Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21
  1. #11

    Domyślnie

    To jest temat na przynajmniej dwie tury warsztatów.
    Zeiss (N)Ikon www.grenlandia2010.pl
    Pozdrawiam
    Adam

  2. #12

    Domyślnie

    Moim zdaniem to jest temat na pol zycia a nie tylko na 2 tury warsztatow Szkoda tylko ze nikt jakos nie ma ochoty napisac czegos konkretnego Moze w takim wypadku ja postaram sie cos skrobnac, ale najwczesniej w przyszlym miesiacu jak skonczy mi sie zamieszanie na uczelni i zabawa w robienie magistra.
    Pozdrawiam Karol

  3. #13

    Domyślnie

    Robienie magistra to pikus w porownaniu z kompozycja W kazdym razie trzymam kciuki i za magistra i za czegos skrobniecie

  4. #14
    pebees
    Gość

    Domyślnie Re: O kompozycji obrazu

    Ja tam żaden fachura nie jestem, ale swoje zdanie mam następujące: wszelkie reguły (środki, mocne punkty, złote podziały, światło takie to a takie) są do zastosowania w konkretnych, sztampowych sytuacjach. Każda inna sytuacja wymaga przemyślenia, bo często zdjęcie 'krzywe', niesymetryczne czy inne fikuśne jest dużo lepsze niż zrobione zgodnie z regułami. Należy też, imho, pamiętać o fakcie, że oglądanie zdjęcia ma dać oglądającemu przyjemność, możliwość odbioru we własny sposób i przede wszystkim - nie męczyć. A przekaz, nawet mocno 'artystyczny' powinien być czytelny na tyle, by się go nie trzeba było doszukiwać. Ale mogę się oczywiście mylić

  5. #15
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2005
    Miasto
    BB
    Posty
    37

    Domyślnie

    Całkowicie się z tobą zgadzam pebees. Zdjęcie powinno pokazać urodę temetu, bądź jego cechę charakterystyczną, albo specyfikę sytuacji. Jeśli jest to sprzeczne z zasadami, lepiej je nagiąć, niż ryzykować, że zdjęcie będzie poprawne, ale straci to "coś", co przykuło uwagę. Ale jest jeszcze kwestia odbiorcy. Czy zrobię zdjęcie podręcznikowe i ci co się znają powiedzą, że dobre, czy wydobędę z niego coś, co zwróci uwagę ludzi o pewnej wrażliwości (i tych będzie znacznie mniej), czy zrobię zdjęcie, które będzie przypominać mi emocje i nastrój tamtej sytuacji i to będzie dla mnie najcenniejsze. Ale tylko dla mnie

  6. #16
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grześ Pseudonim
    A przy okazji ciekawy link do strony na temat kompozycji i nie tylko:
    http://www.photozone.de/active/news/index.jsp
    Owszem, ciekawy, tyle że raczej nie o kompozycji

  7. #17
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grześ Pseudonim
    I masz prawo byc innego zdania, tylko, że napisałeś:
    A przy okazji ciekawy link do strony na temat kompozycji i nie tylko:
    http://www.photozone.de/active/news/index.jsp
    Więc na tej stronie mają być informacje o kompozycji i przy okazji o innych rzeczach. Jednakże strona ta jest raczej o innych rzeczach i przy okazji o kompozycji Gdybyś podał od razu tego linka do techniki (http://www.photozone.de/4Technique/index.html ) to bym się zgodził

  8. #18
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grześ Pseudonim
    Cytat Zamieszczone przez pebees
    Gdybyś podał od razu tego linka do techniki ... to bym się zgodził
    Przepraszam, liczyłem na elementarną znajomość języka angielskiego.
    Takowa, a może i lepsza jest. Przynajmniej u mnie.
    Wskazany przeze mnie drugi link jest jednym z wielu dostępnych ze strony głównej,
    która nie jest o kompozycji obrazu
    którą wskazałem jako pierwszą. Polecam jednak spróbować poszperać na tej stronie, bo jest tam dużo ciekawych informacji.
    Nawet 'bardzo sporo'

  9. #19

    Domyślnie

    Kompozycja obrazu to bardzo rozbudowany temat i wcale nie konczy sie na trojpodziale. Jest znaczenie wiecej technik i innych wskazowek. Dobrze jest znac choc czesc z nich. Jednak przy robieniu zdjec wcale nie chodzi o to zeby trzymac sie scisle tych wskazowek. Najwazniejsze jest myslenie i wlasna wrazliwosc. Zdjecie nie zawsze bedzie lepsze jesli glowne tematy beda akurat w mocnych punktach. Waznejest tez jaka tresc ma to zdjecie przekazac. Dlatego czasem o wiele lepsze bedzie zdjecie centralne, nawet nie do konca ostre, od takiego super technicznego.

    Moim zdaniem w robieniu zdjec wcale nie chodzi o scisle trzymanie sie regulek, a wlasnie odwrotnie na "lamaniu ich ". Oczywiscie nie chodzi o bezsensowne "lamanie" a takie z glowa . Czesto zdjecie poruszone i nie trzymajace sie wcale ogolnych zasad kompozycji bedzie duzo mocniejsze w odbiorze...
    To wcale nie znaczy ze nie nalezy uczyc sie poprawnej komozycji. Wiekszosc dobrych fotografow przy robieniu zdjecia wcale sie nie zastanawia czy na robionym wlasnie zdjeciu glowny motyw jest w mocnym punkcie. Jesli juz, umieszczaja go tam czesto nieswiadomie. To przychodzi z doswiadczeniem i staje sie naturalne. Kompozycja zdjecia powstaje jeszcze przed uniesiemiem aparatu do oka.

  10. #20

    Domyślnie

    Moje zdanie jest takie. Na początku poznać dobrze rzemiosło i robić zdjęcia w/g kanonu fotografii. Złamanie zasad fotografii musi miec swoje wytłumaczenie i wprowadzić nową jakość, a nie spowodować bezcelowe zamieszanie w obrazie.
    Tak chyba jest w każdej ze sztuk. Najpierw rzetelne rzemiosło i znajomość zasad, a później artyzm na porządnych fundamentach.

    Pozdrawiam
    N D70
    Nikkor 35, 50, 85, 80-200 ED, 18-70
    SB-800

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •