Close

Strona 3 z 63 PierwszyPierwszy 123451353 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 628
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Czym?



    Gamut, jak pisałem nie determinuje jakości. To tylko nasycenia filtrów, nie ma kompletnie nic wspólnego z ogólną jakością reprodukcji.

    Rzeczony monitor za 1500 zł to np NEC P221W, do którego, mimo że to słaby monitor, nie można porównać żadnego laptopa.



    W sensie prace idą na maszyny offsetowe, fleksograficzne lub coś w tym stylu? Co do sensu używania konkretnej przestrzeni barwnej, jaka jest relacja objętości i części wspólnej sRGB, AdobeRGB i ISO12647-2 Coated?

    Z ciekawości: Jaki jest ten drugi ekran graficzny? Może Pan pokazać profile tych urządzeń?
    Jestem laikiem w procesie zarządzania barwą (od tego jest Pan, który przychodzi i ręczy głową, że wszystko jest ok)- ale praktykiem w wypuszczaniu do druku bardzo wymagających fotografii.
    1. pierwsza zasada to mieć dobrze skalibrowany monitor, który (pomijając marketingowe bełkoty) dobrze odwzorowuje mi barwy jakie wyjdą na druku (dlatego pracuje z różnymi profilami, pod różne maszyny -inne do labu, inne na offset, inne na flexo - a to cały czas przy tej samej fotografii).
    I pomijając wojny w stylu Nec czy Eizo (szanuje obie frmy) to ten monitor o którym mówisz jest porównywalny do mojego indywidualnie kalibrowanego laptopa (choć ja niestety mam chłodniejsze barwy)... poprostu spokój pracy jest żaden, bo w moim laptopie i w tym necu tak samo muszę korygować w głowie ewentualne błędy. Co nie oznacza, że nie ma się kontroli - poprostu trzeba w nią włożyć więcej pracy i uwagi - czyli oba monitory mają dla mnie taką samą watość.

    2. Różnica w tych monitorach bedzie przy aRGB (bo mój laptop nie wyswietla tego - ten model co go podałeś ma 96% zapewne) ale przy sRGB mogę się kłócić czy twój monitor mnie nie zawiedzie - ponieważ dla praktyka ważna jest nie tylko skala błędu w kolorze (a na to zapraszam do wrocka na porównywanie - oferuje na miejscu do testów proofiarkę w razie czego) ale również stabilność (równość) wyświelania - w sensie takim, że wiem, że ta sama fotografia wyświetlona na tym samym monitorze za 4 miesiące będzie podobnie wyglądać - co do twojego modelu, bez kalibracji mam pewne wątpliwości (zresztą uzasadnione - bo mam w biurze podobny słaby model NEC'a (2 lata ma) i nie jest zaciekawie z nim).
    Moja lapikowa matryca ma stabilna równomierną temperaturę barwową, równa jest w podświetleniu, nie ma bad pixeli (biurowy Nec już ma) - więc cały czas jestem zdania, że jak chcę się mieć laptopa to warto kupić z górnej półki matryce (bo wyświelanie dla fotografów jest ważne) i naprawde w realnym życiu bedzie tak samo jak tani monitor do 2 tys zl.

    3. Dziwię się pytasz o pokrycia zakresów przestrzeni LAB w aRGB, sRGB i w pofilach CMYK(a wiele jest ich ;P)
    Zasada dla praktyków jest jasna - używaj jak najszerszej możliwej aRGB (pomijając marketingowy bełkot), rób proofy z symulacją drukarni a i tak, jak pujdzie do druku to spieprzą (laik nie zobaczy, ale ty się będziesz wkurzał)

    4. Mój Lapik jest do mobilnej pracy i go uwielbiam - wydajny, mocny, i matrycę ma ok (a sporo wyszło z niego fotek do druku i zdały praktyczny egzamin), a drugi stacjonarny do trudnych sytuacji to Eizo CG241W.
    Może dlatego nie widze różnicy pomiedzy tanim Nec'em a moim laptopem - bo od stacjonarnych monitorów dużo wymagam (i uważam, że tak samo, jak warto zainwestować w dobre szkło a nie w body, to warto zainwestwać w jak najleprzy stacjonarny monitor na jaki Ciebie stać), a w laptopie przymyka się oko na drobne utrudnienia (przypisane do rodzaju sprzętu).

  2. #22

    Domyślnie

    Czort swoje a Pop swoje... Pisałem coś o grupach użytkowników laptopów? Jeśli nie widzi Pan różnicy pomiędzy rozsądnej jakości, choć niedrogim stacjonarnym monitorem a dowolnym laptopem, to po chorobę Panu EIZO CG? Różnica o jakiej piszę jest kolosalna i trzeba mieć bardzo duży zapas tolerancji lub hiper niskie wymagania jakościowe żeby to nie przeszkadzało. I to jeszcze w przygotowaniu do druku.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Czort swoje a Pop swoje... Pisałem coś o grupach użytkowników laptopów? Jeśli nie widzi Pan różnicy pomiędzy rozsądnej jakości, choć niedrogim stacjonarnym monitorem a dowolnym laptopem, to po chorobę Panu EIZO CG? Różnica o jakiej piszę jest kolosalna i trzeba mieć bardzo duży zapas tolerancji lub hiper niskie wymagania jakościowe żeby to nie przeszkadzało. I to jeszcze w przygotowaniu do druku.
    Czort swoje a Pop swoje... Nie ma różnicy wizualnej i praktycznej pomiędzy kiepskim i tanim monitorem stacjonarnym z rozchwianą krzywą i balansem a wypasioną skalibrowaną 17" matrycą Mac'ową w Macbook Pro (a nie dowolnym laptopem, bo większość matryc nie jest wysokich lotów) - i to i to nada się do pracy (w przestrzeni sRGB - z poprawką na ewentualne odchyły, z wiedzą jak plik się zachowuje przy przekonwertowaniu do CMYK'a - ale to potrafią zrobić doświadczeni ludzie). ( a nawet pokuszę się, że na matrycy lapika mac'a lepiej sie jednak pracuje bo jest stabilniejsza)

    A Eizo CG jest po to by mieć tą jakość (jakiej żaden sprzet mobilny nie da). Jeżeli idziesz na jakość obróbki a nie na mobilność (mobilność jest zawsze kosztem czegoś)- to kupujesz najleprzy i co za tym idzie, przeważnie najdroższy, dostępny GRAFICZNY monitor na jaki Ciebie stać
    O jakości i tolerancji proszę mi nie pisać - jeżeli się wcześniej pisało o tym, że tylko raz w roku można kalibrować... oraz jezeli nie ma się naprawde glębokiej wiedzy o ograniczeniach maszyn drukarskich. Nie sztukę jest zrobić pieknie świecący monitor - sztuką jest zrobić wierne i stabilne odwzorowanie oraz symulację przyszłego druku.
    Ostatnio edytowane przez Jodła ; 25-08-2011 o 15:43

  4. #24

    Domyślnie

    Oj a ja chciałem tylko zapytać o laptopa, a skończyło się jak zawsze

    To może, pomińmy samą matrycę w laptopie i zakładając prace na zewnętrznym monitorze, podzieli się ktoś doświadczeniami z serią XPS z della?
    Ja mam codzienny kontakt z serią LATITUDE (E6400) i PRECISION (M6500) i stacjonarnymi stacjami roboczymi, i te modele sa zasadniczo OK. Ale w życiu nie widziałem na żywo XPS'a i nie do końca wiem czego się spodziewać.
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tymancjo Zobacz posta
    Oj a ja chciałem tylko zapytać o laptopa, a skończyło się jak zawsze

    To może, pomińmy samą matrycę w laptopie i zakładając prace na zewnętrznym monitorze, podzieli się ktoś doświadczeniami z serią XPS z della?
    Ja mam codzienny kontakt z serią LATITUDE (E6400) i PRECISION (M6500) i stacjonarnymi stacjami roboczymi, i te modele sa zasadniczo OK. Ale w życiu nie widziałem na żywo XPS'a i nie do końca wiem czego się spodziewać.
    Przepraszam tymancjo już nie będę

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tymancjo Zobacz posta
    podzieli się ktoś doświadczeniami z serią XPS z della?
    XPS to jedna z flagowych linii DELL'a więc ekrany takie ostanie nie są. Lepsze niż w Acerach i tym podobnych. Jednak to TN i cudów nie należy się podziewać. Czasy kiedy w DELL'ach spotykało się w IPS'a dawno minęły. Typowe wady współczesnych modeli to bardzo jaskrawy obraz silnie zaniebieszczony. Korekcja oczywiście tylko programowa ze zmasakrowaniem charakterystyki jasności.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jodła Zobacz posta
    Nie ma różnicy wizualnej i praktycznej pomiędzy kiepskim i tanim monitorem stacjonarnym z rozchwianą krzywą i balansem a wypasioną skalibrowaną 17" matrycą Mac'ową w Macbook Pro (a nie dowolnym laptopem, bo większość matryc nie jest wysokich lotów)
    Podałem Panu konkretny przykład monitora, który zdecydowanie nie jest "kiepskim tanim stacjonarnym z rozchwianą krzywą i balansem". I zdecydowanie nie jest to materiał do porównania nawet z MBP. Proszę mi nie zarzucać ignorancji, samemu przy tym pisząc rzeczy z sufitu. Nie bawi mnie taka przepychanka. Gwoli Pana informacji, przygotowywałem pierwsze prace do druku w kolorze kiedy jeszcze w Polsce standardem na stanowisku komputerowym były monitory monochromatyczne a cały colormanagement zwyczajnie nie istniał, więc jakieś pojęcie o tym mam.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Podałem Panu konkretny przykład monitora, który zdecydowanie nie jest "kiepskim tanim stacjonarnym z rozchwianą krzywą i balansem". I zdecydowanie nie jest to materiał do porównania nawet z MBP. Proszę mi nie zarzucać ignorancji, samemu przy tym pisząc rzeczy z sufitu. Nie bawi mnie taka przepychanka. Gwoli Pana informacji, przygotowywałem pierwsze prace do druku w kolorze kiedy jeszcze w Polsce standardem na stanowisku komputerowym były monitory monochromatyczne a cały colormanagement zwyczajnie nie istniał, więc jakieś pojęcie o tym mam.
    Odpowiedź idzie na priva, bo tu nie jest pole na przepychanki. Z chęcią tam poczytam, jakie rzeczy z sufitu piszę i nauczę się może czegoś od mistrza (tyko że ja, ze względu na wykształcenie, potrzebuje testu porówanczego - a taki robiliśmy u siebie na naszych monitorach - a nie operowania podkręconymi danymi producentów).

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jodła Zobacz posta
    Z chęcią tam poczytam, jakie rzeczy z sufitu piszę
    Proszę sobie po prostu wyświetlić gradient 0-255 w szarości na P221W i laptopie z dowolnej półki cenowej. Na przykład ten: http://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  10. #30

    Domyślnie

    Zawroce do tematu glownego. Od 1.5 roku uzywam HP Elitebooka 8540p - w sumie zaliczyl dwie wpaqki: padl dysk i modul GSM/GPS a wlasciwie jego oprogramowanie nie do konca bangla od czasu jakiejs poprawki do W7. Wymiana dysku trwala 3 dni - tzn. telefon do serwisu, podanie numerow krotki test kompa (co tu testowac jak wstawal tylko czarny ekran?) i po dwoch dniach nowy dysk w reku. Bydle jest stosunkowo pancerne (nie jak Toughbook), masywne i niestety ciezkie (jakies 3 kg).
    Matryca matowa 1600x900 - ja takie male piksele lubie, komus moze ta drobnica przeszkadzac.
    Co do obrobki - nie oszukujmy sie mimo ze dobrze sie na tej matrycy pracuje to mz. nie ma porownania do chocby durnego biurowego dell'a (1704FPT) na ktorym teraz pisze, choc w druga strone w porownaniu do Asusa mojej Malzowinki to jest raj.
    Bedac laikiem na wpol niewidomym jesli chodzi o kolory widze roznice.
    Wady: ciezar (do podrozy to on sie nie nadaje), troche grzeje od dolu, wyjscie na monitor tylko DP, karta dzwiekowa i glosniki ponizej krytyki.
    Nie wiem, nie znam się - nie bierzcie mnie na poważnie.

Strona 3 z 63 PierwszyPierwszy 123451353 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •