Close

Strona 6 z 8 PierwszyPierwszy ... 45678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 73

Wątek: FocCal 2.2XL

  1. #51

    Domyślnie

    W jakiej odległości od tego wynalazku powinien stać aparat i czy może stać na tej samej powierzchni co kalibrator np na stole ?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    Nowa wersja przyrządu pomocnego przy mikrokalibracji obiektywów pod kątem front focus/back focus.

    Cały "artykuł" jest dostępny na mojej stronce (dociekliwi sobie znajdą), ale tam trzeba się zalogować, żeby ściągnąć plik (lub zakupić go rzez Allecośtam).
    Dla naszych Forowiczów pliki są dostępne za darmo i bez logowania (bo zadowolony człowiek droższy jest od pieniędzy).


    Wersja 2.2XL powstała na bazie wersji FocCal 2.0, która była nieco mniejsza.
    Nowa wersja ma też trochę zmieniony kształt, który jest zoptymalizowany pod kątem złożenia przyrządu i późniejszego użytkowania.
    W międzyczasie powstała też wersja 2.1XL (wzór identyczny z v.2.0, ale powiekszona skala), ale nie była publikowana, bo zaraz po tym został opracowany najnowszy wzór i nie byo sensu się cofać w rozwoju.

    Jakie są zalety Kalibratora FF/BF (FocCala 2.2XL)?

    Takie same jak w poprzednich wersjach, czyli:





    Pełny opis kalibratora w wersji 1.0 (zasada "działania" jest taka sama).

    Dodatkową zaletą są powiększone wymiary przyrządu, dzięki czemu można go używać z większej odległości (niektóre obiektywy mają dość dużą odległość minimalną). Oczywiście nadal przyrząd mieści się na stronie A4, więc można go wydrukować na zwykłej, domowej drukarce.

    Sam montaż przyrządu jest tak samo prosty jak w przypadku poprzedniej wersji. Powiedziałbym nawet, że jest łatwiejszy, bo elementy do wycięcia są większe, więc nawet posiadając dwie lewe ręce powinniśmy sobie poradzić
    Oczywiście podobnie jak we wersji 2.0 nic nie msimy kleić.

    Potrzebne materiały:

    1. Drukarka + papier wizytówkowy (lub blok techniczny)
    2. Nożyczki
    4. Nożyk do tapet

    Drukujemy poniższy plik na zwykłej drukarce.

    FocCal 2.2XL (PDF - 90kB).


    Warto wydrukować go na sztywnym papierze (np. wizytówkowym). Wycinamy nożyczkami nadrukowany wzór po niebieskich liniach. Za pomocą nożyka do tapet delikatnie nacinamy wzór po czerwonych przerywanych liniach.

    Niebawem wstawię zdjęcia złożonej wersji 2.2XL. Póki co mogę jedynie pokazać jak to "coś" wygląda rozłożone (a dokładnie wydrukowane):

    Teraz składamy przyrząd i rozpoczynamy mikrokalibrację obiektywów.


    Życzę udanych kalibracji
    W jakiej odległości od tego wynalazku powinien stać aparat i czy może stać na tej samej powierzchni co kalibrator np na stole ?

  2. #52
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Chyba możesz sam z kilku odległości spróbować w zależności jaki obiektyw.

  3. #53
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Barbatian Zobacz posta

    1. Najpierw strzelalem fotki jakiegosc tekstu: kody kreskowe ubran, a najlepiej metka, bo jest duza. Strzelalem po kolei ...,-10,-9,...,0,...+9,+10,... po kazdym zdjeciu nastawialem reke przed obiektyw, aby rozostrzyc.
    Pozniej ogladalem zdejcia po kolei, az doszedlem do miejsca, w ktorym musialem okreslic ktore zdjecia sa najostrzejsze... Wyszlo +4 do +10, a pozniej wyszlo, ze +4,+5 ablo +6...

    2. Skorzystalem z zajefajnego urzadzonka autora. Dalem +4, zobaczylem, ze jest lekki FF, poprawilem na +5 i jest idealnie.

    Polecam moj sposob.
    A zoom na jakiej ogniskowej kalibrowałeś? Mi chodzi o 24-70 i tak sie zastanawiam czy na końcach czy może w okolicy ogniskowej 50 kalibrować.

  4. #54

    Domyślnie

    Jeżeli byłaby taka potrzeba to jak można skorygować FF/BF w Tokinie 100/2.8 Macro?
    Sprawdzałem ten obiektyw z D750 i na przyrządzie FocCal 2.3 najostrzej jest w okolicy 2 na linijce, więc nie ma problemu, ale pytam z ciekawości, bo ten obiektyw nie reaguje na mikroregulację body.
    Wszystkie pozostałe Nikkory udało się skalibrować na tym wzorcu. Szacunek dla autora za wymyślenie i udostępnienie.

  5. #55

    Domyślnie

    Niestety mimo pracy autora(szacun) ten focal kompletnie nie nadaje się do ff/bf gdyż strzelać do niego można tylko z małej odległości z racji wymiarów. Czesto ff/f jest na 5 czy 7 metrach a z takiej odległosci trafiając w focal cały jest w GO.

  6. #56

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez prof.Miodek Zobacz posta
    Niestety mimo pracy autora(szacun) ten focal kompletnie nie nadaje się do ff/bf gdyż strzelać do niego można tylko z małej odległości z racji wymiarów. Czesto ff/f jest na 5 czy 7 metrach a z takiej odległosci trafiając w focal cały jest w GO.
    Wydrukuj go na A3, albo nawet A2, albo wyposaż się w:


  7. #57

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę konkretny obiektyw, powiedzmy stalkę 50 mm, czy 35 mm to tu bez znaczenia. Dla określonej przesłony, najlepiej najmniejszej aby GO była najmniejsza to właśnie dla małych odległości GO będzie liczona w cm, im dalej tym GO będzie większa i ewentualny FF czy BF może zostać pokryty właśnie GO.
    Inaczej wygląda sprawa z obiektywami ze zmienna ogniskową, choć ww. zasady są takie same to różnie może być powiedzmy na 70 mm i 200mm ale na to sami więcej nie damy rady zrobić niezależnie czy ustawiamy mikro regulację w body dla mniejszych ogniskowych czy większych, przynajmniej w Nikonie. Tu może pomóc serwis.

  8. #58
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2006
    Miasto
    Kraków/Wieliczka/okolice
    Posty
    15

    Domyślnie

    Czy mogę prosić o aktualny link do szablonu?

  9. #59

    Domyślnie

    https://www.aliexpress.com/wholesale...default&page=1

    Łatwiejsze w użytkowaniu są te z kratką biało czarną. Ustawiam na takich aparatu na podczerwień.
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 05-01-2020 o 23:26
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  10. #60

    Domyślnie

    Czy można jeszcze pobrać FoCal w wersji 2.2 XL bez konieczności zakładania płatnego konta?
    D7500, N50 1.8, N70-300 AF-P

Strona 6 z 8 PierwszyPierwszy ... 45678 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •