Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie Stan piłki nożnej

    Niejako kontynuacja wątku o mistrzostwach. Jednak tamten jest na temat mistrzostw, ten jest na temat samej piłki nożnej.
    Otóż jako były zawodnik amatorski, jako były trener amator, oraz jako zupełnie niedawny sędzia, po prostu widzę jak moja dyscyplina schodzi na psy. Niby dalej jest traktowana jako religia w wielu krajach, ale to raczej z powodu wielopokoleniowej tradycji niż z powodu obiektywnego osądu atrakcyjności dyscypliny.
    Piłka staje się zasuszoną stetryczałą dyscypliną. Gry stają się nudne, bez charakteru, wypaczane przez sędziów i przez skorumpowanych działaczy, niszczone przez hordy zdziczałych bandytów na trybunach. FIFA natomiast jest organizacją starczo-mafijną która działa na szkodę dyscypliny.
    Nie wiem. Dla mnie to wszystko umiera. Staje się dochodową korporacją o strukturze mafijnym, a nie pasją milionów.
    Gdzie wielkie mistrzostwa z lat 1958, 1966, 1970, 1974?
    Dla mnie potrzebna jest rewolucja. Ale skorumpowani starcy tego nigdy nie zrozumieją.
    Podstawowe zmiany są oczywiste:
    1. Przegląd sytuacji za pomocą wideo. Technologia jest już na tyle rozwinięta że jest to możliwe. Jak może być że miliard widzów widzi rękę na telewizorach i telebimach, a jedynymi ludźmi którzy tego nie widzą i nie mają prawa widzieć to sędziowie?
    2. 10 zawodników zamiast 11 przy jednoczesnych nieograniczonych zmianach. Jak w koszykówce. Zawodnicy wchodzą i wychodzą, ciągłe zmiany, odpoczynki, powroty. Bez przerywania ciągłości i timeoutów oczywiście, ale niemniej nieograniczone. Pozwoli to na grę ofensywną, opartą na technice, a nie na murowaniu bramki. Zwiększy to szybkość i atrakcyjność. Tak już się gra w USA i piłka tylko na tym zyskuje.
    3. Agresywny marketing piłki kobiecej. Dlaczego nie wprowadzić wymuszonej równości medialnej dla mężczyzn i kobiet? Dlaczego nie wymusić na klubach że na każdy zespół chłopców musi być zespół dziewcząt? Parytety? Absolutnie tak!

    To są dla mnie zmiany konieczne.
    Co to tym myślicie? Jaka jest Wasza opinia o przyszłości piłki nożnej? Bo dla mnie piłka zaczyna przegrywać z koszykówką, a w przyszłości pewnie i z innymi dyscyplinami.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja proponuję jeszcze jedną zmianę.
    Zmierzyć efektywny czas kilkudziesięciu spotkań, wyliczyć średnią i grać nie 2 x 45 min ale np 2 x 35 min ale tak jak w koszykówce czy w hokeju czyli jak akcja jest przerwana to czas się zatrzymuje.
    Zbyt dużo spotkać jest definitywnie czasowo naciąganych licząc na zmianę wyniku.
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Władca Pixeli Zobacz posta
    Ja proponuję jeszcze jedną zmianę.
    Zmierzyć efektywny czas kilkudziesięciu spotkań, wyliczyć średnią i grać nie 2 x 45 min ale np 2 x 35 min ale tak jak w koszykówce czy w hokeju czyli jak akcja jest przerwana to czas się zatrzymuje.
    no i jest czas na reklamy
    "Na początku poznaj wszystkie zasady, żeby o nich zapomnieć"
    John Coltrane

  4. #4

    Domyślnie

    Jako aktywny piłkarz amator ... A raczej piłkarz halowy ( futsal ).

    1. O tym mówią wszyscy i wszędzie, ale nikt nie chce tego wprowadzać. Moim zdaniem za 4-5 lat będzie to nieuniknione, a w pierwszej kolejności mogliby to sprawdzić w lidze włoskiej, gdzie akcja przerywana jest kilka razy na minutę, bo albo się kopią, albo symulują.
    2. O grze w 10 nigdy nie pomyślałem, ale powiem szczerze, że zaciekawiła mnie ta zmiana przepisów. Wydaje mi się, że to jest temat co najmniej na pracę magisterską na AWF Nam jest łatwo mówić, ale pod uwagę trzeba by wziąć bardzo dużo aspektów takich jak kondycja, czyli skrócić przy okazji czas gry do 2x40 ? To tylko jedna dywagacja, a wierze, że gdyby zwołać posiedzenie, to znalazłoby się więcej problemów ze zmianą 11 na 10. Niemniej jednak uważam, że faktycznie byłoby więcej miejsca, a gra zyskałaby na dynamice.

    Co do zatrzymywanego czasu to w piłce nożnej niestety odpada, tak samo jak i zmiany hokejowe i tego typu inne udziwnienia. Boisko jest zbyt duże, decyzje podejmowane są przez większą ilość osób, jest trudniejsza komunikacja, nawet jeśli sędziowie mają mikrofony i mogą rozmawiać. To po prostu by się nie sprawdziło i wprowadziłoby za dużo zamieszania do gry. Dlatego też połowa trwa 45 minut a nie 2x20. Ci co więcej grali w piłkę nożna i w inne dyscypliny na pewno wiedzą jak bardzo gracz męczy się na dużym boisku, a jak na hali. Zupełnie dwa różne światy i przy efektywnym czasie np 2x30-35 nikt by się nie zmęczył.

  5. #5
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sendilkelm Zobacz posta
    2. O grze w 10 nigdy nie pomyślałem, ale powiem szczerze, że zaciekawiła mnie ta zmiana przepisów. Wydaje mi się, że to jest temat co najmniej na pracę magisterską na AWF Nam jest łatwo mówić, ale pod uwagę trzeba by wziąć bardzo dużo aspektów takich jak kondycja, czyli skrócić przy okazji czas gry do 2x40 ? To tylko jedna dywagacja, a wierze, że gdyby zwołać posiedzenie, to znalazłoby się więcej problemów ze zmianą 11 na 10. Niemniej jednak uważam, że faktycznie byłoby więcej miejsca, a gra zyskałaby na dynamice.
    Kondycja nie będzie problemem jeśli się wprowadzi nieograniczone zmiany. Jak w hokeju.

  6. #6

    Domyślnie

    Kto grał systemem: trzy kornery - karny
    Jest jeszcze sprawa "spalonego",moim zdaniem przy podaniu piłki z połowy przeciwnika - spalonego nie ma.
    Albo od lini szesnastu metrów -spalonego nie ma.

  7. #7

    Domyślnie

    swiatlo - moim zdaniem, po prostu czas zaczac ogladac normalny sport, w ktorym cos sie dzieje. hokeja na lodzie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    swiatlo - moim zdaniem, po prostu czas zaczac ogladac normalny sport, w ktorym cos sie dzieje. hokeja na lodzie
    wolę siatkówkę lub ręczną. W wykonaniu Polaków.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    wolę siatkówkę lub ręczną. W wykonaniu Polaków.
    to tez jest, de facto, nieskonczenie bardziej wciagajace niz pici-polo na trawie

  10. #10
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marian K Zobacz posta
    Kto grał systemem: trzy kornery - karny
    Należy też ustawić tornistry zamiast słupków, bo tak się grało w czasach jak się liczyło trzy korki za karnego.

    Jest jeszcze sprawa "spalonego",moim zdaniem przy podaniu piłki z połowy przeciwnika - spalonego nie ma.
    Albo od lini szesnastu metrów -spalonego nie ma.
    Nie wiadomo jak to egzekwować. Sędzia liniowy który jest odpowiedzialny za spalone zawsze się ustawia równo z przedostatnim obrońcą (licząc bramkarza) i go nie obchodzi skąd piłka przyleciała. Jak ten przedostatni obrońca jest na polu bramkowym, a podanie jest z okolicy linii środkowej, to sędzia boczny nie ma możliwości obserwacji czy podanie było z linii, z przed, czy z poza. Zatem musimy mieć dodatkowego sędziego który by pomagał liniowemu i zawsze się ustawiał równo z piłką. Co jest raczej niewykonalne zważywszy że piłka jest szybsza od człowieka.

    P.S. Głupoty gadam, ten sędzia by nie musiał ganiać za piłką, wystarczyłoby żeby stał na linii środkowej. Tak czy inaczej musimy mieć sędziego na linii środkowej, co już zresztą mamy - czwarty arbiter. Tak więc jednak jest do wykonania. Pod warunkiem że chodzi o linię środkową.
    Ostatnio edytowane przez swiatlo ; 16-06-2010 o 23:44

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •