Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie problem: martwy piksel?

    Witam,
    Bardzo was proszę o udzielenie mi rady:
    Po dwóch latach użytkowania Nikon D-90, nagle pojawiła mi się mała, czerwona lub biała (w zależności, czy na ciemnym czy na jasnym tle) kropka na zdjęciach. Zawsze dokładnie w tym samym miejscu. Widoczna jest stale na jpg, oraz na podglądach Raw. Znika po przetworzeniu Raw, lub na 100% podglądzie Raw.
    Moje pytanie: Co to jest? co uszkodziłem w aparacie? Czy to faktycznie martwy piksel?

    Być może wskazówką będzie fakt, że pojawiło się to po tym jak próbowałem robić nocne zdjęcia. Około godzinna ekspozycja.


    Pozdrawiam
    Adrian Partyka
    Ostatnio edytowane przez johnsans ; 20-06-2011 o 12:12 Powód: dołączenie zdjęcia

  2. #2

    Domyślnie

    Czerwony czy biały to jest ogromna różnica... Piksele czarne i białe to martwe piksele, a czerwone, zielone i niebieskie to hotpiksele i różnica jest taka że hoty mogą się naprawić same bo to jakby "zawieszone piksele". W serwisie samsunga jak ktoś przyniósł matrycę z czymś takim to serwisant naciskał z całej siły na tego piksela i albo się odwiesił i było ok albo pękła matryca i wymieniali monitor na nowy (mniej więcej w 50% udawało się naprawić). Co do Twojego problemu to hot pewnie jest spowodowany tą godzinną ekspozycją, elektronika się tak nagrzała że pojawiły się zakłócenia. Pomoże mapowanie pikseli jeżeli hot jest na matrycy.
    D800 | D60 + Grip | N18-55VR | N70-300VR | N28/1.8 | N35/1.8 | N85/1.8 | N24-70/2.8 | SB-900 | + gadżety
    www.rafalwisniewski.com.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez unicode Zobacz posta
    jak ktoś przyniósł matrycę z czymś takim to serwisant naciskał z całej siły na tego piksela i albo się odwiesił i było ok albo pękła matryca i wymieniali monitor na nowy (mniej więcej w 50% udawało się naprawić).
    w serwisie olympusa wkladaja aparat do wirowki i pod wplywem sily odsrodkowej hot pixele wylatuja z matrycy

  4. #4

    Domyślnie

    A w serwisie Nikona powiedzą Ci że wszystko jest ok. i problemu nie widzą

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi!
    Z jednej strony trochę mnie pocieszyły, z drugiej: chyba nie mam innego wyjścia, tylko wysłać aparat do serwisu Nikona? Sam tego na pewno nie naprawię...

    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

  6. #6

    Domyślnie

    Odpal sobie w Lightroom ten plik - z tego co wiem to zarowno lightroom jak i ACR (?) likwiduja hoty i bad piksele

    Canonowski DPP tego nie robi.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez unicode Zobacz posta
    Czerwony czy biały to jest ogromna różnica... Piksele czarne i białe to martwe piksele, a czerwone, zielone i niebieskie to hotpiksele i różnica jest taka że hoty mogą się naprawić same bo to jakby "zawieszone piksele". W serwisie samsunga jak ktoś przyniósł matrycę z czymś takim to serwisant naciskał z całej siły na tego piksela i albo się odwiesił i było ok albo pękła matryca i wymieniali monitor na nowy (mniej więcej w 50% udawało się naprawić). Co do Twojego problemu to hot pewnie jest spowodowany tą godzinną ekspozycją, elektronika się tak nagrzała że pojawiły się zakłócenia. Pomoże mapowanie pikseli jeżeli hot jest na matrycy.
    fajny serwis, ale z aparatem raczej nie polecam naciskania na matrycę

    a dla autora watku - kiedyś się udaj na mapowanie do serwisu (jest za darmo), a teraz się jednym hotem po dwóch latach użytkowania nie przejmuj
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sipox07 Zobacz posta
    A w serwisie Nikona powiedzą Ci że wszystko jest ok. i problemu nie widzą
    mogę się założyć ,że tak powiedzą , mi tel też powiedzieli jak wysyłałem d80 ale po powrocie z serwisu już nie było martwych pikseli , niby ,że wszystko było ok a po cichu zrobili a nie było bo im zdjęcia podesłałem tylko ,że u mnie nie był 1 czy 2 a 20 jak dobrze pamiętam
    Sabinki dwie, Nikony dwa ,nikkory dwa ,tamrony dwa i ryba

    WWW-makro widoki itd [/COLOR]

  9. #9
    Avaloon
    Gość

    Domyślnie

    Ilość tych niechcianych pixeli najlepiej sobie sprawdzić program deadpixeltest.exe.Ja mam ten sam problem w D80 tylko że w niektórych kombinacjach ISO i czasu naświetlania ilość hot-ów dochodzi do 90 sztuk.Napisałem do serwisu Nikona w odpowiedzi otrzymałem:"Występowanie hot pikseli zależy od wielu czynników. Często występowanie hot pikseli jest spowodowane zabrudzeniem matrycy. Przy większych czułościach widać więcej hot pikseli. Warto włączyć redukcję szumów dla wysokich czułości ISO aby zredukpwać liczbę hotpixeli. Przy długich czasach naświetlania matryca nagrzewa się i zwiększa się liczba szumów i hot pikseli. W Menu aparatu jest opcja redukcji szumów przy dla długich czasów naświetlania.
    Przepływający prąd przez matrycę nagrzewa ją a zwiększanie czułości wzmacnia sygnał z matrycy wzmacniając jednocześnie szumy i efekt hot pikseli
    .
    Pozostaje robić foty w Raw-ach i wywoływać np. w Camera Raw (usuwa hot-y)


    Niestety zmienił Pan typ pliku z JPEG na CCD i nie mozna ich otworzyć.

    Proponuję wyczyścić matrycę i zmapować ją w serwisie Nikona. Czyszczenie jest płatne i kosztuje 90PLN natomiast mapowania (usunięcie hot pikseli) jest bezpłatne namet po okresie gwarancji.

  10. #10

    Domyślnie

    Potwierdzam, że ACR sam sobie "mapuje" hotpiksele - przynajmniej kiedy wywołuję długie ekspozycje w RawThrapee, to widzę te piksele, a w ACR automagicznie znikają Nie wiem, jak to robi, ale jest bardzo skuteczny.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •