Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie D70s - błędny zapis na karcie

    Witam. jesten nowy, mam następujący problem:

    Aparat dwukrotnie zapisał pokaźną ilość zdjęć (raz ok. 60. drugi raz 120) na karcie z błędem, który uniemożliwia ich odczytanie. Pliki na karcie są, przeglądarka je widzi, ale nie może ani otworzyć, ani skopiować. Aparat je widzi, kilka można podejrzeć na wyświetlaczu. Nazwy plików są poszatkowane, np. D!!C8733.J!G, DSC8;4<.JPG. Nazwy nie można zmienić. Czasem dopisuje do nich rozszerzenie JXG. Podczas próby importu pojawiają się komunikaty "nazwa jest błędna lub za długa", "pliku prawdopodobnie nie ma", przy czym żąda podania uprawnień administratora (co też nic nie daje). Próbowałem ściągać zarówno przez czytnik kart, jak i bezpośrednio z aparatu.

    Aparat D70s, 5 lat chyba, przebieg 30 - 40 tys. fotek, obiektyw kit, karty Kingston 1G i Pretec 4G. PRzeglądarki XnView, IrfanView, Total Commander, Eksploratow Windows, PhotoFiltre. Ustawienie - przeważnie pełny manual. Dość często pojawia się błąd CHR, orpócz tego kitowy obiektyw ma problem z ostrzeniem automatycznym (długo próbuje i często nie trafia).

    Pytania:
    1. czy to wina aparatu? Jeśli tak, to jak meżna tego uniknąć?
    2. czy te pliki można jakoś odzyskać? Jeśli tak, to w jaki sposób.
    3. czy sprzęt z tekim przebiegiem powinien być jakoś "ulepszany", np. wymiana oprogramowania czy coś w tym rodzaju?

    Wdzięczny będę za pomoc, na sprzęcie się niewiele znam, po prostu służy mi do robienia zdjęć. Nie mam zacięcia do profesjonalizacji pod zadnym względem, uprawiam pełną amatorszczyznę.

  2. #2

    Domyślnie

    spróbuj na innych kartach
    x-pro2 + xt-10 | 23 2.0 + 35 1.4 + 50 2.0 <3
    www.ma-foto.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem, co mam spróbować.

    Może doprecyzuję: 23 września aparat zapisał z błędem ok. 60 fotek na karcie Pretec 4G. Tego samego dnia oraz w dwa następne dni zapisał na tej samej karcie ok. 400 zdjęć bezbłędnie.
    Wczoraj, czyli 20 listopada, aparat zapisał na karcie Kingston 1G 120 zdjęć błędnie. Następnie zapisał 188 zdjęć poprawnie. Kara była sformatowana przed zapisem.
    W tzw. międzyczasie zrobiłem ok. 3000 zdjęć na kartach Kingston 256, Kingston 500 i Kingston 1G. Wszystkie zapisane poprawnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Spróbuj innym systemem - np. Ubuntu z LiveCD (nie musisz instalować).

  5. #5

    Domyślnie

    mialem to samo w D70 .. ale przy karcie 8GB, przy mniejszych 1/2GB ten problem nigdy nie wystepowal .. rozwiazalem to mianowicie w taki sposob: jezeli zgralem cos na HDD i nie potrzebuje (bo po co ? ) tego na karcie to ja formatuje .. wczesniej jak mialem 1700 zdjec .. w kilku katalogach .. z tych katalogow pokasowalem kilakdziesiat .. to po prostu aparat sie gubil .. czyli format jak czesto sie da bo HDD jest do przechowywania dluzszego, a nie CF ..



    pozdrawiam i życze sobie i Wam, tego, ze jak bede mial ponad 1000 postow na koncie i pozjadana cala wiedze to nigdy nie napisze "poszukaj se w googlu/archiwum"

  6. #6

    Domyślnie

    Ja praktycznie za każdą sesją formatuję kartę. Najcześciej robię fotki na wycieczkach i imprezach historycznych, i po zgraniu zdjęć na twardziela formatuję kartę. Obie karty były sformatowane przed rozpoczęciem sesji.

  7. #7
    c-man
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez feldwebel Krzysztof Zobacz posta
    Nie bardzo rozumiem, co mam spróbować.

    Może doprecyzuję: 23 września aparat zapisał z błędem ok. 60 fotek na karcie Pretec 4G. Tego samego dnia oraz w dwa następne dni zapisał na tej samej karcie ok. 400 zdjęć bezbłędnie.
    Wczoraj, czyli 20 listopada, aparat zapisał na karcie Kingston 1G 120 zdjęć błędnie. Następnie zapisał 188 zdjęć poprawnie. Kara była sformatowana przed zapisem.
    W tzw. międzyczasie zrobiłem ok. 3000 zdjęć na kartach Kingston 256, Kingston 500 i Kingston 1G. Wszystkie zapisane poprawnie.
    Tu sobie sam odpowiedziałeś.
    D70 jest znany z różnych dziwnych zachowań, zwiech itd. - bo to "pionierski" model, pierwsza cyfra, która była dostępna dla zwykłego śmiertelnika za normalne pieniądze.
    To był rok 2004 - wtedy nie było jeszcze kart o takich pojemnościach jak dziś, i nikt nie wiedział że będą
    Aparat jest zaprojektowany, do współpracy z kartami, których pojemność nie przekracza 2 GB.
    Co prawda niektórzy próbują wkładać większe - i raportują że działa. Ale wtedy, ni z tego ni z owego, mogą się pojawić takie niespodzianki, jakie przydarzyły się Tobie...
    Skoro na mniejszych kartach zapisuje poprawnie - to rozwiązanie jest jedno - zamiast jednej dużej karty mieć kilka mniejszych. Mniejsze karty można teraz kupić jako używane, po niskich cenach, choćby na naszej giełdzie.
    Sam używam kilku kart Kingstona 1GB i Sandisk Ultra 2GB.

  8. #8

    Domyślnie

    Ale wczoraj Kingstona 1G też potraktował obco.

  9. #9
    c-man
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez feldwebel Krzysztof Zobacz posta
    Ale wczoraj Kingstona 1G też potraktował obco.
    A widzisz - przegapiłem tę jedną linijkę...
    Sam używam D70 i wiem jak potrafi bzikować...
    Może po prostu użycie tej dużej karty "namieszało mu w głowie".
    Proponowałbym zaktualizować software aparatu.

  10. #10

    Domyślnie

    Udało mi się odzyskać zdjęcia za pomocą programu Digital Image Recovery.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •