Close

Strona 114 z 119 PierwszyPierwszy ... 1464104112113114115116 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 131 do 1 140 z 1186
  1. #1131

    Domyślnie

    Po kolei.

    Zanim można jakkolwiek odpowiedzieć na pytanie jaki młynek, trzeba odpowiedzieć na pytanie do czego -- to znaczy jak parzymy kawę? Inne wymagania ma espresso, inne zalewajka, inne ekspres przelewowy, inne zaparzacz z tłoczkiem (french press) itd. Różne młynki spełniają różne kryteria, bardzo rzadko wszystkie.

    Na zdjęciach z tchibo niestety niewiele widać, domyślam się, że żarna będą podobne jak w hario i rino -- ceramiczne. Jeśli konstrukcja sprawia wrażenie, że podziała, to warto, jeśli poskładali bubla, to nie warto +/- jakość mielenia będzie taka sama jak we wspomnianych innych młynkach ręcznych wyposażonych w stożkowe żarna ceramiczne. Jeśli będę w tchibo to pooglądam.


    A co do młynków ostrzowych -- lepiej mieć taki niż wcale, ale rzeczywiście nie są najsprytniejsze. Główna ich wada, to to, że nie mamy za grosz możliwości regulować grubości mielenia, a ta powinna być dobrana do metody parzenia (~im dłuższy czas tym większe cząsteczki). Jedyna sytuacja gdy ostrza dość równo rozdrobnią ziarenka, to pył, czyli do tygielka się nada


    Najtańsze godne uwagi żarnowe młynki (nie do espresso) to Severin KM 3873, Nivona Cafegrano 130, Wilfa Svart (prawie to samo występuje też w obudowie Gastrobacka), Graef CM702, Baratza Encore.


    PS
    Dobrze zrobiona zalewajka z dobrej kawy nie jest zła!
    Ostatnio edytowane przez donkiszot ; 09-12-2016 o 13:57
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  2. #1132

    Domyślnie

    Kawa będzie parzona w expresie, tzn takim na pastylki przerobionym chytrym sposobem na bez pastylek

    dwa młynki mi zostały do wyboru, bo to na prezent ma być.
    Elektryczny Delonghi:
    http://allegro.pl/mlynek-zarnowy-del...636738832.html
    lub ręczny Rhinowares
    https://www.markan-agdrtv.pl/628-m%c...awy-hario.html
    który wybrać, nie mam pojęcia , kawy nie pijam w ogóle, bo po jednej tydzień nie śpię, serio


    ps.
    kuffffffa co za czasy, że człowiek bez doktoryzowania się w necie żadnej rzeczy już kupić nie może, bo potem musi kupować drugi raz
    Ostatnio edytowane przez robin102 ; 09-12-2016 o 14:14
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  3. #1133

    Domyślnie

    Zatem nie mam pojęcia jak się w takim przerobionym ekspresie kawa parzy i jak drobno należy zmielić.

    Co do młynków ręcznych, to na prezent są wątpliwym pomysłem, bo nawet u zapaleńców po pół roku chęć codziennego kręcenia mija. Turystycznie/w pracy się przydają, bo są małe i mobilne.

    Co do Delonghi, to nie warto przepłacać (choć ta akurat oferta jest dość niska, często ten młynek stoi po 250zł) -- absolutnie ta sama konstrukcja z niemieckiej firmy trudniącej się od lat produkcją ekspresów i młynków: severin km 3874 -- w tego typu młynkach mamy do czynienia z namiastką płaskich żaren o tępych zębach, są dość głośne, piskliwe wręcz i mielą tak se, ale mielą i regulacja grubości mielenia też jest. Jest to punkcik wyżej niż ostrzowe, ale moim zdaniem ledwo warte swej ceny. Wyżej wymienione przeze mnie konstrukcje są znacznie bardziej godne polecenia.


    No właśnie, co za czasy, że podstawowej wiedzy w domach nie ma kiedyś wiedza spadała z pokolenia na pokolenie: jak szarlotkę upiec, jak ogórki ukisić, jak kawę zaparzyć, a dziś tylko internety. Z kawą jesteśmy w plecy ponad 50 lat. Kilkadziesiąt lat temu w każdym mieście były palarnie na każdym kroku i nikt w sklepie o kawę nie pytał, jak i po chleb tylko do piekarni się chadzało lub samemu się piekło. Potem nie było niczego, albo marnej jakości robusta z Wietnamu. Potem przyszły mielonki i instanty z zachodu. Powoli wracamy na dobre tory i ziarenka można dziś kupić tu i tam, a i palarni znów przybywa.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  4. #1134

    Domyślnie

    Donkiszocie (dobrze mi się wydawało na kawowych forach, że Cię tam "widziałem"?) jeśli chodzi o mnie to kawę przygotowuję w kawiarce, która dzielnie mi służy od dobrych 10lat Robię kolejne podejście do młynka żarnowego. W tygodniu kawę w domu piję niezbyt często, jedynie w weekendy. W związku z tym nie chcę wydawać za dużo. Severin 3873 to maksymalny pułap cenowy. Zastanawiam się nad nim lub Hario Skerton lub Rhinowares. Minusem elektrycznego jest jego wielkość, Rhinowares - bardziej "pancerny" od Hario ale ma mniejszy pojemnik na zmieloną kawę. Oczywiście te plusy i minusy to z mojego punktu widzenia

    Oto moja wysłużona kawiarka
    Ostatnio edytowane przez sote ; 09-12-2016 o 19:38
    I'm a photographer, I make people immortal. What's Your superpower?

  5. #1135

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sote Zobacz posta
    Donkiszocie (dobrze mi się wydawało na kawowych forach, że Cię tam "widziałem"?)
    Zamiast przysłona/czas/iso dobieram teraz grubość mielenia/czas/temperatura

    Tchibo już kilka razy miało w ofercie dobry sprzęt w dobrych pieniądzach (np. tegoż samego severina tylko w czarnej wersji po 200zł sprzedawali kilka lat temu), więc może najpierw sprawdź (jeśli masz możliwość) namacalnie jak to tym razem wygląda. Ani rino ani skerton nie są mistrzostwem konstrukcji i na zimno oceniając nie powinny kosztować więcej niż 50zł

    Gdybyś severina3873 utrafił za 250zł (co jeszcze pół roku temu było standardową ceną), to bym brał i spokój. Chyba, że czasem się mobilność ręczniaka przyda, to inna rzecz. Ale zarówno wygoda jak i jakość drobin będą na znacznie wyższym poziomie w elektryku ze stalowymi stożkami.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  6. #1136

    Domyślnie

    Zna się ktoś z Was na serwisowaniu/naprawach ekspresów i może pomóc zdiagnozować problem po objawach? Ekspres to DeLonghi Magnifica S (ECAM 22.360)
    Pursue happiness with diligence

  7. #1137

    Domyślnie

    U mnie choroba kawowa postępuje i zamówiłem Rancilio Silvia E V5 2018

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

  8. #1138

    Domyślnie

    Jak już dojedzie, daj znać jaką kawę robi. A jaki młynek do tego?
    Coraz więcej sprzętu (D70s pozostał), tylko ciągle czasu i umiejętności mało

  9. #1139

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pinio Zobacz posta
    Jak już dojedzie, daj znać jaką kawę robi. A jaki młynek do tego?
    Coś muszę dokupić jeszcze nie wiem co to będzie

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

  10. #1140

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez donkiszot Zobacz posta


    Najtańsze godne uwagi żarnowe młynki (nie do espresso) to Severin KM 3873, Nivona Cafegrano 130, Wilfa Svart (prawie to samo występuje też w obudowie Gastrobacka), Graef CM702, Baratza Encore.
    A jaki młynek polecasz do espresso?

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

Strona 114 z 119 PierwszyPierwszy ... 1464104112113114115116 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •