dzień ślubu powinien zostać wykonany do pierwszego piątku włącznie licząc od dnia wesela. W innym przypadku dzieło zostanie przekazane Zamawiającemu bez fotografii plenerowych chyba, że na terminowe wykonanie zdjęć nie pozwolą panujące warunki pogodowe i/lub zły stan zdrowia Wykonawcy/Zamawiającego uniemożliwiający poprawne wykonanie tych fotografii.

    § 2

    1. Tu piszę że mam 30 dni na oddanie zdjęć, oczywiście klient płaci w momencie odbioru. Potem klient ma 1 dzień na złożenie reklamacji. Jesli nie przekaże w 1 dzień żadnych zatrzeżeń przyjmuje się że zdjęcia są ok. Wpisuję tu też że zamawiający nie może przełożyć z żadnego powodu odbioru zdjęć na termin późniejszy niż te 30 dni, a jak nie może zrobić tego osobiście może powierzyć to osobie przez siebie wyznaczonej. Jeśli nie odbierze dzieła w ciągu tych 30 dni to umowa zostaje zerwana z winy zamawiającego, on nie dostaje zdjęć wogóle, mi zostają zadatki.

    2. Tu piszę ile dotaję za wykonanie usługi i wypisuję że w tą cenę wliczone są koszty dojazdu na przygotowania ślub wesele i plener w ramach limitów opisanych w artykule 1 punkt 3 i 4.

    3. Tu opisuję zadatki (nie zaliczki! tylko zadatki). W chwili podpisania umowy jakiś procent, przykładowo niech będzie 10% z całości. W dniu wesela (lub wcześniej, ale najpóźniej w dniu wesela) 50% z calości. W dniu odebrania zdjęc pozostała część czyli 40%.

    4. Wykonawca zastrzega sobie prawo do bezterminowego i nieodwołalnego używania wykonanych fotografii w celu reklamowania swojej działalności poprzez publikację w.w. fotografii we wszelkiego typu mediach, prasie, internecie, na terenie całego świata, Zamawiający wyraża zgodę na wykorzystywanie w tych celach swojego wizerunku znajdującego się na wykonanych fotografiach i nie będzie w przyszłości z tego tytułu przedstawiał żadnych roszczeń finansowych.

    5. Jeśli wykonawca będzie podejmował zamiar sprzedaży wykonanych fotografii musi niezwłocznie powiadomić o tym Zamawiającego, sprzedaż może odbyć się wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody Zamawiającego i musi zostać uwarunkowana oddzielną umową wykonaną na potrzeby transakcji.

    6. Wszelkie prawa Autorskie w tym Autorskie prawa majątkowe do utworu fotograficznego opisanego w §1 nabywa Wykonawca. Zamawiający nie może wykorzystywać wykonanych fotografii w celach komercyjnych (zarobkowych).

    7. Zamawiający oświadcza, że zapoznał się z portfolio Wykonawcy oraz akceptuje jego styl wykonywania fotografii wraz ze sposobem ich obróbki. Obróbka zdjęć nie obejmuje takich operacji jak usuwanie postaci, usuwanie przedmiotów, dodawanie przedmiotów i postaci, zmiany plastyki twarzy lub postury postaci. Wykonawca nie gwarantuje uwiecznienia każdej osoby biorącej udział w uroczystościach.

    8. Zamawiający został poinformowany o możliwości otrzymania fotografii o jakości odbiegającej od tej, którą można zobaczyć przeglądając portfolio, co jest uwarunkowane wieloma czynnikami niezależnymi od Wykonawcy, takimi jak miejsce, oświetlenie sali/świątyni, pogoda.

    9. Zamawiający nie może żądać od Wykonawcy przekazania wszystkich zdjęć wykonanych podczas dnia ślubu i pleneru, jak również jakichkolwiek surowych plików graficznych w formacie RAW lub w formacje JPG jeszcze sprzed obróbki cyfrowej. Surowe fotografie przekazane Zamawiającemu, poddane nieumiejętnej obróbce i drukowi niskiej jakości mogłyby zaszkodzić wizerunkowi marki Wykonawcy, który te fotografie wykonał. W trosce o najwyższą jakość swojej usługi to Wykonawca wybiera część zdjęć spośród wszystkich zrobionych, osobiście poddaje je retuszowi i cyfrowej obróbce, po czym oddaje w ilości proporcjonalnej do swojego czasu pracy zachowując minimalną ilość zdjęć odpowiednią dla tego rodzaju dzieła.

    10. Wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzeń sprzętu fotograficznego, które miały miejsce podczas realizacji zlecenia i nie wynikły z winy Wykonawcy pokrywa Zamawiający.

    11. Zamawiający podczas uroczystości weselnych zapewnia Wykonawcy:
    - posiłki
    - nocleg, jeśli miejscowość, w której odbywa się wesele jest oddalone od miejsca zamieszkania Wykonawcy o więcej niż 150km.

    12. Wykonawca nie wyraża zgody na obecność podczas uroczystości innych fotografów oraz więcej niż jednego kamerzysty.

    § 3

    1. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają zgodnego oświadczenia woli stron w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Ewentualne spory między stronami rozstrzygane przez sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Zamawiającego. W sprawach nieuregulowanych postanowieniami niniejszej umowy, mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego oraz Prawa Autorskiego. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.



    (podpis Zamawiającego) (podpis Wykonawcy)


    * niepotrzebne skreślić
    Część punktów napisałem kursywą nie kopiując ich słowo w słowo, to są proste punkty, każdy je ma lub wie jak sklecić. Te dodatkowe są wypisane normalną czcionką.

    Zachęcam do dodawania własnych punktów i propozycji zmiany istniejących.

    PS. Można by było to podpiąć jak będzie duże zainteresowanie tematem...
    ;]

  2. #2

    Domyślnie

    Dwie sprawy, jeśli ma to być wzór umowy to musisz napisać konkretne punkty, pisanie 'Tu piszę' nikomu nic nie da, bo chodzi właśnie o sformułowania, nie o to CO napisać tylko JAK napisać...

    Druga sprawa: błagam! WYjaśnić, OBjaśnić...

  3. #3

    Domyślnie

    - może to oczywiste ale na wstępie konieczne jest napisanie nie tylko kto i z kim ale jeszcze kiedy i gdzie podpisuje umowę
    - ja wpisuję dni robocze, a nie tylko dni..
    - żeby zgoda na użyczenie wizerunku miała sens trzeba dopisać przy ustalonej kwocie, że przy wycenie zastosowano rabat np. 50% (ja mam 25% - młodzi prędzej na to pójdą, a ja mam parę gratisowych złociszy, ale jak ktoś buduje folio to lepiej dać 50%) za zgodę... zgodnie z pkt. X
    - o retuszu bym nie pisał bo może jakiś maniak reklamować jego brak (: (no chyba, że retuszujecie każde zdjęcie, ale wtedy może się przyczepić, że jakieś tam zmarszczki/syfek widać itp.)
    - zamiast zabraniać obecności innych fotografów (prawie każda para zgłasza mi obecność wujka/kuzyna/kolegi który pomimo próśb na pewno się wychyli) można napisać, że w przypadku pojawienia się "konkurencji" nie odpowiadamy za jakość zdjęć. To samo można napisać o obecności operatora kamery (to akurat może się przydać)
    - można napisać coś o ew. zastępstwie (kiedy i dlaczego, czy młodzi mogą zerwać umowę czy nie itd.)
    - koniecznie napisać gdzie odbiór (żeby pary z daleka nie kazały przysyłać na nasz koszt, zawsze to 40-50 zł. w kieszeni)
    - żeby wyglądało pro można dopisać podstawy prawne (robiłem ślub prawnikom (:
    w pkt. o przeniesieniu własnośc Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631
    z późn. zm.)

    i standardowy pkt W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu
    cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) oraz
    ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r.,
    nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

    - jeżeli umowę podpisujemy z jedną osobą, na końcu można dodać formułkę ze zgodą drugiej osoby (niby zawsze może się wycofać, ale mi jak na razie działa), jak z dwoma osobami to nie ma problemu bo w razie czego muszą zwrócić "rabat"
    Ja wolę podpisywać z jedną osobą bo łatwiej mi się dogadać (jakby co nie ma "dwóch na jednego" (:

    Uff, nie wiem co mnie napadło żeby w środku nocy się tak rozpisywać..
    Chyba selekcja, którą chcę oddalić (:

    A, no i przepraszam, że nie zastosowałem się do wytycznych z pierwszego posta, ale tyle czasu to mi już było szkoda
    "Z pasją fotografuj życie, ale nie zapomnij i żyć z pasją" Z. Kamm

  4. #4

    Domyślnie

    Co do § 2 pkt 10., to akurat nie przejdzie. Każdy sąd to oddali. Musi być bezsprzeczna wina zamawiającego w uszkodzeniu sprzętu. Uszkodzenie sprzętu to jest ryzyko prowadzącego działalność gospodarczą. Można najwyżej na drodze cywilnej dochodzić od kogoś kto uszkodzi. A jeśli przed kościołem jakiś cwaniak ukradnie Ci aparat, to co? Para młoda ma za to płacić?
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Dwie sprawy, jeśli ma to być wzór umowy to musisz napisać konkretne punkty, pisanie 'Tu piszę' nikomu nic nie da, bo chodzi właśnie o sformułowania, nie o to CO napisać tylko JAK napisać...
    Jeśli chodzi o "tu piszę" - uważałem że to tak banalne punkty że każdy sobie to skleci ale można to wszystko poprawić przy wsadzeniu kolejnej wersji umowy.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - może to oczywiste ale na wstępie konieczne jest napisanie nie tylko kto i z kim ale jeszcze kiedy i gdzie podpisuje umowę
    - ja wpisuję dni robocze, a nie tylko dni..
    mam tam datę i miejsce, tu zapomniałem wspomnieć.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - żeby zgoda na użyczenie wizerunku miała sens trzeba dopisać przy ustalonej kwocie, że przy wycenie zastosowano rabat np. 50% (ja mam 25% - młodzi prędzej na to pójdą, a ja mam parę gratisowych złociszy, ale jak ktoś buduje folio to lepiej dać 50%) za zgodę... zgodnie z pkt. X
    Rozwiń to bo Cię nie zrozumiałem, może to ta godzina tak działa... chodzi Ci o to żeby to wynagrodzenie było ustalone tak:
    pełne_wynagrodzenie - 50% tego wynagrodz. z tyt. udziel. zgody na wykorz. wizerunku = kwota wynagrodzenia na umowie ?

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - o retuszu bym nie pisał bo może jakiś maniak reklamować jego brak (: (no chyba, że retuszujecie każde zdjęcie, ale wtedy może się przyczepić, że jakieś tam zmarszczki/syfek widać itp.)
    Retuszuję każde zdjęcie jeśli chodzi o syfy czy wygładzanie skóry, ale nie zmieniam rozmiarów np nosa czy uszu. O to mi chodziło w tym zapisie.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - zamiast zabraniać obecności innych fotografów (prawie każda para zgłasza mi obecność wujka/kuzyna/kolegi który pomimo próśb na pewno się wychyli) można napisać, że w przypadku pojawienia się "konkurencji" nie odpowiadamy za jakość zdjęć. To samo można napisać o obecności operatora kamery (to akurat może się przydać)
    Nie możesz napisać że w przypadku pojawienia się kameruna twoje fotki mogą być gorszej jakości bo to oczywisty fakt w naszej branży że jakiś jeden kamerun przeważnie jest. W tym punkcie chodziło mi nie o kuzynów z kompaktami tylko o kogoś drugiego z "pro" sprzętem wcinającym mi się w kadr co chwila.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - można napisać coś o ew. zastępstwie (kiedy i dlaczego, czy młodzi mogą zerwać umowę czy nie itd.)
    No to by się przydało Zaproponuj jak by brzmiał ten punkt.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - koniecznie napisać gdzie odbiór (żeby pary z daleka nie kazały przysyłać na nasz koszt, zawsze to 40-50 zł. w kieszeni)
    Pisze w umowie że odbiór w miejscu wyznaczonym przez Wykonawcę. Czyli Ty im mówisz gdzie odbierają. Jak będą psioczyć to niech przyślą kogoś za siebie, wkońcu mogą - mają to w umowie. Ja jak mam wesele setki km od domu to niestety ale muszę wysylać paczką album i DVD, wtedy najpierw płacą przelewem, jak mam kase na koncie to dopiero wysyłam, takie zabezpieczenie w razie W. Polecam kilka zł zwiększyć koszt pakietu jeśli para jest z daleka właśnie na poczet wysłania paczki. Sam tak nie robię bo to nie są jakieś duże pieniądze i częste wesela tak daleko ale jak ktoś ma tak często to warto przyoszczędzić.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - żeby wyglądało pro można dopisać podstawy prawne (robiłem ślub prawnikom (:
    w pkt. o przeniesieniu własnośc Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631
    z późn. zm.)

    i standardowy pkt W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu
    cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) oraz
    ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r.,
    nr 90, poz. 631 z późn. zm.).
    Można tylko z takiej umowy robi się 5 stron zamiast 2 jak by pod każdym punktem pisać odsyłacz do Dz. U. :P

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - jeżeli umowę podpisujemy z jedną osobą, na końcu można dodać formułkę ze zgodą drugiej osoby (niby zawsze może się wycofać, ale mi jak na razie działa), jak z dwoma osobami to nie ma problemu bo w razie czego muszą zwrócić "rabat"
    Ja wolę podpisywać z jedną osobą bo łatwiej mi się dogadać (jakby co nie ma "dwóch na jednego" (:
    Nie do końca jestem pewien czy ta jedna osoba ma prawo podpisywać się za tą drugą. W razie bidy mogą krętaczyć.

    Cytat Zamieszczone przez wer Zobacz posta
    Co do § 2 pkt 10., to akurat nie przejdzie. Każdy sąd to oddali. Musi być bezsprzeczna wina zamawiającego w uszkodzeniu sprzętu. Uszkodzenie sprzętu to jest ryzyko prowadzącego działalność gospodarczą. Można najwyżej na drodze cywilnej dochodzić od kogoś kto uszkodzi. A jeśli przed kościołem jakiś cwaniak ukradnie Ci aparat, to co? Para młoda ma za to płacić?
    Do klienta szedł bym po kasę za sprzęt jak by mi ktoś z gości pijany przyszedł i wziął aparat ode mnie (na siłę albo z miejsca gdzie go kładę) i zaczął np cwaniakować przed towarzyszką jaki on to nie jest fotograf a aparat by mu np spadł. Jak mi by ktoś przed kościołem zakosił aparat to bardziej moja wina niż młodych, wkońcu ja nie upilnowałem. Za to pijany narwaniec to już inna beczka, niech młodzi sobie z nim gadają.

    Chyba że tak jak mówisz taki zapis nie jest zgodny z prawem, trzeba to sprawdzić.
    ;]

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Do klienta szedł bym po kasę za sprzęt jak by mi ktoś z gości pijany przyszedł i wziął aparat ode mnie (na siłę albo z miejsca gdzie go kładę) i zaczął np cwaniakować przed towarzyszką jaki on to nie jest fotograf a aparat by mu np spadł. Jak mi by ktoś przed kościołem zakosił aparat to bardziej moja wina niż młodych, wkońcu ja nie upilnowałem. Za to pijany narwaniec to już inna beczka, niech młodzi sobie z nim gadają.

    Chyba że tak jak mówisz taki zapis nie jest zgodny z prawem, trzeba to sprawdzić.
    W tym pkt. przeniesiona jest wszelka odpowiedzialność za uszkodzenie sprzętu na PM. Para młoda nie odpowiada za zachowanie dorosłych osób. Każdy sam odpowiada za własne czyny (nie dotyczy osób ubezwłasnowolnionych i niepełnoletnich). To przedsiębiorca ponosi ryzyko w czasie wykonywania działalności. Możesz się skontaktować UOKiK w celu dopytania się o ten zapis. Dla analogii, czy taksówkarz może obciążyć pasażera kosztem naprawy samochodu, gdy wjedzie mu ktoś w kufer? Bo jakby dać analogiczny zapis do regulaminu przewozu osób, to właśnie tak by wyglądało.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  7. #7

    Domyślnie

    Rozwiń to bo Cię nie zrozumiałem, może to ta godzina tak działa... chodzi Ci o to żeby to wynagrodzenie było ustalone tak:
    pełne_wynagrodzenie - 50% tego wynagrodz. z tyt. udziel. zgody na wykorz. wizerunku = kwota wynagrodzenia na umowie ?
    - ja mam wpisaną kwotę, którą podaje, a poniżej pkt taki jak podałem. W sumie tak jak napisałeś, ale nie podaję tego na tacy bo mogło by to zrażać (:

    Retuszuję każde zdjęcie jeśli chodzi o syfy czy wygładzanie skóry, ale nie zmieniam rozmiarów np nosa czy uszu. O to mi chodziło w tym zapisie.
    - będziesz miał więcej pracy to ograniczysz.. Ale i tak nie retuszujesz wszystkich osób? A po takim zapisie ktoś może zacząć wymagać żeby trochę mamusię odmłodzić (:
    Nie możesz napisać że w przypadku pojawienia się kameruna twoje fotki mogą być gorszej jakości bo to oczywisty fakt w naszej branży że jakiś jeden kamerun przeważnie jest. W tym punkcie chodziło mi nie o kuzynów z kompaktami tylko o kogoś drugiego z "pro" sprzętem wcinającym mi się w kadr co chwila.
    - dla nas oczywiste, ale dla młodych? A jaka różnica czy przeszkadza wynajęty kamerun czy kuzyn, który często gęsto też ma pro sprzęt?

    Można tylko z takiej umowy robi się 5 stron zamiast 2 jak by pod każdym punktem pisać odsyłacz do Dz. U. :P
    - to nawet lepiej bo nie będą czytać (: oczywiście żartuję; lepiej żeby przeczytali i zrozumieli to potem lepsza współpraca. A te paragrafy to zajmują tylko 2 linijki.

    Nie do końca jestem pewien czy ta jedna osoba ma prawo podpisywać się za tą drugą. W razie bidy mogą krętaczyć.
    - czyli? To ma działać bardziej na to żeby po weselu, na które miałem umowę z Młodą - jej mąż nagle nie zaczął wietrzyć okazji do wysępienia jakiegoś rabatu czy czegoś. Tak pamięta, że się zgadzał. Teoretycznie może to odwołać i jeżeli chodzi o ten pkt to lepiej mieć umowę z 2 osobami.
    "Z pasją fotografuj życie, ale nie zapomnij i żyć z pasją" Z. Kamm

  8. #8

    Domyślnie

    W samym druku umowy warto sobie jako ostatni punkt na przykład zostawić czyste miejesce na jakieś uwagi które można dopisać w ostatniej chwili. Ludzie płacą często spore pieniądze więc czasem mogą i mają prawo mieć jakieś kaprycho. Miałem parę która chciała aby w umowie byl zapis jak fotograf bedzie ubrany na ich uroczystości bo na ślub brata Młodego foter przyszedł w dresach i obciach był okrutny. Raz się z tym spotkałem. Ostatnio Młoda pyta czy ja piję na weselach i czy można dopisać, a by pan nie pił dopisałem Trudno przewidzieć co się zrodzić może w głowach ludzkich Najlepiej takie umowy tworzyć o doświadczenia oparte.
    Z drugiej strony trzeba mieć do tego dystans bo to tylko kawałek papieru i tak na serio słabo można wyegzekwować jego zapisy od jednej jak i od drugiej strony bo materia delikatna przecież.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    -
    - zamiast zabraniać obecności innych fotografów (prawie każda para zgłasza mi obecność wujka/kuzyna/kolegi który pomimo próśb na pewno się wychyli) można napisać, że w przypadku pojawienia się "konkurencji" nie odpowiadamy za jakość zdjęć.
    to jest dobry zapis, czasem działa odstrasząjąco. Mam taki podobny.
    Większość zapisów to strachy na lachy po prostu
    Ostatnio edytowane przez robin102 ; 21-11-2011 o 13:29
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  9. #9

    Domyślnie

    "10. Wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzeń sprzętu fotograficznego, które miały miejsce podczas realizacji zlecenia i nie wynikły z winy Wykonawcy pokrywa Zamawiający."

    Taki zapis na pewno nie przejdzie. Miałem rok temu niezłą batalię z klientem na ten właśnie temat. Na nasze drugie spotkanie przyszedł ze swoim kuzynem, prawnikiem, który zrobił mi mały wykład i tylko wstydu się najadłem. Nie można obciążyć pary młodej odpowiedzialnością za zachowanie gości na weselu. Ale oczywiście gdy jakiś podpity wujek zniszczy Ci w czasie wesela sprzęt, to możesz oddać sprawę do sądu i żądać od kogoś takiego naprawy szkody.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - ja mam wpisaną kwotę, którą podaje, a poniżej pkt taki jak podałem. W sumie tak jak napisałeś, ale nie podaję tego na tacy bo mogło by to zrażać (:
    hmm, czyli twierdzisz że jak w umowie nie jest zawarte że młodzi mają coś z tego że użyczają wizerunku to jest to bezpodstawne i tak naprawdę ich wizerunku używać nie mogę mimo że podpisali punkt że wyrażają na to zgodę? Napisane tam jest że nieodpłatnie i bezterminowo, taki zapis jest w większości wzorów umów, sądziłem że to jest ok.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - będziesz miał więcej pracy to ograniczysz.. Ale i tak nie retuszujesz wszystkich osób? A po takim zapisie ktoś może zacząć wymagać żeby trochę mamusię odmłodzić (:
    Nie, nie wszystkich, chyba bym zwariował retuszuję młodych jeśli tego wymagają, przeważnie jednak jest ok i nie ma jakiegoś nawału syfów i krost do usunięcia. Ale dobrze by było dopisać że nie retuszuję twarzy gości weselnych a wyłącznie młodych.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - dla nas oczywiste, ale dla młodych? A jaka różnica czy przeszkadza wynajęty kamerun czy kuzyn, który często gęsto też ma pro sprzęt?
    każdy trochę przeszkadza, ale wiadomo że bardziej przeszkodzi drugi fotograf czy kamerun któremu coś tam zapłacili niż ten kuzyn z pro sprzętem - kuzynowi powiesz delikatnie żeby się odsunął i musi posłuchać (jeśli ktoś mi się notorycznie ryje wszędzie idę do młodych i mówię że jak chcą zdjęcia kolegi-fotografa to niech mu zrobią, ja bym wolał robić zdjęcia im a nie jego pleców), a ten komu zapłacili będzie fuczył że on też MUSI mieć ok foty bo mu płacą itp itd.

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - to nawet lepiej bo nie będą czytać (: oczywiście żartuję; lepiej żeby przeczytali i zrozumieli to potem lepsza współpraca. A te paragrafy to zajmują tylko 2 linijki.
    Ok, a co jeśli dokument ma np 3 strony? Nie zmniejszę czcionki niewiadomo jak bo to brzydko wygląda, jak pokręcone umowy polskiego Skarbca. Jak to jest wtedy z podpisem? Trzeba chyba każdą kartkę podpisywać bo jak jest podpis tylko na drugiej to pierwszą możnaby dowolnie podmienić. A może na każdej stronie? Ja obecnie mam umowę 2stronną i podpis jest na drugiej stronie na dole, ale mimo że tylko na jednej stronie a nie na dwóch to raczej wymienić treści tej pierwszej się nie da..

    Cytat Zamieszczone przez JAP Zobacz posta
    - czyli? To ma działać bardziej na to żeby po weselu, na które miałem umowę z Młodą - jej mąż nagle nie zaczął wietrzyć okazji do wysępienia jakiegoś rabatu czy czegoś. Tak pamięta, że się zgadzał. Teoretycznie może to odwołać i jeżeli chodzi o ten pkt to lepiej mieć umowę z 2 osobami.
    Ja mam w umowie miejsce do wypełnienia danymi obydwu osób i miejsce na podpis obydwojga młodych. Tylko że Ty napisałeś żeby dać punkt że jedna osoba podpisująca umowę, podpisuje ją również w imieniu tej drugiej co w razie kłopotów może rodzić konflikty. Nie tak?

    Cytat Zamieszczone przez gerronimo Zobacz posta
    "10. Wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzeń sprzętu fotograficznego, które miały miejsce podczas realizacji zlecenia i nie wynikły z winy Wykonawcy pokrywa Zamawiający."

    Taki zapis na pewno nie przejdzie. Miałem rok temu niezłą batalię z klientem na ten właśnie temat. Na nasze drugie spotkanie przyszedł ze swoim kuzynem, prawnikiem, który zrobił mi mały wykład i tylko wstydu się najadłem. Nie można obciążyć pary młodej odpowiedzialnością za zachowanie gości na weselu. Ale oczywiście gdy jakiś podpity wujek zniszczy Ci w czasie wesela sprzęt, to możesz oddać sprawę do sądu i żądać od kogoś takiego naprawy szkody.
    No to już wiemy jaki zapis musi z umowy zniknąć. Ciekawy fakt, bo w bardzo wielu wzorach umów w sieci znajduje się taki punkt, więc możnaby pomyśleć że jest ok.
    ;]

Strona 1 z 50 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •