Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    od strony filmowej wygląda to tak, że jeśli zdjęcia robimy na ulicy (kamienice) to wykorzystujemy je do bólu, jeśli jest to domek jednorodzinny na własnej działce, prywatny pałacyk, zamknięte osiedle, niestety zawsze prosimy o pozwolenie na upowszechnienie wizerunku domu, jeśli jakiś się właściciel nie zgadza to niestety szuka się innej lokalizacji
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    od strony filmowej wygląda to tak, że jeśli zdjęcia robimy na ulicy (kamienice) to wykorzystujemy je do bólu, jeśli jest to domek jednorodzinny na własnej działce, prywatny pałacyk, zamknięte osiedle, niestety zawsze prosimy o pozwolenie na upowszechnienie wizerunku domu, jeśli jakiś się właściciel nie zgadza to niestety szuka się innej lokalizacji
    Nawet jeśli filmujecie "zza płotu" oraz gdy obiekt jest tylko tłem?

  3. #13

    Domyślnie

    jeśli to jest przejście lub przejazd po ulicy na której widać prywatne domy to nie, ale jeśli jest to scena "stojąca" gdzie w tle jest "scenografią" dom "prywatny" to już tak, to jest do końca chyba nie sprecyzowany temat, wszystko jest OK dopóki ktoś nie złoży protestu i nie udowodni, że na tym zarobiłeś kasę, dlatego w wypadku dużych produkcji załatwia się te sprawy oficjalnie, nawet z budynkiem urzędu miasta, kościoła, czy szkoły, najlepiej zawsze się zapytać i mieć kłopot z głowy (zapytać przy świadku)
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    jeśli to jest przejście lub przejazd po ulicy na której widać prywatne domy to nie, ale jeśli jest to scena "stojąca" gdzie w tle jest "scenografią" dom "prywatny" to już tak, to jest do końca chyba nie sprecyzowany temat, wszystko jest OK dopóki ktoś nie złoży protestu i nie udowodni, że na tym zarobiłeś kasę, dlatego w wypadku dużych produkcji załatwia się te sprawy oficjalnie, nawet z budynkiem urzędu miasta, kościoła, czy szkoły, najlepiej zawsze się zapytać i mieć kłopot z głowy (zapytać przy świadku)
    Ciekawe czy to jest uzasadnione prawem czy to jakaś moda która przyszła ze zgniłego zachodu ,czy jeśli nie ma "tłumu budynków" to bierzecie "model release" na budynek . Cóż mam powiedzieć jak jedna wpływowa grupa zacznie płacić to ludziskom oraz "dyrektorom i kierownikom i strażnikom miejskim i mniej miejskim" się będzie wydawać że ma to jakieś podstawy - niektórym już się wydaje np. tym od wawelu .
    Jestem szumofobem. S50F1.4A

  5. #15

    Domyślnie

    Z tego co ja wiem, to z przestrzeni publicznej (chodnik, droga, ulica) możesz dowolnie fotografować co sobie tylko chcesz i co tylko jest widoczne. A więc budynki możesz fotografować do woli z 'poziomu' ulicy. Jeśli wejdziesz w jakieś patio, to już jest to teren prywatny i powinieneś spytać się o zgodę jeśli zamierzasz fotografować w celach komercyjnych.

    Spójrz na paprazzi: w gazetach masz codziennie tuziny zdjęć 'gwiazd' sfotografowanych w durnych sytuacjach zarówno w miejscach publicznych jak i przez płot prywatnych posesji. Owszem, są jakieś tam pozwy składane od czasu do czasu, ale jest to jakiś procent, kiedy taki paparazzo na serio przegina.

    Niestety teraz jest taka moda, że każdy ochroniarz czuje się terminatorem i od razu mówi, że nic nie wolno. Trzeba po prostu wiedzieć kiedy można mu odpowiedzieć 'spieprzaj dziadu'.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    Z tego co ja wiem, to z przestrzeni publicznej (chodnik, droga, ulica) możesz dowolnie fotografować co sobie tylko chcesz i co tylko jest widoczne. A więc budynki możesz fotografować do woli z 'poziomu' ulicy. Jeśli wejdziesz w jakieś patio, to już jest to teren prywatny i powinieneś spytać się o zgodę jeśli zamierzasz fotografować w celach komercyjnych.

    Niestety teraz jest taka moda, że każdy ochroniarz czuje się terminatorem i od razu mówi, że nic nie wolno. Trzeba po prostu wiedzieć kiedy można mu odpowiedzieć 'spieprzaj dziadu'.
    Fotografować sobie możesz, ale czerpać z tego dochody bez zgody właściciela niekoniecznie.


    Kodeks cywilny

    MIENIE

    Art. 53. § 1. Pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płody i inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy.

    § 2. Pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego.



    TREŚĆ I WYKONYWANIE WŁASNOŚCI


    Art. 140. W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

    Podaj mi argument, np. taki jaki podałbyś przed sądem, dlaczego nie miałbyś podzielić się ze mną pieniędzmi jeśli czerpiesz konkretne korzyści w wymiarze finansowym, wykorzystując zdjęcia mojej własności.

  7. #17

    Domyślnie

    Jesli nieruchomosc stanowi tylko i wylacznie tlo (np. portret osoby wykonany na chodniku, a dom w tle lub ulica z nowym asfaltem i domy jako tlo) to mysle ze raczej cieko by bylo udowodnic wlascicielowi ze czerpie korzysci z jego nieruchomosci sprzedajac zdjecia.
    Ale jesli bysmy zrobili zdjecia nowoczesnej willi i opublikowali w muratorze bez zgody to mysle ze problemy by byly
    i jak znam zycie to nie ze strony wlasciciela tylko np. architekta na podstawie prawa autorskiego
    albo i od jednego i drugiego

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    Jesli nieruchomosc stanowi tylko i wylacznie tlo (np. portret osoby wykonany na chodniku, a dom w tle lub ulica z nowym asfaltem i domy jako tlo) to mysle ze raczej cieko by bylo udowodnic wlascicielowi ze czerpie korzysci z jego nieruchomosci sprzedajac zdjecia.
    Oczywiście, że tak. Ale jeśli sprzedajesz zdjęcia np. na stronie www w dziale, domy, architektura, budownictwo, to łatwo się domyśleć jakimi kierowałaś się przesłankami robiąc zdjęcie. A jak właściciel ma umowy, rachunki za udostępnienie domu do celów filmowych lub zdjęciowych, to ma dodatkowy argument.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    Ale jesli bysmy zrobili zdjecia nowoczesnej willi i opublikowali w muratorze bez zgody to mysle ze problemy by byly i jak znam zycie to nie ze strony wlasciciela tylko np. architekta na podstawie prawa autorskiego
    albo i od jednego i drugiego
    Architekt ma prawa autorskie do projektu a nie do budynku. Zdjęcie w Muratorze może posłużyć koledze po fachu jako wzór, ale wtedy to kolega ma problem a nie fotograf czy wydawca.
    Odrębną kwestią są oczywiście dobra osobiste właściciela działki i budynku (w przypadku prywatnych działek) i sądzę, że ten będzie miał więcej "do powiedzenia" przed sądem niż architekt.
    MKL (Fotoblog)
    – Co jest?!
    – Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu.

  10. #20

    Domyślnie

    Witam,
    Odkopuję temat bo szukałem informacji w necie na temat wykorzystania zdjęć budynków do celów komercyjnych i trafiłem właśnie tutaj. Po pobieżnym przeczytaniu wątku nie nie mogłem się oprzeć żeby zrobić sprostowanie.
    Otóż fotografowanie i rozpowszechnianie zdjęć bryły i fasady budynku umieszczonego w przestrzeni publicznej jest w pełni legalne bez żadnych pozwoleń. Jest to bowiem wyłącznie z prawa dot. praw autorskich do określonego dzieła. Nazywa się to dokładniej 'Prawem Panoramy"

    Mówi o tym art. 33 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku
    Przepis jest wynikiem prawa Unijnego a dokładniej mówi o tym Dyrektywa 20014/29/WE w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym
    polecam artykuły na ten temat


    http://opclegal.pl/wykorzystanie-zdj...djecia-wnetrz/
    http://nowymarketing.pl/a/11372,wyko...kow-w-reklamie

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •