Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie O kompozycji obrazu

    Tak sobie czytam niektore komentarze pod zdjeciami i dochodze do jednego wnosku. Bardzo czesto pojawia sie opinia o centralnosci kadru jako o wadzie zdjecia, zaraz potem nastepuje sugestia aby glowny motyw zdjecia umiejscowic w ktoryms z "mocnych" punktow. Generalnie wiosek sluszny ale... no wlasnie, wydaje mi sie ze bardzo czesto zapominamy o rownowazeniu kompozycji. Jesli motyw przewodni zdjecia umiescimy w mocnym punkcie ale zapomnimy o zrownowazeniu go jakims innym mniej rzucajacym sie w oczy elementem to zdjecie bedzie kompozycyjnie ciazyc w jedna strone. Moim zdaniem czesto wyglada to gorzej niz centralny kadr (ktorego wcale nie bronie). Sztuka polega na tym aby nie tylko pierwszy plan pokazac ciekawie, ale starac sie tez dodac mu odpowiedniej oprawy, umiejetnie operujac kadrem, glebia ostrosci czy nawet refleksami swiatla. Na pewno nie jest to takie proste, ale chyba warto sie starac.

    Pisze tego posta przede wszystkim dla tego ze od jakiegos czasu widze pewna "maniere" umieszczania przez autorow zdjec obiektow wlasnie w mocnym ponkcie, zgodnie z zasada zlotego podzialu, ale bez staranie sie wlasnie o zachowanie rownowagi w kompozycji. Co wiecej coraz czesciej takie kadrowanie "zaleca" sie innym co uwazam za duzy blad.

    Mam nadzieje, ze te kilka moich uwag sklonia Was do jakiejs wiekszej dyskusji nad kompozycja obrazu. Moze postaramy sie tez wspolnie stworzyc jakis mini przewodnik z tego zakresu dla poczatkujacych.
    Pozdrawiam Karol

  2. #2

    Domyślnie

    Brawo Gamling. Od siebie dodam tylko, że czasem ten centralny kadr naprawdę wygląda świetnie, na przykład przy zdjęciach obiektów całkiem symetrycznych ale to musi być naprawdę zabieg dobrze przemyślany (co nie znaczy, że mężczyźnie do twarzy w koronkowym staniku ) Tak uważam. Jeżeli się mylę to poinformujcie a posta zmienię... w końcu sama się uczę dopiero.
    Pojawiam się i znikam...

  3. #3

    Domyślnie

    Myślę że ludzie zbyt dosłownie odczytują "podręczniki" fotograficzne. Tam jest cała masa rad jak świetnie skomponować zdjęcie, ale niestety to nie jest takie proste, nie wystarczy przeczytać o regule trójpodziału, liniach prowadzących, obramowaniu itp, aby robić dobre zdjęcia oraz aby zostać krytykiem.
    Zeiss (N)Ikon www.grenlandia2010.pl
    Pozdrawiam
    Adam

  4. #4

    Domyślnie

    Bo to jest pierwszy poziom fotografii i niestety wiele osób na tym poziomie pozostaje.
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  5. #5

    Domyślnie

    Ciekawy temat, moze jakies konkretne przyklady?

  6. #6

    Domyślnie

    Popieram zdanie alekw.

    Sam jestem poczatkujacy i jeszcze wiele sie musze nauczyc, mysle ze pokazanie konkretnych przykladow, byloby dobre dla osob chcacych podniesc swoje umiejetnosci, a sadze ze jest ich wielu.

    Tak wiec prosze o konkretne przyklady
    NIKON F70+Kit / Nikon D70s, N18-70, N55-200

  7. #7

    Domyślnie

    Gamling i ja często myślalem jak skadrować zdjęcie, żeby z jednej strony kadr nie ciążył w jedną stronę z drugiej żeby nie byc posądzony o to, że wzrok biega od punktu do punktu... Jak na razie, przy moich umiejętnościach, na myśleniu skończyłem. Dlatego chętnie poczytam na ten temat.
    pozdrawiam,
    paweł

  8. #8

    Domyślnie

    http://photoinf.com/ - Wiele informacji na temat kompozycji.

  9. #9

    Domyślnie

    Zajrzałem przed chwilą, wygląda nad wyraz obiecująco

    Thx Master Of Pixels
    pozdrawiam, jarry

    Nikon D LXXX

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jarry
    Zajrzałem przed chwilą, wygląda nad wyraz obiecująco

    Thx Master Of Pixels
    Jestem mile zaskoczony, że ktoś na forum zainteresował się kompozycją a nie tylko informacją, który obiektyw lub aparat jest lepszy i szybszy.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •