Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie FF/BF - dziwny przypadek

    Był dziś u mnie forumowy kolega ze swoim D700. Kilka topowych szkiełek, jasne AF-S 1.4 (24, 35, 84) i zoomy 2.8. Wszystko wymagało korekcji, więc praktycznie okazało sie winne body, a nie obiektywy. Cały kłopot polega na tym, że przesunięcie focusa było inne gdy body było trzymane w pozycji portretowej, a inne gdy w horyzontalnej. W efekcie nie szło zrobić idealnej poprawki załatwiającej wszystkie problemy.
    Jak to naprawić? Serwis softem chyba też nic nie pomoze. Czyżby był to wadliwy czujnik AF ? Miał już ktoś taki problem, że przesunięcie FF/BF było inne w pionach i inne w poziomach?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Miał już ktoś taki problem, że przesunięcie FF/BF było inne w pionach i inne w poziomach?
    A używany był ten sam punkt AF ??
    Na różnych punktach AF to już się spotkałem.
    Aha i jeśli używasz innych punktów niż 15 środkowych to one nie są krzyżowe.
    Mogą ciut inaczej reagować gdy się zmieni położenie z poziomego na pionowe.

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Do kalibracji był używany centralny punkt AF. Tak jak powinno sie to robić.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Czyżby był to wadliwy czujnik AF ? Miał już ktoś taki problem, że przesunięcie FF/BF było inne w pionach i inne w poziomach?
    Witam
    zaciekawiło mnie to - jak wrócę do domu popatrzę u siebie czy się zmienia coś. Bo wychodzi na to że przy każdych 90 stopniach obrotu coś się zmienia czyli hmm coś jest ruchomego?? hmm czy może inaczej światło pracuje w szkle i af (punkt) się "przemieszcza"?
    No niezłe..
    Pozdrawiam
    Czy warto mijać się z prawdą?
    Tak....... jeśli się ją wyprzedza.
    S.J.LEC

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Nic ruchomego. Punkt jest krzyżowy, czyli to tak naprawdę sa 2 czujniki - poziomy i pionowy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nic ruchomego. Punkt jest krzyżowy, czyli to tak naprawdę sa 2 czujniki - poziomy i pionowy.
    okok to że krzyżowy to ok ale jeśli jeden i drugi (poziomy i pionowy ) pracują i dają odczyt gdy aparat jest poziomo to identycznie powinno być gdy w pionie go weźmiemy, prawda? ale jeśli nie jest tak to czy przy obracaniu dalej się będzie zmieniał ? O kolejne 90 stopni czy wymaga korekcjo poziomej nie obracanej ... Jejku a miało być tak pięknie - co nie znaczy łatwo ...
    Czy warto mijać się z prawdą?
    Tak....... jeśli się ją wyprzedza.
    S.J.LEC

  7. #7

    Domyślnie

    moze punkty AF sa przesuniete po prostu?

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jackrabbit Zobacz posta
    moze punkty AF sa przesuniete po prostu?
    raczej nie, centrum testu stanowiła jedna gruba kreska, więc to powinno wyeliminować taką wadę.

    Cytat Zamieszczone przez krzall Zobacz posta
    okok to że krzyżowy to ok ale jeśli jeden i drugi (poziomy i pionowy ) pracują i dają odczyt gdy aparat jest poziomo to identycznie powinno być gdy w pionie go weźmiemy, prawda? ...
    Ja raczej interpretuję to tak, że pionowy element "punktu" AF ustawia odległość przy poziomej kresce (testu), a poziomy dla pionowej kreski.
    Niestety praktycznie nie idzie przeprowadzić testu gdy kreska jest pod kątem 45 stopni.

    W każdym razie poradziłem oddanie body do serwisu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Jacku niech kolega trzyma aparat tylko poziomo. Jak obróci do pionu to wal po łapach. Po jakimś czasie pod presją wyrobi w sobie nawyk fotografowania w poziomie. Takie kadrowanie jest bliższe temu co widzimy i jest bardziej dla nas naturalne

    Oczywiście żartuje. Przykra sprawa która zapewne skończy się w serwisie.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    W poziomie wada (ostrzy przed) jest większa niż gdy trzyma w pionie.
    Na razie ma korekcję + 5 i zalecenie - serwis.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •