Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Jaki obiektyw?

  1. #1

    Domyślnie Jaki obiektyw?

    Na początku chciałbym Wszystkich serdecznie przywitać!

    Prawdopodobnie poruszę temat, który wałkowany był już milion razy. Z góry za to przepraszam jeżeli powielam.

    Zastanawiam się nad jasnym obiektywem (do DX) do kościoła. Moje rozważania dotyczą trzech szkieł:
    N35 1.8 (jeżeli chodzi o stałkę , to skłoniam się właśnie ku niemu)
    N50 1.4
    Tamron 28-75 2.8

    Dużym plusem tamrona jest dla mnie mozliwość "przybliżenia" typowych momentów przysięgi (owinięcie dłoni stułą, zakładanie obrączek itp.) bez konieczności wchodzenia przed księdza (i w kadr kamerzyście). Przy gorszym świetle 2.8 mogę się wspomóc lampą.
    Tamron w testach wypada dobrze, ale opinie na jego temat są podzielone.
    Chciałbym Was spytać jak to szkło spisuje się z body Nikona. Czy ma faktycznie tendencje do BF i FF?

    Proszę o pomoc.

    Pozdrawiam wszystkich!

  2. #2

    Domyślnie

    Było faktycznie milion razy albo więcej dlatego proponuję poszukać bo powielanie tego samego w kółko już jest mało wciągające więc skoro o szkłach znajdziesz nawet bez specjalnego szukania to napiszę coś nt drugiej części pytania (chociaż też jest do tego odpowiedni wątek "wszystko o ślubie w kościele...") - stałką da się generalnie zrobić to samo co zoomem. Nie wiem czy powinieneś się brać za ślub jeśli zadajesz takie pytania nawet jeśli to ma być po znajomości "w rodzinie" to proponowałbym iść jako drugi a nie główny fotograf - chyba że młodym nie zależy na zdjęciach...

    Stałki i zoomy mają swoje plusy i minusy i żadne z nich nie jest ani lepsze ani gorsze wiem że to lakoniczna odpowiedź ale taka jest prawda
    bez konieczności wchodzenia przed księdza (i w kadr kamerzyście
    Tutaj szkło nie ma znaczenia - można kulturalnie współpracować (i z księdzem i z kamerzystą) mając i zooma i stałkę. Jednak jak fotograf/ kamerzysta cham bez wyobraźni to nawet w dużym kościele ten drugi będzie się użerał z tym pierwszym w kadrze... nie ma reguły ja początek polecam zestaw 35+85 - może i oklepany ale zrobisz nim wszystko - chociaż mi np wystarczyło by równie dobrze na DX powiedzmy 10+50... bo w ogóle od pewnego czasu zauważyłem że przestaję zwracać uwagę na to co mam podpięte - po prostu idę i robię zdjęcia to szkło ma być dla ciebie a nie ty dla szkła
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystko rozumiem - dobry fotograf poradzi sobie każdym sprzętem, nawet kompaktem.
    Jakieś pojęcie o foto mam, inaczej nie porywałbym się na to. Nie raz jest tak, że nawet najbardziej dobre technicznie zdjęcie nie podoba się młodym - ale proszę nie traktować tego jako mojego tłumaczenia (zresztą to nie jest tematem dyskusji).
    Co do krótkiej stałki jest ten problem, że młodzi i tak mają duży stres i nie jest im potrzebny jeszcze gość pałętający się dosłownie obok nich.

    Nigdy nie miałem obiektywu stało ogniskowego a na ślubach, na których byłem żaden fotograf też go nie miał.
    Szukam po prostu jasnego szkła, bo te które mam jest za ciemne, ale i tak myślę, że z lampą dał bym sobie radę.

    Kod:
    Nie wiem czy powinieneś się brać za ślub jeśli zadajesz takie pytania nawet jeśli to ma być po znajomości "w rodzinie" to proponowałbym iść jako drugi a nie główny fotograf - chyba że młodym nie zależy na zdjęciach...
    Myślę, że jeszcze długo nie zdecyduję się na bycie głównym fotografem - chcę wypracować sobie jakiś warsztat, żeby ludzie mogli zobaczyć moją pracę.

    Poszukam sobie.
    Dzięki za zainteresowanie!
    Ostatnio edytowane przez Rycerz ; 17-02-2011 o 13:01 Powód: prosze nie mnożyć postów

  4. #4

    Domyślnie

    zarówno 35 jak i 50mm na DX jest fajne - w rozumieniu ogniskowych.
    75mm na DX da już kąty widzenia równe okolicom 105mm - to już IMHO długo i trzeba mieć gdzie odejść.
    Jeśli jedno z nich to stawiałbym na 50mm
    mój chory blog

  5. #5
    FX MIKKA GOTUJE ZDJECIA !
    skinny nigga pretty flacko, niggas rippin that choppers

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez theLucky8 Zobacz posta
    Poszukam sobie.
    Dzięki za zainteresowanie!
    Faktycznie, narobiłem trochę zamieszania. Wątków tego typu jest bardzo dużo!

    Sorry za zamieszanie...

    Po rozważeniu wszystkich za i przeciw na razie odpuszczę sobie zakup "stałki". Przemawia za nimi świetne światło, ale przy jednym body nie nie wyobrażam sobie zmiany obiektywów - przynajmniej na obecną chwilę.

    Zostaje kwestia Tamrona 28-75. Tracę przy nim trochę światła oraz szerokiego kąta natomiast zyskuję aż 7mm w porównaniu do N35, no i mam długi koniec.
    Pozostaje tylko wybór dobrego egzemplarza i lampą powinno być ok.

    Na razie jako "drugi strzelec" wykorzystam to, co mam. Przecież nie liczy się tylko sprzęt ale i umiejętności i pomysł na zdjęcie.

    Pozdrawiam Wszystkich!
    Ostatnio edytowane przez Rycerz ; 17-02-2011 o 13:02 Powód: łączenie postów

  7. #7

    Domyślnie

    Nie wiem jakie masz jeszcze szkła ale przydałoby się coś co na DXie będzie miało 16-18mm tak więc zamiast tego Tamrona kup Tamrona 17-50 2,8 lub Sigmę 17-50 2,8. Obskoczysz tym cały reportaż od przygotowań, poprzez ślub aż do wesela.
    Nikon FX

  8. #8

    Domyślnie

    No wiem, że szeroko by się bardzo przydało i najlepiej byłoby mieć N17-55 ale jego cena jest na razie dla mnie nieosiągalna.

    Kod:
    zamiast tego Tamrona kup Tamrona 17-50 2,8 lub Sigmę 17-50 2,8.
    Brałem pod uwagę te obiektywy ale T28-75 wypada dużo lepiej. Spróbuję porobić zdjęcia w zakresie właśnie 28-75. Zobaczymy jak to wyjdzie. Mam jeszcze czas, żeby coś kupić.

    Dzięki marciing za radę!

  9. #9

    Domyślnie

    75mm może być za długo 28mm za wąsko. Na Twoim miejscu jednak wziąłbym pod uwagę T 17-50 2.8

  10. #10

    Domyślnie Re: Jaki obiektyw?

    70 sie malo przyda naprawde posluchaj kolegow i kup 17-50 =)
    FX MIKKA GOTUJE ZDJECIA !
    skinny nigga pretty flacko, niggas rippin that choppers

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •