Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26
  1. #11
    Oszczędny w słowach Awatar reggy
    Dołączył
    02 2010
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madburn Zobacz posta
    ech - przeogniskowales obiektyw - to mleczko to chyba te twoje podkladki kleju (pelna dziura - odbija sie od tego swiatlo
    do tego nie ma pewnosci czy nie zrobiles lekkiego tilta - na 4 kroplach kleju to soczewka moze nie siedziec w osi optycznej

    jest inna metoda - nie ruszasz zadnych soczewek - wykreca sie cala tylna sekcje z tubusa i kontruje kropleka
    To nie ja dawałem te podkładki z kleju, a założyciel wątku.
    Ja zrobiłem mniej więcej tak jak Ty opisałeś - kropelką.
    Zapuszczę w miejsce klejenia trochę debondera do rozpuszczania cyjanoakrylu i dokręcę trochę, pewnie efekt mleczka zniknie.
    Pozdrawiam, Piotr Reddig!
    Moja galeria: www.picasaweb.google.com/piotrreddig

  2. #12

    Domyślnie

    Hmmm. Właśnie próbuję swoich sił z przejustowaniem takiego heliosa i d...
    Przed regulacją na skali ostrości jest 0,9m dla obiektu będącego ok 50 cm od aparatu. Potem leci skala i dla obiektu bedącego ok 2 metry od aparatu jest koniec skali czyli nieskończoność. obiekt bedący ok 3 metry od aparatu też zdaje się być ostry.
    Wykręcam całą grupę soczewek (drugi sposób) i ciągle jest tak samo. Nic się nie zmienia. Dziwna sprawa.
    Osiołkowi w żłoby dano- w jeden Nikon, w drugi Canon
    Zapraszam: www.pajacyk.pl

  3. #13

    Domyślnie

    Nie widziałem tego wątku wcześniej, mam dwa heliosy zobaczę co mi się uda zmajstrować
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  4. #14

    Domyślnie

    No kurcze co jest. Kompletnie nic się nie zmienia. Zaraz całkiem wykręcę grupę i zobaczę czy będzie to samo hehe.
    Osiołkowi w żłoby dano- w jeden Nikon, w drugi Canon
    Zapraszam: www.pajacyk.pl

  5. #15

    Domyślnie

    Kiedys zrobilem troche inaczej. Tylna soczewke przykleilem kropelka do pierscienia z gwintem i wkrecilem odwrotnie co dalo ostrosc na nieskonczonosc od ok 40cm. Na poczatku troche sie balem, ze gdy odklei sie soczewka to uderzy w lustro czy nawet jakims cudem przy otwartej migawce w matryce ale juz rok odpukac dziala jak nalezy. Jedyny minus taki sam jak opisal reggy biala mgielka przy wiekszych odleglosciach znikajaca przy przymknieciu.

  6. #16
    Gaduła Awatar matys
    Dołączył
    09 2010
    Miasto
    szczecin / chesterfield
    Posty
    1 256

    Domyślnie

    a czy ktoś może tą operację pokazać na zdjęciu? tak z ciekawości pytam...
    .

  7. #17
    Oszczędny w słowach Awatar Wozlow
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    Rzeszów/Krosno
    Posty
    146

    Domyślnie

    Mnie udało się przejustować heliosa wkładając mu pod ostatnią soczewkę połówkę metalowego kółeczka do kluczy Jak na razie sprawdza się.

  8. #18

    Domyślnie

    U mnie bardzo skutecznie okazało się wykonanie dwóch pierścieni dystansowych z cyny używanej do lutowania (1mm) dając w sumie ok. 2mm dystansu. Nieskończoności jeszcze nie łapie, ale sięga już bardzo daleko

  9. #19
    slawol75
    Gość

    Domyślnie

    Odkopię stary temat, ponieważ we wszystkich wątkach które czytałem nie znalazlam odpowiedzi. Nie udało mi się wyjustować modelu 44-4, ale przy 44-2 wygląda to już lepiej. Wykręciłem zestaw soczewek, wykręciłem też oststni pierścień i pod soczewkę włożyłem dystans 1mm i teraz zasadnicze pytanie:

    ile może wystawać ostatnia soczewka aby nie uszkodzić lustra? Przymierzam do oryginału i jest na równi ale z tym wystającym plastikiem, taki mały nie wiem jak to nazwać ,,ząbek" (mowa o orginalnym nikkorze). Czy to nie za daleko? Wkręcony jakieś 3 obroty, trochę lata (musiałbym zabezpieczyć klejem - mam loclite do gwintów)

    Będę wdzięczny za poradę...

    pozdrawiam

  10. #20

    Domyślnie

    W tym temacie:
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=174002
    są zdjęcia tylnej grupy soczewek Heliosa 44m-6 ustawionego na nieskończoność i jeszcze dalej, nic nie haczyło o lustro.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •