Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1
    k|muzyk
    Gość

    Domyślnie Back focus w D90

    Witam,

    mam problem z back focusem w moim D90. Od czasu kiedy zauważyłem, że problem się pojawił używałem obiektywów: Nikkor 18-55mm vr, Nikkor 18-70mm, Nikkor 50mm 1,8d; Nikkor 70-300 vr; Tamron 17-50 vc 2,8. Pierwszy raz podczas robienia zdjęć (16.01.2011 r.) back focus zauważyłem gdy do body miałem podpiętego Nikkora 70-300 vr. Uznałem jednak, że pojawinie się tego zjawiska było jednorazowe jednak z czasem okazało się, że się myliłem. Back focus pojawiał się coraz częściej i dotyczy każdego obiektywu, który używałem. Podczas ostatniej sesji jaką robiłem niedawno problem był już tak duży, że byłem zmuszony używać jedynie Nikkora 50mm, przy którym opisane zjawisko było najmniej widoczne. To była ciężka sesja bo nie mogłem użyć żadnego "szerszego" szkła ...

    Poniżej zamieszczam po jednym zdjęciu do każdego w/w obiektywu. W celu uwidocznienia problemu zamieszczam wykadrowane zdjęcia. Na każdym zdjęciu ustwiałem ostrość na modela. Proszę Was o poradę co z tym mogę zrobić ponieważ termin gwarancji upłynął w połowie czerwca tego roku. Jeśłi ktoś z Was miał podobny problem z tym aparatem to proszę o podzielenie się doświadczeniami z tym związanymi. Z góry dziękuję...

    ...1 D90 + Nikkor 18-55 vr


    ...2 D90 + Nikkor 18-70


    ...3 D90 + Nikkor 70-300 vr


    ...4 D90 + 50mm 1,8d. W tym przypadku ostrość ustawiałem na cyfrę "1", najostrzejsza jest natomiast "4" i "5"


    ...5 D90 + Tamron 17-50 vc 2,8


    ...6 D90 + Tamron 17-50 vc 2,8



    Gdyby z wiadomością było coś nie tak to z góry przepraszam, ponieważ jest to mój pierwszy wątek na forum.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez k|muzyk ; 22-08-2011 o 22:09 Powód: nie wczytane zdjęcia

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar Paradiso Perduto
    Dołączył
    06 2009
    Miasto
    Stołeczne Królewskie Miasto Kraków
    Posty
    228

    Domyślnie

    może to głupie pytanie, ale ustawianie ostrości miałeś w body zaprogramowane na punkt centralny, czy któryś z pozostałych?
    wrzuć może zdjęcia w pełnej rozdzielczości, bez kadrowania, bo na wycinkach mało można zobaczyć.

  3. #3

    Domyślnie

    przeraziło mnie Twoje pytanie i przykłady
    zacznij czytać instrukcję

  4. #4
    k|muzyk
    Gość

    Domyślnie

    Necrodome postaram się wrzucić jutro zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

    Elanek może moje pytanie i przykłady nie są na najwyższym poziomie ale myśle, że jak mi powiesz czego mam dokładnie szukać w instrukcji obsługi to mi bardziej pomożesz?

  5. #5

    Domyślnie

    Prawdopodobnie źle ustawiasz pola autofocusa bo wygląda jak byś leciał na centralnym chcąc brać ostrość na boczne (najbardziej ciemny/zaczerniony prostokącik w wizjerze)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez k|muzyk Zobacz posta
    Elanek może moje pytanie i przykłady nie są na najwyższym poziomie ale myśle, że jak mi powiesz czego mam dokładnie szukać w instrukcji obsługi to mi bardziej pomożesz?
    No właśnie chodzi o ten punkt ostrości. Ustaw na obiekt, przyciśnij spust do połowy (ostrość się zblokuje), przekadruj i zrób zdjęcie. To dosyć podstawowa wiedza, a z przykładów wynika, że to ten problem.

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar Paradiso Perduto
    Dołączył
    06 2009
    Miasto
    Stołeczne Królewskie Miasto Kraków
    Posty
    228

    Domyślnie

    zgadzam się z elanek. moim zdaniem problem leży właśnie w niewłaściwym wyborze pola AF, oraz w kadrowaniu.
    możesz zrobić tak jak napisał elanek, albo skorzystać z innych pól autofocusa, jeśli obiekt który ma być ostry nie znajduje się w centrum kadru, a np. z boku, poniżej, lub powyżej

  8. #8

    Domyślnie

    oj. Czlowiek który ma taka szklarnie i body powinien znać epementarną wiedzę na temat ustawienia af. Zrob test z kartka i linijką. 45 stopni celuj w srodkowa linie i wrzuc rezultat na forum.
    Nikon D7200 | D90 + MB-D80 | T11-16 2.8 | N35 1.8G | N18-105 3.5-5.6 | T90 2.8 Macro | T70-200 2.8 | SB-900 | YN-560 III

  9. #9
    k|muzyk
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki za te rady ale troche mnie rozbawiliście Nie robie zdjęć od dziś, znam zasady ustawiania ostrości, zmiany pól AF itp. Widze jednak, że jak się pojawi nowa osoba na forum to uważacie że właśnie zaczął robić zdjęcia... Dzięki za rady ale śmiało mogę stwierdzić, że to nie w tym rzecz. Prosiłem kolegów (dużo bardziej doświadczonych fotografów) aby zrobili kilka zdjęć i zwrócili szczególnie uwagę na pojawiający się back focus przy użyciu skrajnych pól AF. Wszyscy stwierdzili, że problem faktycznie występuje. Napisałem na forum żeby się dowiedzieć co dalej z tym mam zrobić bo skończyła się gwarancja i pozostała jedynie rękojmia na body...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez elanek Zobacz posta
    No właśnie chodzi o ten punkt ostrości. Ustaw na obiekt, przyciśnij spust do połowy (ostrość się zblokuje), przekadruj i zrób zdjęcie. To dosyć podstawowa wiedza, a z przykładów wynika, że to ten problem.
    no bez jaj, autor watku majac taka szklarnie + operuje pojeciem BACK FOCUS , a wy mu o przekradrowaniu / polach ostrosci. Troche wiary w czlowieka. ja nie wierze, że nie ma aż tak podstawowej wiedzy . (POZA TYM autor pisze ze "na kazdym zdjeciu ustawil ostrosc na modela" - tak ze czytajcie dobrze posty.
    Ostatnio edytowane przez cybermar ; 23-08-2011 o 10:48

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •