Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie głębia ostrości i odległośc fokalna nikkora 16-85

    Kupiłem nikkora 16-85 3.5-5.6 VR i po przejściach z tamronem 17-50 od razu przystąpiłem do testowania AF na BF/FF.
    Zauważyłem, że punkt ostrości, a wraz z nim cały zakres głebi ostrości zmienia się wraz ze zmianą ogniskowej, w stosunku do ustawienia ostrości na ten sam obiekt. Co prawda w teście wyszło mi, że AF trafia zawsze tak, że fotografowany obiekt znajduje się w obrębie głębi ostrosci (przy maksymalnym otworze oczywiście), z tym że przy 16 mm minimalnie z przodu zakresu głębi ostrości (FF), a przy 85 mm z tyłu zakresu (BF). Inaczej mówiąc przy 85 mm BF, a przy 16 mm właściwie idealnie (być może minimalny FF).
    W takiej sytuacji idealna korekcja Bf/FF dla całego zakresu jest niemożliwa. Ustawiłem mikroregulacją w body (d7000) na - 8 i wtedy dla ogniskowych 50-85 ostrzył idealnie, obiekt zawsze w środku głebi ostrości. Niestety jednoczesnie przy 16, 17 mm z tym ustawieniem mikroregulacji mam juz duży ff i cel wychodzi całkiem z głębi ostrości. Przy ustawieniu -2 mam niewielki BF dla dłuższych ogniskowych i FF trochę większy dla 16 mm.
    Czy opisane zjawisko jest normalne dla tego obiektywu ?? Czy mam się tym przejmować ?? Czy ten obiektyw działa poprawnie, czy powinienem go reklamować ??
    Nie zalezy mi na aptekarskiej celności AF'u o ile obiektyw spełnia normy producenta. Wydaje mi się, że skomplikowana konstrukcja tego obiektywu powoduje w/w efekt, ale nie mam pewności....
    Ostatnio edytowane przez decadent ; 29-09-2011 o 23:13
    D7000 T17-50 2.8 VC, nikkor 16-85

  2. #2

    Domyślnie

    Zamiast robić testy, zacznij robić zdjęcia. Dopiero po ich obejrzeniu sprawdź, czy te "dolegliwości" są naprawdę uciążliwe i czy masz się tym przejmować.
    D700+Grip
    N28 1,8G | N50/1,8D | N85/1,8D | SB 700

    D5200+18-55

  3. #3

    Domyślnie

    Obiektywy z wewnętrznym ogniskowaniem zmieniają ogniskową w czasie ostrzenia. Dla nieskończoności jest dłuższa niż przy ostrzeniu na niewielkie odległości. To normalne zjawisko.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  4. #4

    Domyślnie

    dzięki - zapytałem nawet w serwisie, tak jak myślałem to normalne zachowanie, wszystko w normie
    D7000 T17-50 2.8 VC, nikkor 16-85

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •