Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 34
  1. #21

    Domyślnie

    Odgrzeję temat. Mój LR 3.0 nie może zrzucić backup-u - na końcu występuje chyba błąd i pyta czy spróbować jeszcze raz.
    Teraz pytanie:

    czy wystarczy jak przegram ten zwykły plik "Lightroom 3 Catalog.lrcat" i podmienię go po reinstalacji systemu?

    I druga kwestia, czy to zadziała jeżeli na nowym systemie będę miał LR 4 a ten plik pochodzi z obecnej wersji LR 3?

    Aha i jeszcze jedno. Teraz mam wersję 32bit, a nowy system będzie stał na 64bit. Czy to nie będzie problem?

    Dzięki za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez przespol ; 07-04-2013 o 14:19 Powód: .
    Flickr D600 + S14mm 2.8 + S35mm 1.4 + T90mm 2.8 + lampy

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przespol Zobacz posta
    Odgrzeję temat. Mój LR 3.0 nie może zrzucić backup-u - na końcu występuje chyba błąd i pyta czy spróbować jeszcze raz.
    Teraz pytanie:

    czy wystarczy jak przegram ten zwykły plik "Lightroom 3 Catalog.lrcat" i podmienię go po reinstalacji systemu?

    I druga kwestia, czy to zadziała jeżeli na nowym systemie będę miał LR 4 a ten plik pochodzi z obecnej wersji LR 3?

    Aha i jeszcze jedno. Teraz mam wersję 32bit, a nowy system będzie stał na 64bit. Czy to nie będzie problem?

    Dzięki za pomoc.
    Wystarczy skopiować katalog (czyli pllik lrcat). Tam są zapisane wszelkie dane z LR.
    Co do LR3 -> LR4, raczej nie zadziała. W tym celu lepiej będzie wyeksportować wszystko co się do plików XMP, a następnie je zaimportować do LR4.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #23
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Wystarczy skopiować katalog (czyli pllik lrcat). Tam są zapisane wszelkie dane z LR.
    Co do LR3 -> LR4, raczej nie zadziała. W tym celu lepiej będzie wyeksportować wszystko co się do plików XMP, a następnie je zaimportować do LR4.
    LR 4 otworzy bazę z LR 3, tylko z tego co pamiętam wymusi jej konwersję do formatu zgodnego z LR 4 (vide: w LR 3 jej nie otworzysz).

  4. #24

    Domyślnie

    Witam.
    No ja w innym wątku odpytywałem i średnio to sobie wszystko mogę wyobrazić. Dlatego dołączę się do tematu. W przypadku gdy robię format partycji C:\ gdzie jest zainstalowany Lightroom.
    Wszystkie fotki mam na dysku D:\D600\fot_data np. D:\D600\2013_01_13. Wiadomo, że tych katalogów z fotkami jest ogrom.
    Aktualnie mam 10 katalogów (katalogów głównych kolekcji) w bibliotece w sekcji kolekcje w których jest razem około 80 kolekcji.

    Przykładowo w katalogu poniżej mam kolekecje:
    1. Śluby cywilne - główny katalog kolekcji
      1. Sylwek i Karolina - kolekcja
      2. Tomek i Ania - kolekcja
    2. Śluby reportaż - główny katalog kolekcji
      1. Tomek i Monika - kolekcja
      2. Marcin i Agata - kolekcja



    Pytania:
    1. Jak zrobić z tego backup, abym mógł utrzymać podział na kolekcję i całą historię obróbki tzn. historia pliku. Fajnie by było mieć virtual copy => bo takich mam mnóstwo jak robię np. BW i kolor.

    Czytałem wątek i sposób XMP : pytania i jak to widzę

    Sytuacja: Na dysku mam D:\D600\2013_01_13\Ala_ma_kota.nef , jest on obrobiony i jest on w kolekcji załóżmy "Śluby reportaż /Tomek i Monika ". Rozumiem, że jak będę stosował pliki XMP to w miejscu D:\D600\2013_01_13\ wygeneruje mi się plik Ala_ma_kota.xmp.


    Pytanie do wersji XMP.
    1. Aktualnie mam wyłączone zapisywanie do XMP. Czy jeśli mam aktualnie obrobiony .nef to jak teraz włączę zapisywanie do XMP to czy LR stworzy mi plik .xmp automatycznie czy muszę to jakoś specjalnie tworzyć, aby stworzył mi taki plik z całą historią? Czy może jednak jak zaznaczę w opcjach save to .xmp to LR od razu dla wszystkich plików które mam obrobione (develope) stworzy mi pliki .xmp. Jeśli nie, to jak zrobić taki plik .xmp z zachowaniem całej historii obróbki dla wszystkich obrobionych plików .nef?
    2. Czy może jednak się nie da na już obrobionej fotce tworzyć plik .xmp i .xmp tworzy się jeśli obrabiamy plik od 0 ?
    3. Czy po formacie jak sobie dam Import => później synchronizację z katalogiem D:\D600\2013_01_13\ to czy wówczas będę musiał wskazywać plik XMP, czy może program automatycznie sobie go znajdzie i przypisze mu całą historię /gwiazdki/tagi/opisy z pliku XMP?
    4. Czy program stworzy mi katalog kolekcji na podstawie XMP tj => "Śluby reportaż (katalog główny kolekcji) / Tomek i Monika (kolekcja) "? I wrzuci do niego tą fotkę? => przypiszę ją do tej kolekcji.
    5. Czy program stworzy mi np. 7 plików virtualnych kopii które miałem w kolekcjach jak BW, SEPIA, KOLOR itd...
    6. Czy mimo zapisywania do XMP nie zobacze kolekcji bez .lrcat ? A może zobaczę?
    7. Jeśli zrobiłem format i mam pliki .nef .xmp i .lrcat => jak to zaimportować, uruchomić aby wróciło do dawnego stanu (czyli kolekcje,gwiazdki,tagi/opisy)



    Pytanie do .lrcat
    1. Czy jeśli nie będę tworzył XMP to wystarczy , że będę miał przekopiowany gdzieś (nagrany na płytę) ten katalog .lrcat i po formacie jakoś przekopiuje czy go uruchomie i wrócą mi wszystkie kolekcje,tagi,opisy i cała obróbka w plikach .raw łącznie z historą? Co z virtualnymi kopiami, będę je posiadał , czy zostaną usunięte?
    2. Jeśli tak/nie to jak za pomocą tego .lrcat przywrócić stałą bibliotekę i cała historię obróbki. Jak się to da zrobić?



    Pytanie do wersji DNG
    1. Jeśli mam już obrobione pliki czyli .nef . Zrzucam go do DNG i nie widzę całej historii obrabianego pliku. Natomiast jak mam świeży nieruszony plik i zaczynam obróbkę, wtedy faktycznie cała historia z obróbki działa.
    2. Czy tak to ma działać? Czy u mnie może jest coś nie tak?
    "Nikon"

  5. #25

    Domyślnie

    1. XML

    Pliki xml nei przenoszą wirtualnych kopii, historii, flag, ścieżek dostępu, kolekcji. Przenoszą stan aktualny obróbki, tagi, gwiazdki, kolory, i - co ciekawe - snapshoty. To znaczy plik xml nie przeniesie Ci historii obróbki ani żadnej stowarzyszonej wirtualnej kopii, ani samodzielnie nie przeniesie żadnego pliku do odpowiedniego folderu. Ale jeśli na jednym pliku zrobisz sobie tyle snapshotów, ile masz wirt. kopii (sepia, cyjanotypia, b&w, kwadrat, itp), to snapshoty z tymi ustawieniami zostaną przeniesione.

    Jeśli LR padnie, a będziesz miał plik xml, po ponownym imporcie do LRa zobaczysz wszystko to, co przenoszą pliki xml: ostatni stan obróbki, tagi, snapshoty, gwiazdki, oznaczenie kolorem. Nie zobaczysz: historii, ani jednej wirtualnej kopii, flagi, jeśli majstrowaleś z nazwami folderów to z pliku xml nie będziesz wiedzieć gdzie oryginalnie RAW leżał (w folderze C:\2012 czy H:\2019) ani tego, w jakiej był kolekcji.

    Pliki xml albo zapisują się automatycznie (jesli tak ustawimy w preferencjach), albo w każdej chwili mozemy je zapisać dla zaznaczonego pliku/ów komendą Metadata > Save metadata to file, lub po prostu Ctrl S. Przy ponownym imporcie xmle zostają wczytywane automatycznie i nic nei trzeba robić (ale dla paru tysięcy plików to trwa). XML w języku Adobe nazywa się sidecar (przyczepka), więc jeśli do przenoszenia plikow uzywasz wbudowanego w LR managera plików, za każdym razem jak przenosisz RAWa przenosi się też odpowiedni xml.




    2. .lrcat (nazywam to dalej bazą, jest to w istocie folder z podfolderami, nazwa użyta w LR - Catalog - może być myląca, bo nie jest to tylko katalog w polskim rozumieniu, tzn. „folder”)

    Baza zachowuje wszystko, co może zachować LR (historię, kopie, tagi, gwiazdki, flagi, kolory, snapshoty, ścieżki do plików, kolekcje i całą resztę). Wystarczy, że backupujesz taką bazę zgodnei z ogólnymi zasadami backupu i wszystko co widzisz w LRze jest zachowane. Po nieszczęściu odtwarzasz bazę z backupu w dowolne miejsce na jakimkolwiek dysku, po odpaleniu LRa robisz po prostu File > Open Catalog (lub Ctrl O) wskazując na bazę odtworzoną z backupu - i w rezultacie po otwarciu masz wszystko zachowane.

    Uwaga! Nie opłaca się robić backupu bazy samym LRem przy każdym wyjściu z programu, bo LR tworzy wtedy kompletną kopię całej bazy. Moja baza ma ok 25 giga. Jeśli nazajutrz zmienię jedno zdjęcie i znowu wykonałbym kopię przy wyjściu, LR zapisze mi kolejne 25 giga. Nazajutrz podobnie... Po tygodniu mam 7 x 25 giga w samych kopiach. Zamiast tego po prostu trzeba robić kopię na zasadach ogólnych (tzn. jeden człek będzie robić backup co tydzień, inny co dwa lata, ale to już odrebna sprawa).
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 13-11-2013 o 15:45
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #26

    Domyślnie

    Josephebeloki - Zapomnij o XMP. One służą do czegoś innego. Mianowicie do tego, by wraz z plikiem oryginalnym przenieść gdzieś w inne miejsce jego obróbkę i na nią przepis. Nie zawiera ten plik wielu rzeczy. Dodatkowe zadanie to synchronizacja obróbki między kilkoma projektami, które wówczas mogą ją wziąć z XMP zamiast z bazy lrcat. Generalnie całe archiwum LR jest w pliku bazy danych, czyli lrcat. I to wraz z oryginałami należy sobie archiwizować. Cała filozofia. A jak sobie podzielisz to na dysku, to już twoja w tym głowa. Na Maku jest Time Machine do archiwizacji, który zachowuje całą strukturę katalogów i zawsze można odtworzyć je w takiej postaci, jak były oryginalnie. Więc zupełnie nie ma problemu. Pod Windows wystarczy sobie skopiować całe drzewko z projektami i tyle.

    PS. Aby oszczędzić miejsce na dysku archiwizacyjnym można utworzyć sobie jakiś skrypt bardziej zaawansowany, który albo nie kopiuje plików podręcznych (cache), albo je usuwa. Są one w podkatalogach o nazwie projektów. I są zbędne do kopiowania - jedynie przyspieszają działanie. Tworzone i usuwane są automatycznie, z tym, że ich usuwanie jest średnio zrobione.
    Oczywiście obaj z 2pompony publikowaliśmy w podobnym czasie. Dobrze, że się zgadzamy.

    Aha, DNG podobnie są mało użyteczne - przechowują tylko część danych i właściwie niewiele jest powodów by z nich korzystać. Historii podczas konwersji nie posiadają.
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 13-11-2013 o 15:53

  7. #27

    Domyślnie

    Dzięki @2pompony i @mOSAd za wyjaśnienie.

    Mam jeszcze pytania bo są jakby 2 sprzeczne odpowiedzi:

    @2pompony = "Nie zobaczysz: historii, ani jednej wirtualnej kopii, flagi,"
    @mOSAd napisałeś "XMP. One służą do czegoś innego. Mianowicie do tego, by wraz z plikiem oryginalnym przenieść gdzieś w inne miejsce jego obróbkę i na nią przepis." .

    Pytanie => Co rozumiesz @mOSAD przez wyrażenie przepis? Historię?

    Mój BACKUP w przypadku Formatu. - czy dobrze myślę?
    1. Kopiuję sobie .lrcat na dysk D:\Lightroom\BackupyMoje
    2. Formatuje sobie C
    3. Po instalacji Lightroom zamieniam na C katalogi .lrcat i mam całą strukturę.

    Mój Backup w przypadku padnięcia całego dysku. - czy dobrze myślę?
    1. Mam Backup plików w identycznej strukturze na innym dysku => czyli C: D:E:F(obojętnie jaka partycja)\D600\katalogi_z_rawami
    2. Mam Backup .lrcat
    3. Kupuje nowy dysk, instaluje LR i przekopiowuje pliki z Rawami i podmieniam .lrcat.

    Sytuacja wyjątkowa:
    1. Co jeśli wrzuciłbym sobie pliki na nowy dysk do katalogu \2013\D600\katalog_z_rawami => doszedł katalog wyżej 2013.
    2. Jak wtedy zamienić ścieżkę dostępu do plików , bo jak podmienie .lrcat to będą zapewne miniaturki ale orginałów nie będzie...
    3. Co z kolekcjami w takim przypadku, nie zniknął?
    "Nikon"

  8. #28

    Domyślnie

    No przecież napisałem (i Mosad też), ze zobaczysz stan aktualny obróbki. Czyli pierwotnie masz klatkę 36x24, następnie A) robisz z niej kwadrat, B) w dodatku czarnobiały, a na końcu dajesz C) zafarb różowy po całości, i tu następuje koniec obróbki.

    Ten stan C (jako najbardziej aktualny) zobaczysz, bo ten stan jest zapisany w xml. Nie zobaczysz natomiast stanu A ani B - czyli przepis na zdjęcie masz, ale historii już nie.

    Czy ta prostota nie jest piękna?
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #29

    Domyślnie

    Bardzo piękna Spoko, czyli identycznie jak w DNG. Bo ostatnio zrzucałem obrobione do DNG i tak samo robiło.

    A dobrze myślę z tymi Backupami co wytłuszczyłem => będzie można to tak zrealizować?
    "Nikon"

  10. #30

    Domyślnie

    Lokalizacja pliku lrcat nie ma znaczenia. Istotna jest jedynie lokalizacja plików źródłowych zdjęć (RAW). Jeżeli ta się nie zmienia, to baza danych wskazuje wciąż na to samo, gdziekolwiek jest. Jeżeli zmieniasz położenie plików zdjęciowych najlepiej robić to w programie LR przeciągając foldery w inne miejsca. W przypadku wielu projektów lrcat są dwie opcje. W każdym projekcie należy kliknąć prawym myszem na folderze, którego lokalizacja się zmieniła i z menu wybranie odpowiedniej opcji by jego położenie uaktualnić. Druga opcja to bardziej zaawansowana bezpośrednia edycja plików lrproj (lub wyeksportowanej bazy) za pomocą specjalnej aplikacji lub edytora. To jednak już coś bardziej dla programistów.

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •