Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie przewożenie benzyny, potrzebne info

    Witam, pytanie do fizyków, chemików, mechaników i piromanów:
    - czy w autach osobowych można (czy jest prawnie dopuszczalne) i powinno się (ze względu na właściwości fizyczne, chemiczne, elektrostatyczne itp) przewozić benzynę w plastykowych pojemnikach ? chodzi o kilka pojemników o pojemności 5 l.
    Czy działanie takie jest zabronione lub zwiększa ryzyko samoczynnego wybuchu/pożaru?
    Nikon D7100, Nikon D90, S10-20 4-5.6, T 17-35 2.8-4 Di OSD, N 35 1.8, N 55-300 4.5-5.6VR , N 105 2,8 VRmicro, T100-400 4.5-6.3 Di VC USD

  2. #2

    Domyślnie

    Można przewozić. Byle nie rozlewać benzyny w aucie i nie palić wtedy. A ryzyko pożaru w czasie wypadku jest zawsze większe.

  3. #3

    Domyślnie

    Znalazłem w necie wypowiedź :

    "Izolujace plastiki powierzchniowo naladowane [np od tarcia o
    wykladzine bagaznika] nie tak latwo rozladowac, ale tez iskierek
    bedzie duzo, za to malutkich."

    http://www.grupy.v10.pl/Plastikowy,k...1,2009_01.html

    Więc jednak może jakieś ryzyko jest?
    Nikon D7100, Nikon D90, S10-20 4-5.6, T 17-35 2.8-4 Di OSD, N 35 1.8, N 55-300 4.5-5.6VR , N 105 2,8 VRmicro, T100-400 4.5-6.3 Di VC USD

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem jak to wygląda z punktu widzenia przepisów, ale z fizycznego punktu widzenia groźne to są opary benzyny (a więc puste lub prawie puste pojemniki - słyszałem o przypadkach gdzie nastąpił wybuch oparów podczas odkręcania pustego pojemnika, jakaś zabłąkana iskra podczas odkręcana/tarcia skóry dłoni o korek zrobiła swoje...) Więc jeśli pojemniki będziesz miał wypełnione "pod korek" i nie będą one narażone na extremalne temperatury powinno być bezpiecznie.
    Oczywiście podczas ew. wypadku i pożaru - sam sobie odpowiedz.... nie będzie wyglądać to ciekawie.
    Ostatnio edytowane przez sokrates ; 16-09-2011 o 15:04

  5. #5
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pete777 Zobacz posta
    [...]Więc jednak może jakieś ryzyko jest?
    Ryzyko zawsze istnieje, jeśli przewozi się materiały niebezpieczne; co nie znaczy, że takich substancji się nie transportuje.
    Użyj kanistrów przeznaczonych do benzyny ( kupisz w sklepie motoryzacyjnym/stacji benzynowej ), przy tankowaniu zadbaj o to by były wypełnione "pod korek", nie parkuj w miejscach nasłonecznionych, nie pal fajek i zadbaj o umocowanie ładunku (solidne, na wypadek słuczki, czy innej kolizji).

  6. #6
    m3
    Gość

    Domyślnie

    Byłem tego lata raz na stacji po paliwo. Pojechałem rowerem bo prawka nie mam a dziadek autem pojechać nie mógł ze względu na wypite piwko Wziąłem pusty baniak(wyglądał jak te od płynu do spryskiwaczy). Na stacji kasjerka powiedziała że mogę nalać ale pan od nalewania był już innego zdania i powiedział że w takie pojemniki nie powinno się nalewać, mimo to wróciłem do domu z pełnym baniakiem ;]

  7. #7

    Domyślnie

    A nie prościej i bezpieczniej zapolować na tanie loty w Ryanairze?
    Pursue happiness with diligence

  8. #8

    Domyślnie

    Od 1979 w samochodach rodzinnych jeździ "piatka", kupiona na autostradzie w Holandii. Przeznaczona specjalnie do benzyny i do paliw, to fakt. W chwili obecnej posiadam trzy taki kanisterki, jeden jeździ ze mną, dwa pozostałe służą do karmienia kosiarki. Wszystkie przeznaczone do produktów naftowych. Załatwiałem znajomemu 10L z szerokim otworem, bo on brał do tego jakiś specjalny rodzaj spirytusu (izopropylowy) do produkcji politury i też nie było problemów.

    Generalnie trzeba bardzo uważać przy otwieraniu nagrzanych pojemników, bo zawartość potrafi wystkoczyć pod ciśnieniem. Byłem świadkiem i ratowałem kumpla, którego zaskoczyła benzyna po otwarciu metalowego kanistra 20l.
    Ostatnio edytowane przez drhardware ; 17-09-2011 o 19:30
    pozdrowienia
    drHardware. Moje zdjęcia zdradzają raczej dokumentalny charakter niźli artystyczny...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •