Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Question Zafarb na kliszy

    Witam, pierwszy raz spotkalem sie z czyms takim ze po wywolaniu kliszy czesci nie naswietlone (normalnie przezroczyste) sa lekko zafarbione na ... rozowo ???
    Wolalem 2 rozne rolki w 2 roznych wolaczach D76 i xtol i na obu to samo - chemia (wolacze) swierza !!!
    Jedyna stala to przerywacz i utrwalacz - Uzyte moze 2-3 razy = stare ?

    N.

  2. #2

    Domyślnie

    A jaki materiał? Niektóre filmy do czerni i bieli mają lekko zafarbiony transport.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Ten róż to pozostałość warstwy antyodblaskowej. Powinna ona zejść w którymś z roztworów tylko nie pamiętam w którym. Coś mi się kojarzy, że w przerywaczu ale głowy nie dam. Przeprowadź jeszcze raz przerywanie i utrwalanie w nowych roztworach i dobrze wypłucz film. Powinno zejść.

  4. #4

    Domyślnie

    Co da ponowne przerwanie po utrwaleniu? Oba roztwory mają odczyn kwaśny. Teraz, to można co najwyżej jeszcze raz utrwalić, potem wypłukać. Ostatnio wołałem Rollei 400s, dałem wstępne namoczenie i wylałem czarną wodę z koreksu, przy drugim moczeniu wylewałem pięknej barwy szafir. Zwykle utrwalacz wylewam lekko różowy, ale jak postoi w butelce, to się klaruje.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli nie mieszasz podczas przerywania i utrwalania, a owe zafarby są od góry kliszy, to jest to najprawdopodobniej wina przyklejenia się kliszy do szpulki.

    A jeśli jest to lekki równomierny zafarb na całej przestrzeni międzyklatkowej to pewnie nie wypłukałeś wystarczająco. Poza tym, różne klisze mają różne zabarwienie, jedne są bardziej fioletowe inne mniej.

    A najlepiej będzie jeśli pokażesz jak to wygląda, bo ciężko powiedzieć tak w ciemno (tylko nie skan, a zdjęcie kliszy na kartce, oknie, podświetlarce).


    Czy utrwalacz jest stary zależy od powierzchni jaką już utrwalił, a nie od razów użycia. Jeśli Twoje razy rozumieć jako sztuki, to powinien działać całkiem całkiem.
    Ostatnio Jacek_Z szczegółowo opisywał jak sprawdzić utrwalacz, nie pamiętam tylko czy było to w AO, czy w innym wątku.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  6. #6

    Domyślnie

    zapomnialem wiec updt:
    wolane rolki to HP5+ i Tmax 100
    zafarb jest na calosci kliszy we wszystkich przestrzeniach miedzyklatkowych , co do utrwalacza to (mam maly koreks i zazwyczaj wolam po rolce wiec piszac 2-3 razy) mam na mysli 2-3 rolki - sorki za niedomowienie.

  7. #7

    Domyślnie

    Nadal nie napisałeś jak płukałeś. A to najprawdopodobniej będzie to (biorąc pod uwagę powyższe szczegóły).

    No chyba, że to tak lekki zafarb, że prawie niewidoczny, bo może być, że te klisze tak mają. Niestety nie znam ich więc nie wiem. A i Twojej kliszy nie widziałem
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  8. #8

    Domyślnie

    HP5+ to ma lekki zafarb, ale ja bym go określił jako niebieskawy. Zatem, to nie wina materiału jako takiego, tylko któregoś z procesów wołania. Jak pisałem ja zwykle w przypadku tego filmu wylewam czerwonawy utrwalacz, więc tu bym upatrywał powodu. Może niewystarczająco wypłukane.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zdyboo Zobacz posta
    Co da ponowne przerwanie po utrwaleniu? Oba roztwory mają odczyn kwaśny. Teraz, to można co najwyżej jeszcze raz utrwalić, potem wypłukać...........
    Pamiętaj, że odczyn, odczynowi nie równy. Ale zgadzam się z Tobą, że warto film ponownie utrwalić w nowym roztworze i dobrze wypłukać. Róż powinien zejść do wartości akceptowalnej.

  10. #10

    Domyślnie

    hmmmm utrwalane 3min; plukane 3x mieszane w korexie, a pozniej ok 7min pod biezaca woda w miedzy czasie ze 2 razy intensywnie ruszalem szpulka w korexie (gora/dol) aby wyplukac resztki chemi.
    Powiem tak: robie tak od zawsze i takie cudo mam pierwszy raz. Nigdy nie mialem problemow z tym procesem stad moje zaskoczenie.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •