Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: khmmm pytanko

  1. #1

    Domyślnie khmmm pytanko

    czy do wykonania portretów tego typu, co koledzy zaprezentowali w linkach poniżej, muszą być obiektywy stałki??
    np. 50mm 1.4, 50mm 1,8, 85 1,4, 85 1,8 bądź inne tego typu...

    czy można taki efekt uzyskać obiektywami zmiennoogniskowymi, np 18-105 czy 18-200??
    (chodzi mi zwłaszcza o ten ostatni obiektyw)

    chodzi mi o ostrość - bo dla mnie te zdjęcie to żyleta, a nie wiem czy 18-200 nie mydli przy portretach..

    linki:
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=162356
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=166869

    proszę o wyrozumiałość początkującego amatora - nie bijcie ;p
    przeglądałem wiele w necie i w literaturze - ale odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem
    aczkolwiek nie widziałem żeby gdzieś pisało (lub było napisane;p), że 18-200 do portretów się nadaje ;p

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez grzehuu ; 20-12-2010 o 11:55
    Człowiek uczy się na błędach - a jak nie, to dostaje po pysku...;p

  2. #2

    Domyślnie

    Nie posiadam żadnego z wymienionych przez Ciebie obiektywów i nie miałem z nimi styczności. Z doświadczenia jednak mogę powiedzieć, że aby uzyskać obrazek wysokiej jakości, trzeba mieć szkło wysokiej jakości. Tanie uniwersalne zoomy raczej nie nadają się za bardzo do portretu - poza jakością obrazka jaki generują, są ciemne a więc nie pozwalają na uzyskanie małej głębi ostrości.
    Polecam 50- 1,8 bardzo dobra jakość za bardzo dobre pieniądze. Pod DX dobry do portretu.

  3. #3

    Domyślnie

    takie zdjecia co pokazales spokojnie da radę zrobić zoomem. a jak chcesz tanią stałkę, kup 50 1.8.

  4. #4
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Jesli w zdjeciu interesuje Cie jedynie ostrosc a nie np. "drobne" subtelnosci typu bokeh, jak dany obiektyw przechodzi z ostrosci w nieostrosci, odwzorowanie kolorow, kontrasty itp dasz rade nawet zoomem.

  5. #5

    Domyślnie

    kazdy obiektyw sie nadaje , jezeli wiesz co chcesz osiągnąć
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  6. #6

    Domyślnie

    Ktoś kiedyś pisał, że prawdziwy PROFI zrobi zdjęcia nawet słoikiem po ogórkach...
    Ale do rzeczy... dobre foty można robić także KITowym.
    Зеркальная цифровая фотокамера D90

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli mowa o ostrości, to moim zdaniem z każdego obiektywu da się otrzymać obrazek jak wyżej. Weź pod uwagę, że to są zmniejszone do internetowej wielkości pliki, do tego na pewno wyostrzane w programie graficznym. Różnicy w ostrości raczej nie zobaczysz na takim obrazku.
    Ostatnio edytowane przez drdln ; 20-12-2010 o 23:35
    to be a rock and not to roll

  8. #8

    Domyślnie

    dzieki za odpowiedzi

    a co do portretowych to sobie chyba jakas manualna stalke upoluje
    zobaczymy
    Człowiek uczy się na błędach - a jak nie, to dostaje po pysku...;p

  9. #9

    Domyślnie

    Ale chlopak sie nie pyta czym mozna zrobic dobre zdjecie tylko chodzi mu konkretnie o portret taki jak podal w liku wyzej
    Z tym sloikiem po ogórkach ta watpie ze sie da ;D Jesl tak to podajcie przykład moze sie myle :P ale do szczegółow
    Takie obiektywy jak podałeś nie maja takiego fajnego bokehu poniewaz sa one za ciemne taki fajny efekt mozna uzyska własnie dzieki obiektywom typu 50 1.4 / 1.8 i jesli chcesz uzyskac taki wlasnie efekt to zakup sobie a bedziesz bardzo zadowolony No chyba ze stać cie na Nikkora 70-200 on tez ma fajny bokeh na kolorystyke nie patrz poniewaz sa one przerobione pewnie w LR albo PS
    D300 + MB-D10 + N35 1.8G + 85 1.8G + Sb-900

  10. #10

    Domyślnie

    Pytanie czy da się zrobić taki portret? No...da, tylko czy będzie Ci się tak podobał, jak ten na wskazanym zdjęciu? Czy uzyskasz takie rozmycie? To już zależy od wielu czynników. Napewno ciasno wykadrujesz postać na ogniskowej 200mm jednak masz do dyspozycji przysłonę tylko 5,6 więc z tym rozmyciem może być niezbyt ładnie. Tak jak Desperados doradza, najlepiej i to te 50 f/1,8 lub 1,4. Tylko powiedz jakim to aparatem masz zamiar robić te portrety bo to istotne. FX, DX no i żeby się nie okazalo że np. 50 f/1,8 nie ostrzy bo nie ma silnika.
    Popatrz na przykladowe zdjęcia tego obiektywu na stronie: http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=5&p=7
    Tam masz podane ogniskowe, przyslonę i inne...tylko zdjęcia trochę na odwal robione.
    D700 D80 24-70f/2,8 18-70f/3,5-4,5 105f/2,8 VR 85f/1,4 50f/1,8 Sigma 12-24f/4,5-5,6 SB800 SB900 Manfrotto 190XPROB+804RC2 MB-D10

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •