Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 73
  1. #1

    Domyślnie ... angielszczyzna ;)

    Tytuły z ostatniej strony działu "Ludzie - moda/glamour":

    Fancy Pearl, ressurection, Women's world, One of these mornings..., Fair Lady, Biutiful, rock'n'paris, Arax still alive.

    Naprawdę trzeba posiłkować się obcym językiem? Znaczy się nasz rodzimy nie jest w stanie oddać tego co autor miał na myśli, czy też fota kiepska to podbudujemy ją mądrze brzmiącym tytułem?
    Gdzie się nie rozejrzeć to angielszczyzna: na ulicy, w reklamie, w "X Factor" /widać polskich piosenek to już nie ma/ w radio i TV.
    A już pan prezes Dyzma powiedział, że jak jesteśmy w Polsce - to mówmy po polsku. Angielski zostawmy dla zagranicy.
    I gość chyba miał rację!
    Ot, to takie moje drobne przemyślenie. Szanujmy samych siebie, to inni też będą nas szanować.
    Tutaj jest... podpis

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez amirez Zobacz posta
    T
    Gdzie się nie rozejrzeć to angielszczyzna: na ulicy, w reklamie, w "X Factor" /widać polskich piosenek to już nie ma/ w radio i TV.
    tu akurat mogą wchodzić w grę jakieś umowy licencyjne.
    A tak w ogóle, to chyba mamy jakiś narodowy kompleks. Jeszcze w zamierzchłych czasach arystokracja mówiła po francusku

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli środowisko 'komputerowe' (sprzętowe, nie informatycy) mogło się nauczyć używania wyłącznie polskich nazw, to znaczy, że się da (choć przyznam, że byłem w niemałym szoku po przeczytaniu artykułu o sprzęcie komputerowym, w którym ani raz nie padło angielskie słowo). Ale dla wielu bardziej 'cool' lub 'profesional' jest wtrącać takie bzdety. Każdy chce być jak Dżoana Krupa

  4. #4

    Domyślnie Re: ... angielszczyzna ;)

    Było juz kilka razy o tym przy różnych okazjach... nic madrzejszego nie mam do powiedzenia w tej sprawie.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 08-06-2011 o 19:56 Powód: nie tapamy.
    D800

  5. #5

    Domyślnie

    kisio - i ci sprzętowcy nie używają słowa "interfejs"? A myszą to "klikają" czy nie? Chętnie bym się też dowiedział jak nazywają router.
    A wtrąciłem się, bo mam bardzo złe doświadczenia ze współpracy z ludźmi z krajów, które "się szanują", konkretnie myślę o Francuzach i Czechach. Niby dobrze mówią po angielsku, a jak mówią o informatyce, to zrozumieć ich nie sposób.
    Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Naprawdę, aż tak bardzo Was to boli?
    Kolejny wątek o anglojęzycznych tytułach zdjęć. Zawodowo, zajmuję się tłumaczeniami technicznym, głównie z języka angielskiego na polski. Czasem mam naprawdę duży zgryz, bo jednowyrazowe, eleganckie zwroty angielskie trzeba tłumaczyć za pomocą niemal całych zdań. Polski język nie jest ekonomiczny, a tworzone na siłę polskie odpowiedniki angielskich słów, od lat zadomowionych w języku polskim, są śmieszne i w dużej części żałosne.
    Nasze forum pod tym względem dbałości o język to też, moim zdaniem, jakieś kuriozum. Krzysiek od lat poprawia błędy ludków, choć sadząc po ilości tych poprawek, sytuacji to nie zmienia. Mimo wszechobecnych słowników w przeglądarkach internetowych, ludzie nie piszą właściwie. Pewnie wychodzą z założenia, że ekonet i tak poprawi.

    Pora pogodzić się z tym, że obecnie język angielski jest wszechobecny i będą pojawiać się zwroty z tego języka coraz częściej. Polacy mają we wtrącaniu obcych słów wielowiekową tradycję, że tylko przykład makaronizmów przytoczę.
    Nie jest to jakiś kompleks, a normalna kolej rzeczy. Internet, EU, Schengen, tanie loty, wszystko to sprawia, że jesteśmy częścią mieszanki kulturowej. W Irlandii po masowej emigracji z naszej ojczyzny zaczęły się pojawiać w urzędach formularze po polsku. Dlaczego w całej Skandynawii, można się dogadać bez problemu po angielsku i nikt nie robi wielkiego larum, tylko przykładnie, od najmłodszych lat uczą dzieciaki w szkole angielskiego.

    Trochę przydługi wywód, ale chciałem tylko pokazać, że problem jeśli gdzieś istnieje, to raczej w głowach ludzi, którzy nie mogą się z takim stanem rzeczy pogodzić.
    Ostatnio edytowane przez zdyboo ; 08-06-2011 o 20:28
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  7. #7
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zdyboo Zobacz posta
    [...] że problem jeśli gdzieś istnieje, to raczej w głowach ludzi, którzy nie mogą się z takim stanem rzeczy pogodzić.
    Może nie do końca tak jest. Wolę mówić "CD" niz "laserofon", ale dotyczy to głównie kwestii technicznych i informatycznych. Czasem dane słowo lepiej brzmi "marketnigowo"; ja i tak po raz wtóry przeczytam sobie z przyjemnością "Pana Tadeusza".

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Artur_A Zobacz posta
    kisio - i ci sprzętowcy nie używają słowa "interfejs"? A myszą to "klikają" czy nie? Chętnie bym się też dowiedział jak nazywają router.
    A wtrąciłem się, bo mam bardzo złe doświadczenia ze współpracy z ludźmi z krajów, które "się szanują", konkretnie myślę o Francuzach i Czechach. Niby dobrze mówią po angielsku, a jak mówią o informatyce, to zrozumieć ich nie sposób.
    Ale "interfejs" i "klikanie" to nie są słowa obce, tylko polskie obcego pochodzenia. A to jednak pewna różnica.
    D300 | S 10-20 | N 18-200 VR | N50/1.4 AI | T 17-50/2.8 | S 105macro | N 70-300VR | SB600

  9. #9

    Domyślnie

    A zamiast klikać można nacisnąć Chodziło mi na przykład o to, że na 'cooler' mówi się 'schładzacz' itp. Kilka lat byłem poza środowiskiem sprzętowym i mile mnie to zaskoczyło.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez costi Zobacz posta
    Ale "interfejs" i "klikanie" to nie są słowa obce, tylko polskie obcego pochodzenia. A to jednak pewna różnica.
    Na tej zasadzie weekend też jest słowem polskim. Obcego pochodzenia oczywiście. Jeszcze mi się "oberluft" skojarzył. Nawet kontrola pisowni mi tego nie podkreśla. Czy to nie za daleko posunięta interpretacja?
    Pozdrawiam.

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •