Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Hasselblad backfocus :-)

    Nie wiem gdzie umieścić ten temat, ale może tu będzie dobrze.

    Mam drobny problem. Otóż jest sobie Hasselblad 500C/M, mało używany, od nowości w rodzinie. Wszystko chodzi perfekcyjnie. Niestety na zdjęciach jest backfocus. Wzrok mam dobry i ustawiam ostrość poprzez pryzmat. Widzę wyraźnie, że dzieciak ma ostre oczy i trzaskam zdjęcie. Na negatywie ma jednak ostre uszy. Mam taką historię cały czas, a nie lubię przymykać obiektywów, bo są one ślicznie ostre od pełnej dziury.

    Co to może być? Aparat nie upadł i nie był nigdy katowany. Może matówka odwrotnie założona? Może lustro wymaga regulacji? Sprawdziłem na dwóch magazynkach (podejrzewałem złe trzymanie filmu) i nadal to samo.

    Macie jakieś sugestie?

  2. #2

    Domyślnie

    Wniosek z tego jest taki że odległość obrazu do matówki jest inna niż do filmu. Czyli problem z kasetą lub problem z matówką. Może pod matówką był jakiś dystans który wypadł?
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  3. #3

    Domyślnie

    Zakladam, ze na pewno dziecko Ci sie nie przesunelo? Sprawdzales na czyms nieruchomym? Byc moze faktycznie masz zle zalozona matowke. Moze ktos dorabial nieoryginalna? Jesli chcesz mozemy sie gdzies spotkac i zobacze. Ale przyznam sie, ze nigdy sie z czyms takim nie spotkalem w Hasselbladzie.

  4. #4

    Domyślnie

    A może coś pod lustro wpadło i nie opada do końca?

  5. #5

    Domyślnie

    Zrobiłem sobie eksperyment i okazało się, że matówka chyba była włożona do góry nogami. Ustawiłem aparat na statywie i celowałem w gazetę ustawioną pod kątem. Ustawiłem niby dobrze ostrość i przełożyłem matówkę. Po przełożeniu ostrość poszła o kilkanaście cm do tyłu, więc sądzę, że to jest problemem. W sumie dziwna sprawa, bo matówka jest tak zrobiona, że każdy by ją włożył odwrotnie: płaską wyfrezowaną częścią do dołu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    W sumie dziwna sprawa, bo matówka jest tak zrobiona, że każdy by ją włożył odwrotnie: płaską wyfrezowaną częścią do dołu.
    Wiesz;
    W mercedesie hamulec ręczny zaciąga się nogą. W porsche stacyjka jest z lewej strony kierownicy. A w hasselu matowke zaklada sie na lewą stronę
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    Zrobiłem sobie eksperyment i okazało się, że matówka chyba była włożona do góry nogami. Ustawiłem aparat na statywie i celowałem w gazetę ustawioną pod kątem. Ustawiłem niby dobrze ostrość i przełożyłem matówkę. Po przełożeniu ostrość poszła o kilkanaście cm do tyłu, więc sądzę, że to jest problemem. W sumie dziwna sprawa, bo matówka jest tak zrobiona, że każdy by ją włożył odwrotnie: płaską wyfrezowaną częścią do dołu.

    Haha niezłe!!!
    płaska strona matówki zawsze do góry !!! a wypukła do dołu !!!
    jak matówka ma ogniskować obraz i rzucać go na wypukła stronę ?!
    podastawy fizyki i optyki !!!
    pozdrawiam
    Jarek
    APARATAMI I OBIEKTYWAMI NIKONA FOTOGRAFUJĘ OD 1990 roku
    moje fotografie na facebook-u, Jarosław Jeleński Fotografia Przyrody.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wyraziłem się precyzyjnie. Chodziło mi o metalową ramkę, która okala matówkę. Z jednej strony ma ona idealnie równą płaszczyznę a z drugiej zaokrąglenia (i po prostu wygląda krzywo). Logika mi nakazywała, aby matówka idealnie licowała z korpusem i dlatego wyfrezowana część ramki szła na dół.

  9. #9

    Domyślnie

    Drobny update... Ma ktoś do pożyczenia na godzinę matówkę do hasselblada? Po przekręceniu swojej na druga stronę ostrość na zdjęciach w ogóle poszła sobie w las. Obawiam się więc, że albo mam jakąś nieoryginalną matówkę albo rozkalibrowany aparat. Jakbym się z kimś umówił i trzasnął parę zdjęć 'sprawdzoną' matówką, to mógłbym sobie problem zawęzić albo do matówki albo do kalibracji...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    Drobny update... Ma ktoś do pożyczenia na godzinę matówkę do hasselblada? Po przekręceniu swojej na druga stronę ostrość na zdjęciach w ogóle poszła sobie w las. Obawiam się więc, że albo mam jakąś nieoryginalną matówkę albo rozkalibrowany aparat. Jakbym się z kimś umówił i trzasnął parę zdjęć 'sprawdzoną' matówką, to mógłbym sobie problem zawęzić albo do matówki albo do kalibracji...
    Proponowalem Ci zebysmy sie spotkali i zobacze na zywo.
    Jesli nie znajdziesz nikogo i nie rozwiazesz problemu do nowego roku, to moge Ci pomoc.
    Ale to dopiero za dwa miesiace, bo swojego zestawu nie mam obecnie pod reka.
    Mozesz tez isc jutro na gielde i przymierzyc jakas na miejscu u sprzedawcy.
    Jak mi nic nie wypali to moze tez bede i moge zobaczyc, czy wyglada to inaczej niz u mnie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •