Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Czerwone diody.

  1. #1

    Domyślnie Czerwone diody.

    Właśnie kończę ze swoim ojcem robienie ciemni. Sprzęt leżał od lat, ale brakowało pomieszczenia. Mam też, z racji swojego hobby, stosy czerwonych diod w różnych konfiguracjach i o różnych mocach. Mam pytanie czy ktoś oświetlał sobie ciemnię diodami? Czy zaświetlają papiery?

  2. #2

    Domyślnie

    Michale! Połączenie kilkudziesięciu czerwonych diód LED i zasilenie ich nie gwarantuje jeszcze zaistnienia w ciemni bezpiecznego oświetlenia, zwłaszcza dla profesjonalisty fotografa. Obecne używane materiały pozytywowe, np: multigrade ILFORD-a i barwna ENDURA, bardzo lubią światło żółte, najlepiej impulsowe z zastosowaniem efektu Schwarzschild-a, ale pocieszę Cię, że istnieją możliwości nabycia takich profi lamp ciemniowych, i to polskich wytwórców. Już za kilka dni spróbuję zamieścić odpowiednie ogłoszenie reklamowe na forum.
    Artur_Romankiewicz F80+D200+M645Pro+EIZO L778

  3. #3

    Domyślnie

    Nie no wiem, że są profesjonalne lampy, ale mam tyle tej elektroniki, że chciałem ją jakoś wykorzystać. Diody żółte też mam, w różnych barwach: od żółtej jasnej, bo bursztynową. Poszukam teraz informacji na temat tego jaka dokładnie długość fal jest wymagana przy współczesnych papierach multigrade.

  4. #4

    Domyślnie

    Tutaj nie ma żadnych tajemnic, dla materiałów barwnych tylko i wyłącznie diody żółte o długości fali emitowanej 589nm. Żadne tam inne, ambientowe czy bursztynowe, obok, z lewej czy też prawej strony tej wartości. Muszą być specjalnie selekcjonowane z odpowiednim tzw. BIN CODE, wtedy dokładnie wstrzeliwują się pomiędzy szczelinkę, bardzo malutką, w charakterystyce czułości materiałów. Polecam dokładne przestudiowanie kart katalogowych producenta, tych materiałów których używasz, ale tu też nie ma rozbieżności, bo wszyscy ważni produkują tak samo. Nie należy zapomnieć przy budowie takiej lampki o możliwości wykorzystania wspomnianego efektu dawnych uczonych. Jak natomiast, komuś nie będzie się chciało samodzielnie lutować, to wykonaliśmy troszkę takich lampek i tak jak wspomniałem, będą dostępne - dla pasjonatów ciemniowych i profesjonalistów, bo i tacy jeszcze istnieją, w dobie cyfry.
    Artur_Romankiewicz F80+D200+M645Pro+EIZO L778

  5. #5

    Domyślnie

    A dla materiałów czarno-białych też macie? Kolor mi zupełnie nie leży.

  6. #6

    Domyślnie

    Mamy dwa wykonania, dwóch modeli na dzień dzisiejszy. Do materiałów b&w tradycyjnych, czyli "bromów" można zastosować lampę czerwoną o emisji 630nm, ale do "multigrejdów" na pewno lepsza będzie wspomniana żółta. Opracowuję karty katalogowe bogato ilustrowane, także najpóźniej za tydzień będę mógł je przedstawić na stronce firmowej, wtedy także podeślę Tobie na priv-a te materiały. Testujemy je w tych dniach z różnymi materiałami, korzystając z pomocy kolegów profesjonalistów.
    Artur_Romankiewicz F80+D200+M645Pro+EIZO L778

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •