Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Prostowanie budynkow itp

    Witam,

    z pewnoscia w NXie i Loightroom-ie nie mozna tego zrobic.
    Moze ktos podpowie jak w PSie to zrobic.
    Moja sigma strasznie znieksztalca budynki, przyklad ponizej.


  2. #2

    Domyślnie

    Ke? Co i gdzie zniekształcone? Ślepy jestem, czy co?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie powiem, bo gdy robilem to zdjecie to obok staly piwa i popijalem Ale wydaja mi sie, ze drugi z lewej jest delikatnie krzywy?
    Wrzucan nastepne




    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    Ke? Co i gdzie zniekształcone? Ślepy jestem, czy co?
    Ostatnio edytowane przez Mich77 ; 05-02-2011 o 22:08

  4. #4

    Domyślnie

    Spróbuj w NX opcji Auto Distortion - często pomaga, choć nie wiem, czy będzie działać z obiektywami firm trzecich.
    Be obscure clearly...

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Czyżowice
    Posty
    126

    Domyślnie

    Witam,
    Fajny tutek na temat prostowania budynków:
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=46660
    Ostatnio edytowane przez andso ; 05-02-2011 o 23:21 Powód: ort
    X-E2, 18/2 ; benro 550EX-BH-1

  6. #6

    Domyślnie

    Znam skądś tego tutka.

    Ale do rzeczy tutaj - Mich77u, nie dostrzegam jakichś drastycznych uchybień i krzywości na Twoich zdjęciach, ale większość z nich - jeśli są spowodowane obiektywem, a raczej jego różnymi dystorsjami, to można spokojnie wyprostować za pomocą LR 3. Przy czym akurat LRem w prostszy sposób, niż możnaby sądzić.

    Jak wiadomo zniekształcenia na takich budynkach można z grubsza podzielić na dwie grupy: te spowodowane zniekształceniami obiektywu (beczkowate, czyli wypukła lub wklęsła poduszka; coma, zniekształcenia chromatyczne, itp) oraz te spowodowane zbiegami perspektywy - czyli mówiąc na chłopski rozum: jak podniesiemy obiektyw do góry i sfotografujemy budynek, to będzie wyglądać, jakby mu się fasada waliła do tyłu.

    LR ma zaimplementowane świetne mechanizmy niwelujące obie grupy zniekształceń: tych pochodzących od niedoskonałości obiektywu i tych spowodowanych perspektywą.

    Najpierw mianowicie trzeba zaptaszkować profil obiektywu, którym robiło się zdjęcie (LR znajdzie go samodzielnie, jeśli ma EXIF, a w nim dane szkła, o ile szkło nie jest jakieś strasznie egzotyczne) - zaptaszkowanie, czyli włączenie spowoduje zaaplikowanie takich przekształceń, które usuną beczkę, comę i zniekształcenia chromatyczne. Inaczej mówiąc z lekko wypukłego komina zrobi się nam komin o liniach prostych. Może się pochylać w jedną lub drugą stronę, ale jego ściany nei będą dłużej wypukłe/wklęsłe. Rzecz jasna możemy ingerować w ustawienia profilu obiektywu, ale na ogół nie jest to potrzebne.

    Mając to załatwione można się udać do manualnych ustawień geometrii i za pomocą 4 suwaków wyprostować zbiegi perspektywy - czyli wyprostować komin tak, żeby stał w pionie, a nie chylił się ku upadkowi (w prostszych przypadkach wystarcza zresztą tylko jeden lub góra dwa suwaki). Z początku te cztery suwaki wydawały mi się trudna do opanowania, ale teraz uważam, że nie ma lepszej rzeczy do prostowania.

    No i wszystko. Nie wiem jak w NXie (nie używam), ale w LRze 3 jest to nawet stosunkowo proste, wystarczy się przemóc i nauczyć.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 06-02-2011 o 00:54 Powód: cholerne literówki
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Mając to załatwione można się udać do manualnych ustawień geometrii i za pomocą 4 suwaków wyprostować zbiegi perspektywy - czyli wyprostować komin tak, żeby stał w pionie, a nie chylił się ku upadkowi (w prostszych przypadkach wystarcza zresztą tylko jeden lub góra dwa suwaki). Z początku te cztery suwaki wydawały mi się trudna do opanowania, ale teraz uważam, że nie ma lepszej rzeczy do prostowania.
    Jest, Szopowy Transform. W LR jest bardzo słaba kontrola nad stopniem "utrapezowienia" zdjęcia, wszystko w danej osi jest tylko na jednym suwaku, który działa zawsze tak samo. W Szopie można sobie dowolnie ustawić kąt zbiegu boków trapezu oraz jego wysokość. Co więcej, w LR nie ma wygodnej możliwości pociągnięcia "na chama" jednej osi, czy narożnika - co Szop oferuje "od zawsze". Jako pomoc i ułatwienie przy hurcie lub prostym i lekkim gięciu perspektywy - tak (choć akurat tego nie da się korygować masowo), jako jedyne narzędzie najlepsze na każdą okazję - zdecydowanie nie.
    I'm one of those bad things that happen to good people

  8. #8

    Domyślnie

    Spojrzyj na link 2 posty wyżej, pokazałem w nim, że można też Transformem. I dalej twierdzę, że równie łatwo 'trapezować' LRem, wystarczy się tylko nauczyć. Pewnie zawsze można powiedzieć, że jedno jest lepsze od innego, lub że jakaś wysokość, zawsze do zbiegów, pociągania na chama, trele morele.

    Mnie do obiektów architektury zupełnie to wystarcza (a lubię fotografować architekturę); padło pytanie czy się da, więc odpowiedziałem że nie tylko się da, ale jeszcze do tego łatwo i dobrze.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Też lubię fotografować architekturę i mi właśnie LR często nie wystarcza - wiele razy próbowałem to to oswoić i bardzo często po iluś tam różnych ustawieniach w końcu zerowałem suwaki i robotę kończyłem w 2 sekundy Szopie. Teraz jeśli zbiegi do poprawienia nie są niewielkie, nawet nie zaczynam. To czego cholernie brakuje temu narzędziu, to osobne skalowanie osi X i Y. I pewnie w swej łaskawości Adobe kiedyś to w końcu tam umieści, ale zapewne zostawili to sobie na wersję 4.
    I'm one of those bad things that happen to good people

  10. #10

    Domyślnie

    Odkąd odkryłem, że pośród innych jest tam Rotate, nie zaglądam już do PSa żeby prostować. Po prostu nei zdarzyło mi się zrobić tak krzywego zdjęcia (a które miało być proste), żebym nie wyprostował tego całkowicie i wystarczająco w LRze.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •