Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Question Nikon 50mm 1.8 E series

    Witam Państwa.

    Dzisiaj zamówiłem Nikona D3100 i w związku z tym mam do was kilka pytań, na które mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź. Kupiłem sam korpus gdyż nie stać mnie jeszcze na nikkora af-s 35/1.8, na którego muszę troszkę pozbierać kasę. Chciałbym was zapytać, czy warto kupić narazie manualny obiektyw nikon 50mm 1.8 E series za ok 200 zł aby się czymś pobawić na początek Później bym go sprzedał. prawdopodobnie zepnę się żeby jeszcze poczekać kilka tygodni na 35-tkę...



    Rozchodzi się o takie szkło:


    Nikon 50mm f/1.8 Series E



    Drugie pytanie dotyczy cropa i DOF. Dotychczas moim aparatem był E-P1, z matrycą odpowiednio mniejszą od APS-C, crop x2. Zastanawiam się nad jednym... Powiedzmy biorę taki obiektyw nikon 50/1,8, na e-p1 będzie miał ekwiwalent 100mm, a na d3100 ekw. 75mm. Czy dodatkowo poza szerszym kątem będzie większy DOF? Czy ten większy DOF będzie wynikał tylko z tego, że będzie można bliżej podejść do obiektu (co wynika z większego kąta widzenia).

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez myzrael ; 11-09-2011 o 11:53

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie warto. Nie będziesz miał pomiaru ekspozycji. Lepiej kup sobie najtańszego 18-55.

  3. #3
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    MZ rowniez. DOF-em mozesz pobawic sie tutaj - http://www.dofmaster.com/dofjs.html

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie kiedyś wszedłem na tą stronę z kalkulatorem DOF i czegoś nie czaję. Czy ta strona przypadkiem nie pokazuje, że mniejsza głębia ostrości jest przy aparacie z mniejszą matrycą?

    Dla danych 50/1.8

    Depth of field
    Near limit 98.9 cm
    Far limit 101.1 cm
    Total 2.23 cm

    e-p1:

    Depth of field
    Near limit 99.2 cm
    Far limit 100.8 cm
    Total 1.67 cm

    Może coś źle zrozumiałem, z tego wynika tak jakby przy takim samym obiektywie e-p1 miał płytszą go.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie wziales pod uwage ze robiac identyczny kadr musisz odsunac sie dalej z Olkiem, co w efekcie da ci wieksza glebie ostrosci.
    Posiadam tylko marzenia, rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach” W.B.Yeats

  6. #6

    Domyślnie

    A przy tej samej odległości to fakt - głębia będzie mniejsza.

    A co do 1 pytania - zawsze możesz poszukać Heliosa 81N za 100zł na początek - da Ci praktycznie to samo.
    Ale bez kita to możesz się zrazić małą uniwersalnością tego obiektywu i problemami z ustawianiem parametrów na początek.
    Naucz się czytać

  7. #7

    Domyślnie

    Kolejny troll forumowy
    Zenit 12 XP - zepsuł się

  8. #8

    Domyślnie

    Zastanawiam się również nad szkiełkiem 50 mm 1,8 w wersji manualnej.
    Nie mam możliwości przetestowania niestety żadnego.
    Uważam, że moja sigma daje b.dobry obrazek już od f/3,2 na 50 mm. Czego mi brakuje, to miłego bokehu i malutkiej GO - czyli zejście poniżej te 3,2 będzie najlepsze.
    Byłoby to szkiełko tylko do zabawy. Wydaje mi się że wersji AF nie potrzebuję skoro mam s18-50.
    Wersja E kusi mnie małymi gabarytami i ceną. Sample z sieci wyglądają zachęcająco...
    X-E2 Fujinon [35 1,4 , 60 2,4]
    flickr

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •