Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Stary film Kodaka

    Witam.

    Znalazłem aparat kompaktowy Yashica J. ale nie mogę znaleźć info w necie. Szukałem po grafice i też nie widu ni słychu. Nie ważne.

    Znalzłem tez 4 filmy kodaka 400 iso kolor z tym że są 3 lata po dacie ważności. Mogę je jeszzce użyć?
    D750, D700, MB D10, Z 16 2.8, N 35 1.8G, N 50 1.8G, N 85 1.8D, SB-800

  2. #2

    Domyślnie

    3 lata to spoko termin. Jeśli nie były masakrycznie przegrzane, to coś z nich będzie. Poważne tematy bym sobie odpuścił, ale na imprezę w sam raz

  3. #3

    Domyślnie

    Hi hi
    Oczywiście ,że możesz bo niczego nie zepsujesz.
    W czasach PRLowo Analogowych nie raz i nie dwa ludziska ładowali przewalone "błony kolorowe"
    O ile film nie jest zaświetlony ( a masz ogromne szanse ,że nie jest) to licz sie tylko ze spadkiem czułości oraz zmianą innych parametrów jak kontarst czy rozbalansowanie barwne itp.
    Btw. czasami z takich dziwnie traktowanych filmów wychodziły fajne efekty artystowskie.
    Wywołaj toto jeszcze w crosie i będziesz artycha pełną gębą
    Eksperymentuj nic nie tracisz a ile sie dowiesz o swiecie który już nie istnieje

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli filmy fizycznie nie są uszkodzone to co stoi na przeszkodzie?

  5. #5

    Domyślnie

    3 lata po terminie to pikuś, tak jak Przemek pisze- jeśli nie były przegrzane, to lusss w kolanach, ale ponieważ tego nie wiesz, to użył bym ich co najwyżej do jakichś eksperymentów/testów/zabawy
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!
    A to psikus

  6. #6

    Domyślnie

    Nie filmy leżały cały czas w zamkniętym barku w czarnych pudełeczkach i dodatkowo w oryginalnym kartonowym .

    Pytam bo teraz na weekend jadę i chciałbym zabrać tylko tego analoga a jak założę film chcę mieć pewność że jakiś zdjęcia z tego wyjdą.

    Jeśli spadek czułości to nawet lepiej bo jakbym kupował to i tak 100 a jak 400 trochę mniej czuła będzie to super


    Dzięki za odpowiedź w takim razie.
    D750, D700, MB D10, Z 16 2.8, N 35 1.8G, N 50 1.8G, N 85 1.8D, SB-800

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zoom2 Zobacz posta
    Wywołaj toto jeszcze w crosie i będziesz artycha pełną gębą
    Negatyw do C41 w E6
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!
    A to psikus

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michaelg Zobacz posta
    Nie filmy leżały cały czas w zamkniętym barku w czarnych pudełeczkach i dodatkowo w oryginalnym kartonowym .

    Pytam bo teraz na weekend jadę i chciałbym zabrać tylko tego analoga a jak założę film chcę mieć pewność że jakiś zdjęcia z tego wyjdą.

    Jeśli spadek czułości to nawet lepiej bo jakbym kupował to i tak 100 a jak 400 trochę mniej czuła będzie to super


    Dzięki za odpowiedź w takim razie.
    Emulsja na filmie to żelatyna spożywcza. Trwałość filmu zależy od tego czy bakterie nie zaczęły konsumować tej substancji organicznej. Ciepło sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego filmy powinno przechowywać się w warunkach nie sprzyjających namnażaniu bakterii, np. w niskich temperaturach i niskiej wilgotności..

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly Zobacz posta
    Emulsja na filmie to żelatyna spożywcza. Trwałość filmu zależy od tego czy bakterie nie zaczęły konsumować tej substancji organicznej. Ciepło sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego filmy powinno przechowywać się w warunkach nie sprzyjających namnażaniu bakterii, np. w niskich temperaturach i niskiej wilgotności..
    jak tylko troche skonsumowaly, to bedzie jesczez wiekszym artysta niz przy krosie

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly Zobacz posta
    Emulsja na filmie to żelatyna spożywcza. Trwałość filmu zależy od tego czy bakterie nie zaczęły konsumować tej substancji organicznej. Ciepło sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego filmy powinno przechowywać się w warunkach nie sprzyjających namnażaniu bakterii, np. w niskich temperaturach i niskiej wilgotności..
    Wszystko to prawda tylko aby bakterie zaczęły konsumować żelatynę z filmu musi być spora wilgotność warstwy emulsyjnej. Na 100% nie osiągalna w standardowych warunkach domowych. Pamiętaj też, że do warstwy żelatynowej podczas produkcji dodawane są środki zapobiegające rozwojowi "żyjątek".

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •