Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1
    Tiago Walsh
    Gość

    Domyślnie Nikon D90 - czarne plamy na zdjęciach

    Na wstępie jako,że to mój pierwszy post, chcę wszystkich użytkowników serdecznie przywitać.Obserwatorem jestem od dawna, jednak dzisiaj dość spory problem spowodował,że postanowiłem się zarejestrować gdyż liczę na Waszą pomoc.

    Sprawa wygląda następująco.dzisiaj zauważyłem,że mój D90 podczas robienia zdjęć w trybie manual oraz z otwartą lampą błyskową (wbudowaną) wywala na zdjęciach czarną plamę.Wygląda to jak cień, ale najdziwniejsze jest to, że nie występuję w chwili gdy zamknę lampę.Dodatkowo zauważyłem,że gdy robię zoom lub odsunę się od fotografowanego obiektu, cień ten jest słabszy.Najgorzej wychodzi, gdy zbliżę aparat dosyć blisko, nie ruszając zoomem.Poniżej wrzucam klika zdjęć:

    1. http://imageshack.us/photo/my-images/580/dsc0110fz.jpg/
    2. http://imageshack.us/photo/my-images/851/dsc0109yt.jpg/
    3. http://imageshack.us/photo/my-images/231/dsc0107fu.jpg/
    4. http://imageshack.us/photo/my-images/24/dsc0106ky.jpg/

    Co to może być?

    Pozdrawiam
    M.

  2. #2
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Spójrz na aparat z profilu, popatrz na lampę, póżniej na obiektyw...
    Już wiesz co rzuca cień ?

  3. #3

    Domyślnie

    Cień obiektywu przy zastosowaniu z wbudowaną lampą błyskową. Problem zginie po dokupieniu lampy zewnętrznej.
    Zdjęcie osłony p.słonecznej też może trochę pomóc.

  4. #4
    Tiago Walsh
    Gość

    Domyślnie

    @ Art Erie - nie wiem co rzuca.Nigdy czegoś takiego nie miałem, a problem występuje z każdym obiektywem jaki podepnę.Ten akurat to kitowy 18-105.To samo dzieje się z 35 mm czy 24-70 mm.

    Nie sądzę aby to był cień obiektywu...Mam ten aparat od prawie roku, natrzaskałem nim już sporo zdjęć i to w różnych warunkach i nigdy nie zauważyłem,żeby była taka plama.Dopiero od dzisiaj..

  5. #5

    Domyślnie

    bo pewnie nigdy nie fotografowałeś w ten sposób....czyli nos w dół, lampa i odległość kilkanaście cm....

    chłopaki dobrze mówią, jakbyś poszukał, to byś znalazł....

    no i przy okazji wyszło jak to zdążyłeś poznać swój aparat....

    mam nadzieje, że chociaż tulipana zdjąłeś....

  6. #6
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tiago Walsh Zobacz posta
    @ Art Erie - nie wiem co rzuca.Nigdy czegoś takiego nie miałem, a problem występuje z każdym obiektywem jaki podepnę.Ten akurat to kitowy 18-105.To samo dzieje się z 35 mm czy 24-70 mm.

    Nie sądzę aby to był cień obiektywu...Mam ten aparat od prawie roku, natrzaskałem nim już sporo zdjęć i to w różnych warunkach i nigdy nie zauważyłem,żeby była taka plama.Dopiero od dzisiaj..
    Przy większym dystansie do fotografowanego obiektu, cienia nie będzie; jeśli fotki robisz z małej odległości cień się pojawi.
    Jeśli tego nie rozumiesz, narysuj sobie na kartce aparat, zaznacz fotografowany obiekt (jeden blisko obiektywu, drugi daleko) i narysuj strumień światła z lampy.

  7. #7
    Tiago Walsh
    Gość

    Domyślnie

    Kumam kumam.Powiem szczerze,że jestem zdziwiony ze dotychczas tego nie zauważyłem. Dzięki wielkie za oświecenie.

    @ Antonio - tak,zdjąłem. A aparat poznałem, na tyle ile jest mi potrzebny.

    Pozdrawiam i dzięki.

  8. #8
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Debiut masz już za sobą

  9. #9
    Tiago Walsh
    Gość

    Domyślnie

    I nawet nie bolało ha! Dzięki jeszcze raz.Pozdrawiam.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tiago Walsh Zobacz posta
    Sprawa wygląda następująco.dzisiaj zauważyłem,że mój D90 podczas robienia zdjęć w trybie manual oraz z otwartą lampą błyskową (wbudowaną) wywala na zdjęciach czarną plamę.Wygląda to jak cień, ale najdziwniejsze jest to, że nie występuję w chwili gdy zamknę lampę.Dodatkowo zauważyłem,że gdy robię zoom lub odsunę się od fotografowanego obiektu, cień ten jest słabszy.Najgorzej wychodzi, gdy zbliżę aparat dosyć blisko, nie ruszając zoomem.
    Prowokator?
    PS Bosze, widzisz, a nie grzmisz....

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •