Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Question Capture NX nie otwiera plików NEF

    Witam
    wczoraj ściągnąłem ze strony Nikona i zainstalowałem ViewNX oraz Capture NX 2,2,4.
    CaptureNX działa w wersji próbnej - trial. Instalacja przebiegła poprawnie.

    Niestety Capture NX nie chce otworzyć żadnego NEF-a zrobionego moim D90. Przy próbie otworzenia wyskakuje komunikat Can't open file i ścieżka do pliku. Otwiera natomiast bez problemu inne pliki np. jpeg.

    Sprawdziłem te pliki w ViewNX i ten program otwiera je i wyświetla prawidłowo. Próba uruchomienia CaptureNX przez ViewNX (Edit - CaptureNX) nic nie daje, bo Capture wyświetla ten sam komunikat, że nie może otworzyć pliku.

    Zainstalowałem kodek NEF ale to też nie pomogło.
    Nie jest to też raczej wina systemu. Programy zainstalowałem na WinXP Prof, który jest praktycznie nieużywany. Na co dzień pracuje na innym systemie.

    Pomyślałem, że problem tkwi w zainstalowanym microsoft .net framework 3,5 SP1 ale po odinstalowaniu ostatniej wersji i cofnięciu do wersji 2,0 ten sam problem pozostaje.

    Koledzy czy macie pomysł w czym może być problem?

  2. #2

    Domyślnie

    A kliknij nefa w windows prawym przyciskiem i zobacz czy nie masz otwieranie nefów skojarzone z innym programem.

  3. #3

    Domyślnie

    mam skojarzony z CaptureNX bo jak kliknę na NEFa to otwiera się CaptureNX po czym wyświetla komunikat, że nie może otworzyć pliku
    ponadto jak przeglądam katalogi to nie wyświetlają się miniaturki NEFów a jpeg-ów tak

  4. #4

    Domyślnie

    To pomaga na miniaturki: http://www.fastpictureviewer.com/codecs/, ale nie wiem czy pomoże w NX2.
    Aha, a przy instalowaniu NX pojawia się komunikat, jakiego rodzaju pliki ma otwierać NX. Mam nadzieję, że nie zostawiłeś pustej kratki obok nefów.
    Ostatnio edytowane przez markB ; 05-07-2010 o 20:15

  5. #5

    Domyślnie

    zaznaczyłem przy instalacji pole aby CaptureNX był skojarzony z NEFami
    ale wydaje mi się, że to nie ma znaczenia dla mojego problemu. Błąd otwarcia pliku pojawia się bowiem zarówno jak klikam na plik w Windowsie jak i w otwartym CaptureNX daje otwórz plik.

    Dzięki za link do programu. Nie ukrywam jednak, że bardziej zależy mi możliwości otwarcia NEFów w CaptureNX niż wyświetlanie miniaturek.

  6. #6

    Domyślnie

    Koledzy, czy możliwe, że problem z otwieraniem NEFów wynika z tego, że pliki z karty pamięci kopiuje nie przez aparat programem Nikon Transfer a przez kartę pamięci programem Total Commander?
    Chciałbym podkreślić, że ViewNX otwiera NEFy prawidłowo, a tylko CaputreNX2 ma problem z otwarcie.

    Dostałem z supportu Nikona taką trochę dziwną odpowiedź:
    "Zdjęcia powinny być kopiowane programem Nikon Transfer. Podczas kopiowania pliki .NEF będą zamieniane na .JPEG i niewidoczne dla CNX2. System Windows zmienia rozszenie nazwy pliku."
    Nie specjalnie rozumiem o co chodzi z tą zmianą plików z nef na jeg podczas kopiowania i dlaczego Windows sam miałby zmieniać rozszerzenie.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie sądzę aby tak było ja kopiuje pliki NEF przez czytnik i żadnych problemów nie ma ...
    Fx

  8. #8

    Domyślnie

    Niekoniecznie Windows to zmienia, ale może Total Commander nadpisuje nowe rozszerzenia (ale chyba nie jpeg, bo jpegi są czytane przez NX2). Czemu nie spróbować przenosić przez Nikon Transfer, tak samo działa z czytnikiem. Ja tak robię od zawsze (ok. 7 lat) i nigdy nie miałem najmniejszych problemów.

  9. #9

    Domyślnie

    nie wiedziałem że Nikon Transfer działa z czytnikiem, następnym razem spróbuje. Ja dotychczas zdjęcia zgrywałem z karty albo Total Commanderem albo Faststone Browser. Nie spotkałem się się aby TC kiedykolwiek przy kopiowaniu zmieniał samodzielnie nazwy plików. Faststone używam do zgrywania przy dłuższych wyjazdach bo dzieli zdjęcia na katalogi z datami a jednocześnie jest to dla mnie podstawową przeglądarką zdjęć.

    Problem jest jednak, że z kilku ostatnich wyjazdów zdjęcia zgrałem już z karty i skasowałem na karcie. Nie mam więc możliwości ponownego zgrania przez Nikon Transfer. Nie przypuszczam jednak aby zgrywanie przez TC mogło uszkadzać pliki.

    Lesiu83 - jakim programem zgrywasz pliki przez czytnik?

  10. #10

    Domyślnie

    Jak wsadzisz czytnik z kartą do slota USB, to pojawia się okienko z komunikatem co chcesz z tym zrobić. Wybierasz: "Copy pictures to a folder on my computer, używanie Nikon Transfer" i dalej po jednym dodatkowym kliknięciu samo leci. Chyba, że masz jakąś stałą akcję wybraną? Kopiowanie przez Nikon Transfer (czy innym programem) nie ma wpływu na szybkość przenoszenia.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •