Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Justowanie Heliosa pod Nikona

    Mam dobrą wiadomość dla posiadaczy szkieł na m42, w których to po podpięciu pod Nikona nie da się ustawić ostrości na nieskończoność.
    Dziś postanowiłem rozkręcić Heliosa 44-2 (czyli 58mm/2.0).
    To szkło po podpięciu do Nikona pozwala na zrobienie ostrego zdjęcia (na pełnej dziurze) w zakresie 40 - 180cm.
    Do portretów jeszcze daje radę, ale jak chcemy sfotografować całą postać to już lipa...

    Wpadłem na pewien pomysł jak można w łatwy sposób rozciągnąc ten zakres
    Co prawda nadal nie da się ustawić ostrości na nieskończoność, ale teraz mamy zakres od ok. 50cm do kilkunastu metrów! W wolnej chwili sprawdzę dokładnie. Robiłem testy przez okno (bo w domu na mało miejsca) i udało mi się ustawić ostrość na samochód na parkingu (z II piętra).
    Jest pewna wada takiego zabiegu. Obraz jest nieco pomniejszony w stosunku do wersji niewyjustowanej. Myślę, że teraz to jest ok. 55mm (a nie 58mm).

    Jak to zrobić?
    Odkręcamy tylną soczewkę i wstawiamy dystans o grubości ok. 2-3mm. Ja nie miałem z czego zrobić takiej tulei to "smarknąłem" 4 krople kleju na gorąco. Potem nakładamy soczewkę i dokręcamy nakrętkę (taki cienki pierścień).
    Zasada jest taka, że im damy grubszy pierścień, tym dalej będzie można ustawić ostrość. Niestety nie mamy dużego pola manewru, bo jak damy za gruby dystans to nie starczy nam gwintu

    Jak przetestuję w boju to wrzucę sample

    A tak to teraz wygląda:
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar reggy
    Dołączył
    02 2010
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    O, a ja dzisiaj zrobiłem trochę inaczej w swoim Heliosie 44-2. Wykręciłem pierścień, wyjąłem soczewkę i żelowym cyjanoakrylem wkleiłem ją w ten pierścień. Mogłem wkręcając i wykręcając sobie poregulować. Przy wykręconej prawie na maksa (tak, że gwint jeszcze trzyma) ustawiając na pierścieniu ostrość na 3 metry miałem ostrość na 6 metrach. Wkręciłem ją więc trochę, punktowo wkleiłem pierścień, żeby się nie wykręcił, i w sumie po testach "domowych" spokojnie mam ostrość na takiej odległości, żeby uchwycić całą sylwetkę.
    Zabieg prosty, a szkiełko przyjemne.
    Pozdrawiam, Piotr Reddig!
    Moja galeria: www.picasaweb.google.com/piotrreddig

  3. #3

    Domyślnie

    pomysł sprytny ;]
    Helios to naprawdę ciekawe szkło

    a te plamy kleju nie wchodzą w kadr? bo w sumie spore są...
    jeden nowy Nikon i kilka starych Minolt

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kuba Zobacz posta
    pomysł sprytny ;]
    Helios to naprawdę ciekawe szkło

    a te plamy kleju nie wchodzą w kadr? bo w sumie spore są...
    No to są właśnie te dystanse Też myślałem, że będą wchodziły, ale to była tylko próba, więc pomyślałem sobie, że najwyżej je dopracuję. Ku memu zdziwieniu ich nie widać Może trafiłem tak, że nie wchodzą w narożniki, tylko są w pionie i poziomie (na znak krzyża).
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 18-12-2011 o 15:48 Powód: pis. ("narośniki")
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  5. #5

    Domyślnie

    no tak, wiem że to te dystanse ;p tylko właśnie wyglądały mi na wchdzące w kadr
    może dają dodatkowe efekty

    może kiedyś spróbuję coś takiego z jednym z moich heliosów, tylko raczej popróbuję z jakimiś dużymi uszczelkami, czy czymś w tym stylu...
    (na szczęście moja minolta ostrzy do nieskończoności bez żadnych przeróbek )
    jeden nowy Nikon i kilka starych Minolt

  6. #6

    Domyślnie

    Pomysł jak najbardziej ok. ale czy nie zmienia to jakości optycznej szkła, jak wygląda sprawa z ostrością, nie mydli ?
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar reggy
    Dołączył
    02 2010
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    Ja mam sample "ogródkowe" póki co, dzisiaj przeprowadzałem się do Gdańska i tylko takie zdążyłem zrobić, nie miałem żadnej twarzy do testów.
    Jest tak:
    Obiektyw ostrzy dużo dalej, ALE - na pełnej dziurze f/2 i dużych odległościach (tzn. dalej niż ostrzył bez justowania - >4-5 metrów) jest białe mleczko, już nawet w wizjerze:
    Ale już po przymknięciu do f/2.8 efekt znika:
    Przy ostrzeniu z bliska, na pełnej dziurze f/2, efekt nie występuje:
    i wycinek 1:1
    W sumie wydaje mi się, że przedobrzyłem. Bo "prawie" ostrzy na nieskończoność (zdjęcie na f/4):

    Jutro powinienem wrzucić jakiś portret.
    Pozdrawiam, Piotr Reddig!
    Moja galeria: www.picasaweb.google.com/piotrreddig

  8. #8

    Domyślnie

    Pomysł zacny Ja zamiast kleju użyłem dystans 3mm ze starego uszkodzonego obiektywu, odległość ostrzenia się poprawiła trochę (około 5-6metrów) trochę kiepsko ale już daje radę iść pofocić portrety W czwartek wrzucę coś z sesji

  9. #9

    Domyślnie

    No ja za mocno dokręciłem i mam teraz ok. 5m zasięgu
    Zaraz idę w plener to porobię próby w boju.
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  10. #10

    Domyślnie

    ech - przeogniskowales obiektyw - to mleczko to chyba te twoje podkladki kleju (pelna dziura - odbija sie od tego swiatlo
    do tego nie ma pewnosci czy nie zrobiles lekkiego tilta - na 4 kroplach kleju to soczewka moze nie siedziec w osi optycznej

    jest inna metoda - nie ruszasz zadnych soczewek - wykreca sie cala tylna sekcje z tubusa i kontruje kropleka
    tylna soczewka zbliza sie do matrycy i mozna ostrzyc na nieskonczonosc
    cala zabawa polega na tym zeby zgrac ti ze skala odleglosci (i wtedy kropelka gwint kapnac)
    gwint jest drobnozwojowy wiec mozna dokladnie dosyc ustawic
    zdajsie nie kazda wersje heliosa sie tak da bo jedne maja tubus wkrecany a inne polaczony z podstawa - takim kolnierzem przykrecanym do obudowy - ja mialem te pierwsza wersje - nie ruszasz nakretki soczewki - ale po zlapaniu np przez detke rowerowa mozna starac sie odkrecac

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •