Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Slawko Zobacz posta
    i takie były sprzedawane w Polsce.
    nie tylko. Zarówno ojciec, jak i później ja, mieliśmy Smienę 8, bez M.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    Nasz forumowy kolega popełnił taki mezalians z body Nikona
    Nawet w avatarze można to sobie zobaczyć
    Że niby ja
    Kiedy wszystkie znane metody zawiodą przeczytaj instrukcję obsługi...
    "I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
    Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"

  3. #23
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adolfik9501 Zobacz posta
    Że niby ja
    Avatar na to wskazuje, ale nie pamiętam kto takie pytanie w watku zadawał

  4. #24

    Domyślnie

    Tak sobie czytam, czytam i oczom nie mogę uwierzyć. Naprawdę nie wiecie o co chodzi i jak ogarnąć coś takiego jak słynna już i w pewnych kręgach niemalże kultowa Smiena 8?

    Ma trzy rzeczy do ustwienia: przysłonę, czas otwarcia migawy i odległość; wszystkie trzy rzeczy ustawia się na obiektywie. Na górze, przy liczniku jest jeszcze przypominacz ('reminder') ze skalą czułości w trzech jednostkach (GOST, ASA i DIN), jaki film włożyliśmy do środka, ale kręcenie tym kółkiem niczego nie ustawia w aparacie. Przypomina tylko co jest w środku.

    Reszta światłomierza, autofocusa innych ułatwień jest w głowie i palcach fotografa.

    I wszystko!

    Jak zrobić zdjęcie? Rozejrzeć się, ocenić światło i odległość według własnego uznania, nastawić czas, przysłonę i odległość, naciągnąć migawkę, spojrzeć przez wizjer, skadrować i pstryknąć.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 09-06-2011 o 12:45 Powód: ahc, te liretówki...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta

    Jak zrobić zdjęcie? Rozejrzeć się, ocenić światło i odległość według własnego uznania, nastawić czas, przysłonę i odległość, naciągnąć migawkę, spojrzeć przez wizjer, skadrować i pstryknąć.

    Wszystko się zgadza, jeżeli nie chcemy robić wielokrotnej ekspozycji to do tego wszystkiego po każdym zdjęciu przewijamy film

  6. #26

    Domyślnie

    Ja też mam przerobiony obiektyw od Smieny podpięty do mojego D90. BTW, ja mam przerobioną tą nowszą wersję (czarną). Srebrną dałem kumplowi. Jak ktoś będzie chciał to porobię fotki jutro.
    Zdjęcia wychodzą takie:


    i crop 1:1

    D7200+D90+N10-24+N18-105VR+N70-300VR+S17-50+S50-150+N35+N85+N105+J135+T200, SB800 i parę drobiazgów

  7. #27

    Domyślnie

    Pozwólcie, że odkopie temat.
    Znalazłem po porządkach w piwnicy starą smenkę 8m o dokładnie taką http://www.zenit-camera.com/smena-8m-camera.htm
    Zastanawiam się czy można ją połączyć z filtrem IR. Jakiej kliszy musiałbym użyć? Jak wygląda proces naświetlania. Bawił się ktoś w coś takiego?

  8. #28

    Domyślnie

    Na mój chłopski rozum to oczywiście będzie działać, filmy (czarno białe) IR produkuje efke i rollei co do naświetlania to pewnie się da to zrobić ale czasy na smienie są jakie są i światłomierza brak, no i nie wiadomo czy jest szczelna oczywiście nie stanowi to wielkiej przeszkody ale ... pomyśl i policz filmy IR nie są tanie. MZ lepiej kupić jakiś analogowy korpus (znaczy analogowe lustro) są tanie, obiektywy te same co pewnie masz, trzeba sprawdzić czy filmy ir się daje w nich robić (jakieś liczniki klatek czy inne cuda mogą zaświecać film ir). Smiena dobra na przycisk do papieru - też mam podobną SMIENA SYMBOL.
    Jestem szumofobem. S50F1.4A

  9. #29

    Domyślnie

    Tak w kwestii formalnej to

    GOST = ASA od jakiegos 1982 r. Roku dokladnie nie pamietam.
    Przedtem GOST = 0.8 * ASA. Widac to na kalkulatorach starych Zenitow.

    ISO = ASA/DIN czyli np. ISO 100/21 to 100 ASA czyli jednoczesnie 21 DIN.

    Byla jeszcze PN (Polska Norma), chyba rowna stopniom DIN.

    A zeby jeszcze dolozyc jednostek to okolo 1934 r zniknely stopnie Scheinera.

  10. #30

    Domyślnie

    GOST został zrównany z ASA chyba później, niż w 1982, ale różnica i tak nie była wielka - 65 GOST = 80 ASA = 20 DIN.

    Przy przeliczaniu GOST na ASA i DIN (później ISO) jest ten problem, że te ostatnie dzielą się co 1/3 stopnia przysłony, a GOST - co pół, więc wartości pośrednie niedokładnie sobie odpowiadają - ale praktyczne znaczenie tego jest żadne.


    W latach 1953-64 w Polsce obowiązywała czułość CUK (Centralnego Urzędu Kinematografii). 100 ASA = 125 CUK, 200 ASA = 250 CUK, itd. W 64 roku została na szczęście zastąpiona normą PN, wprowadzającą dwa oznaczenia: PN = ASA i stopnie PN = DIN, co po latach okazało się zgodne z normą ISO, łączącą systemy ASA i DIN, bo formalnie rzecz biorąc nie ma czegoś takiego jak 100 ISO - jest ISO 100/21 stopni, ISO 200/24 stopnie, itd.

    W dawnych latach, poza niemieckimi stopniami Scheinera, była jeszcze amerykańska skala Westona i brytyjska BSI.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •