Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Problem. Filtr do Nikkor 50 mm 1.4 af-s.

    Zamierzam sobie kupić podany w tytule tematu obiektyw. Chciałbym od razu do tego dokupić odpowiedni filtr np. firmy MARUMI chroniący szkło i nieco poprawiający kontrast. Nie mam takiej możliwości by kupić tych rzeczy na miejscu w sklepie, a do dobrego sklepu fotograficznego mam za daleko więc jest to dla mnie problem by odpowiednio dobrać do siebie obydwie rzeczy. Będę zakupywał sprzęt oczywiście przez allegro. I chciałbym zapytać was o radę. Jaki filtr do tego zakupić? Jaka ma być średnica filtra dopasowana do obiektywu Nikkor 50 mm 1.4 g? Bo raz czytam, że średnica wynosi 58 mm, a raz 52 mm. Zależy od aukcji. Ja po prostu straciłem rozum, albo za dużo bzdur już czytam w tym internecie. Jesteście w stanie mi pomóc?

    Ps. Myślałem np. o tym filtrze: http://allegro.pl/marumi-uv-haze-52m...208097245.html
    do w/w obiektywu.

  2. #2

    Domyślnie

    Rozmiar filtra jaki potrzebujesz to 58mm (patrz specyfikacja w http://www.nikon.pl/pl_PL/product/ni...or-50mm-f-1-4g) czyli ten podany przez Ciebie z linku nie będzie dobry. Inna sprawa że taki filtr niczego Ci nie poprawi, oprócz bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie może okazać się że pogorszy jakość obrazu.

  3. #3

    Domyślnie

    N50 f1.4G na dosyc gleboko osadzona przednia soczewke, a jeszcze jak zalozysz dolaczona oslone przeciwsloneczna to soczewka jest bardzo dobrze chroniona...takze ochrona UV zbedna mz.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #4

    Domyślnie

    A co to za magiczne filtry Marumi robi, które poprawiają kontrast obiektywu?
    135 | DX | 35mm | 90mm | Nikon 1 | 18.5mm

  5. #5

    Domyślnie

    Po prostu strasznie boję się, żeby nie spie*zyć obiektywu, na pewno będę na niego bardzo uważał, ale czasami myślę sobie - z moim szcześciem pewnie zaraz zarysuje szkło. A to mnie przeraża bo dla mnie szkło za 1300 zł to bardzo duży wydatek kasy. Dla niektórych z pewnością to nie będzie, ale dla mnie tak. Więc zależy mi na jakiejś ochronie, ale jak mówicie, że może być ona zbędna. Tak naprawdę z drugiej strony nie mam też zamiaru wydawać na filtr za nie wiadomo ile kasy, a kupywanie taniego, najprostszego UV pewnie też mija się z celem... No nie wiem.

  6. #6

    Domyślnie

    jak chcesz to mam na sprzedaz wlasnie filterek UV firmy B+W z powlokami MRC. ogloszenie wisi na gieldzie. filtr nowy a taniej niz w sklepie. jak cos to pisz PM.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dreamview Zobacz posta
    Po prostu strasznie boję się, żeby nie spie*zyć obiektywu, na pewno będę na niego bardzo uważał, ale czasami myślę sobie - z moim szcześciem pewnie zaraz zarysuje szkło. A to mnie przeraża bo dla mnie szkło za 1300 zł to bardzo duży wydatek kasy. Dla niektórych z pewnością to nie będzie, ale dla mnie tak. Więc zależy mi na jakiejś ochronie, ale jak mówicie, że może być ona zbędna. Tak naprawdę z drugiej strony nie mam też zamiaru wydawać na filtr za nie wiadomo ile kasy, a kupywanie taniego, najprostszego UV pewnie też mija się z celem... No nie wiem.
    Robisz foty w gorach? Z samolotu? Nie? To nie kupuj. Zgadnij dlaczego ludzie sie ich tak chetnie pozbywaja.
    Ja tez kiedys taki mialem...

  8. #8

    Domyślnie

    Używam tego szkiełka od kilku miesięcy i mam na nim już trzeci kolejny filtr.

    Głównym problemem z tym obiektywem używanym z filtrem jest to, że każdy - zwłaszcza słaby - filtr powoduje koszmarne odblaski (przez to schrzaniłem niedawno wiele zdjęć z bardzo ważnej uroczystości - każda świeczka, lampa, odblask, nawet ostrzejszy strumień światła z okna, ma swojego zielonego "duszka" - koszmar )

    Dlatego proponuje unikać tanich marek typu Marumi, Tiffen, Hama czy Hoya-seria zielona. Też nie jestem masochistą i nie jestem skłonny wydawać za filtr 200-300 zł, ale w sprzyjających warunkach wydając ok. 100-120 zł oszczędzisz sobie dużo zdrowia.

    U mnie Hoya serii szarej wypadła umiarkowanie, Hama bardzo słabo, Tiffen (założony tylko dla testu) masakrycznie. B+W MRC sprawuje się, odpukać, jak dotąd nieźle (nie wiem czy słusznie, ale polecono mi go zamiast UV Hoya czarnej serii Pro).

    Warto natomiast na takim szkle mieć filtr, jeśli wychodzisz z nim na warunki typu deszcz, śnieg, silny wiatr, kurz - bo przednia soczewka, choć dość dobrze ukryta przed mechanicznymi urazami ponoć ma na dłuższą metę tendencje by zasysać do środka kurz.

    Co do ryzyka zarysowania soczewki, przód OK, ale będziesz musiał uważać na tylną - bo to nie tak jak w kitowym 18-55 - tutaj jest ona praktycznie na wierzchu.
    Ostatnio edytowane przez Jacenty Z. ; 24-09-2010 o 22:04

  9. #9

    Domyślnie

    Chciałbym odgrzać kotleta. Właśnie sprawiłem sobie 50 1.4g nikkora . Jaki filtr polecacie? Od ostatniego posta minęło kilka ładnych lat, więc myślę sobie, że może pojawiło się coś nowego w tym temacie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr P Zobacz posta
    Chciałbym odgrzać kotleta. Właśnie sprawiłem sobie 50 1.4g nikkora . Jaki filtr polecacie? Od ostatniego posta minęło kilka ładnych lat, więc myślę sobie, że może pojawiło się coś nowego w tym temacie.
    O, człowieku...



    A co do filtra, to po co on ma być? Jeżeli do ochrony, to pomyśl czy na pewno potrzebujesz wydawać kasę... No ale zaraz odezwą się Ci, co uv nakręcają na wszystko, więc odpowiadając na pytanie, filtr ma być taki, żeby nie był najsłabszym ogniwem Twojej optyki... Czyli po prostu nie najtańszy. Średnica 50 1.4G jest tak mała, że filtry na nią kosztują niewiele, więc kup porządna Hoye, albo Marumi i tyle... Ale mi byłoby szkoda kasy...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •