Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Numeracja plików w D50 i D80 - jak ją zmienić?

    Witam.

    Szukałem na forum, ale znalazłem jedynie problem odwrotny do mojego (niestety opisywane tam przyczyny problemu nie pomogły u mnie), ale do rzeczy...

    Posiadam Nikona D50 i D80. Nie wiem po co wymyśliłem sobie, że fajnie by było mieć numerację zdjęć od zera, więc niewiele myśląc wyzerowałem oba liczniki - wszystko było fajnie do czasu pierwszego zgrania zdjęć. Zazwyczaj zdjęcia zrzucam do jednego folderu, potem zmieniam im nazwy renamerem na swój schemat, czyli data, model aparatu, numer zdjęcia i numer płyty na którą będzie nagrane. Jak nietrudno się domyślić przy zgrywaniu zdjęć z drugiego aparatu dostałem komunikat "czy chcesz zastąpić plik?" (oczywiście odpowiedziałem "nie"). Resetując oba liczniki urządziłem się tak, że zgrywając zdjęcia wykonane obiema puszkami muszę po pierwszym zrzucie zmienić nazwy zrzuconych plików i dopiero mogę zrzucać zdjęcia z drugiej karty. Obejściem byłoby też tworzenie osobnych folderów, ale tego nie chcę. Poza tym do zrzucania czasami używam osobnego programu (taki program do robienia backupów) - mam w nim zrobione akcje, które niestety też się gubią, jeśli pliki mają taką samą nazwę (program porówna daty z atrybutów pliku i zachowa najnowszy), a program ten nie umie sam rozpoznać z jakiej puszki jest zdjęcie, żeby je do odpowiedniego folderu tymczasowo wrzucić (to nie jest soft typowo do zrzucania zdjęć).

    Czy da się zmienić numer zdjęcia w puszce, żeby numerowała od jakiejś ustalonej wartości? Czytałem, że czasami jak się zostawi plik o nazwie np. DSC_5000 to zacznie numerować w górę - 5001, 5002... niestety, u mnie nie zadziałało. Pamiętam, że kiedyś jak mi padła bateria (do zera) w trakcie robienia zdjęcia, to następne numery zdjęć po zmianie baterii jakoś się poprzestawiały - próbowałem wywołać teraz taki błąd, niestety nie "pomogło". Generalnie interesowałoby mnie, żeby w jednej z puszek mieć numerację co najmniej ponad 2000. Jakieś pomysły (poza ustawieniem zdjęć seryjnych i odczekaniem kilku minut)?

    PS. Jako tymczasowe obejście zmieniłem w jednej puszek przestrzeń barw na Adobe, co jak wiadomo zmienia format nazwy z DSC_xxxx na _DSCxxxx, ale jednak wolałbym normalną przestrzeń barw w obu aparatach. I podkreślam - chodzi mi o nazwy plików jakie zapisuje puszka, a nie ilość zdjęć (numer zdjęcia) jaki jest w EXIFie.

  2. #2

    Domyślnie

    "Menu" -> "Menu Fotografowania" -> "nazwy plików" -> "nazwy plików" i ustawiasz taką jaką chcesz 3 literową nazwę

  3. #3

    Domyślnie

    W innym poście znalazłem Twoje zdjęcia, a w nich EXIF - masz D300, tak? Może u Ciebie jest taka opcja, niestety D50 i D80 "jeszcze" tego nie miały, zatem czekam na pomysły innych forumowiczów... Tak czy inaczej dzięki.

  4. #4

    Domyślnie

    wgrywasz na kartę dowolne zdjęcie np z numerem dsc_5700. Nastepne zrobione zdjęcie powinno otrzymać numer 5701. |NIe wiem czemu u Ciebie nie zadziałało, Ja kilka razy tak zmieniałem i wszystko działało dobrze

  5. #5

    Domyślnie

    No i właśnie ten sposób na moim D80 nie działa... Próbowałem wrzucić zarówno JPG jak i RAW, oraz jedno i drugie - aparat zawsze tworzy nowy folder, a w nim numeracja DSC_0071... Trudno - chyba się przyzwyczaję do innej przestrzeni barw, bo ten podkreślnik z drugiej strony załatwia sprawę.

  6. #6

    Domyślnie

    Zresztą za jakiś czas numeracja plików w d50 oraz d80 będzie się znacznie różniła i wtedy nie będzie problemu

  7. #7

    Domyślnie

    To na pewno, bo D50 leży jako rezerwa, D80 jest w użyciu (już pewnie nie raz tak było, że jak mi się licznik w D80 przekręcał, to się pokrywały numery, ale nie miałem potrzeby użycia obu puszek na raz - teraz będę potrzebował dwóch aparatów). Cóż... jako obejście pozostanę w przestrzeni Adobe, i tak w rawach trzaskam, więc to chyba nie ma znaczenia.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aries.mehehe Zobacz posta
    To na pewno, bo D50 leży jako rezerwa, D80 jest w użyciu (już pewnie nie raz tak było, że jak mi się licznik w D80 przekręcał, to się pokrywały numery, ale nie miałem potrzeby użycia obu puszek na raz - teraz będę potrzebował dwóch aparatów). Cóż... jako obejście pozostanę w przestrzeni Adobe, i tak w rawach trzaskam, więc to chyba nie ma znaczenia.
    Mam D80 i D300.
    Mnie tez irytowalo to ze licznik sie przekreca ale znalazlem na to rozwiazanie.
    Zdarza sie ze z obu robie zdjecia w tym samym czasie.
    Aby sie nie pomylic jak wracam do domu to po zgraniu zdjec na dysk ( do 2 osobnyc folderow ) zmieniam im nazwy.
    W Total Commandrze zajmuje to ..... kilka sekund.
    Zaznaczasz zdjecia jakie chcesz aby mialy zmieniona nazwe CRTL+M i zmieniasz

    Badz uzyc jakiegos softu do zgrywania zdjec i ich jednoczesnego katalogowania.

    Pozdrawiam
    Michal
    Nikon D600 & D300 | N10.5/2.8 | N50/1.8 | N18-135/3.5-5.6 | S24-70/2.8 | S70-200/2.8 | SB900 | i trochę innych klamotów

  9. #9

    Domyślnie

    Ja zmieniam nazwy ReNamerem (Total Commander dla mnie byłby zbędnym wydatkiem, a nie chcę piracić softu, czy używać jako wieczny trial i wciskać 1,2,3...). Renamer potrafi na podstawie EXIFa wpisać w nazwę pliku datę i model aparatu, co na pewno uchroni zdjęcia przed nadpisaniem, ale będę miał teraz imprezę, na której będę musiał na bieżąco zgrywać zdjęcia z kart obu aparatów (musiał, nie musiał - miejsce mam, ale backup zawsze warto robić przy ważnych imprezach), a jak pisałem - program którym będę to robił będzie porównywał zawartość dysku po nazwach plików. Obejściem byłoby zmienianie nazw bezpośrednio na podłączonej karcie, jeszcze przed zgraniem, ale tego się trochę boję (np. jakiegoś uszkodzenia pliku czy całej karty - zdjęcia by się dało odzyskać, ale dana karta do końca imprezy musiałaby powędrować do kieszenie, żebym nie nadpisał czegoś).

    No cóż... wystarczy mi zmiana na przestrzeń barw Adobe i co za tym idzie zmiana formatu nazwy pliku z DSC_ na _DSC... Chyba, że napiszę najprostszego bat-a, który będzie zgrywał zdjęcia do folderu, który będzie tworzony na podstawie daty i godziny uruchomienia tego bat-a. Kiedyś tak robiłem, ale wówczas niepotrzebnie duplikuje się część zdjęć przy zgrywaniu.

    Osobny soft do zgrywania i katalogowania byłby ok, ale będę używał netbooka z małym dyskiem SSD (+ zewnętrzny HDD na zdjęcia), więc obawiam się, czy zmieści mi się tam coś do zgrywania zdjęć No cóż... jakoś sobie poradzę.

    Dzięki wszystkim za odzew!
    Ostatnio edytowane przez aries.mehehe ; 01-06-2011 o 12:13 Powód: Zapomniałem coś dopisać...

  10. #10

    Domyślnie

    W D200 jak mi się skończył pierwszy tysiąc na DSC, zmieniłem prefiks na DSD, jak drugi tysiąc przeleci, dam DSE i tak dalej.
    Szkoda że w D90 tak się nie da
    Ostatnio edytowane przez ajt ; 01-06-2011 o 12:41

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •