Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Odwrócony obiektyw i pierścienie pośrednie?

    Witam,

    Po pewnym czasie poszukiwań czegoś co relatywnie niskim kosztem pozwoli mi uzyskać duże powiększenie, kupiłem dwa zestawy manualnych pierścieni pośrednich i do nich podpiąłem mój obiektyw (tamron 18-200). Niestety jak wiadomo obiektyw ten nie jest najlepszej jakosci i na zdjeciach aberracje są tak duże, że robienie zdjec mija sie z celem, oprocz tego, powiekszenie też nie jest zadowalające (zależy mi na jak największym). Wyglada na to ze potrzebuje nowego obiektywu. I tu moje pytanie, czy jest sens zakładać na pierścienie odwrócony obiektyw? (np heliosa lub cos o mniejszej ogniskowej) Czy moze lepiej założyc taki odwrócony bezpośrednio na korpus? Czy moze jeszcze lepiej kupić cos o dłuższej ogniskowej i zamocować na pierścienie? Opcje odwróconego obiektywu na drugim normalnie zamontowanym odrzucam bo chyba mija sie to z celem.

    Z góry dzięki za odpowiedzi

    Pozdrawiam

    emilgojny

  2. #2

    Domyślnie

    Pierścień odwrotnego mocowania ma sens. Zasada jest taka, im szerszy obiektyw (ogniskowa), tym większe powiększenie. GO jest bardzo krótka i zwróć uwagę na średnicę gwintu - bo tam przykręcisz obiektyw. Całkiem fajne macro za małe pieniądze - stosujesz jasne stałki z dowolnym mocowaniem.
    D2H,D700, SB800, Jupiter 37A 135, PCS ARSAT H 35 F2,8, Nikkor AiS 28 F2,8, Nikkor 80-200 F2,8, Nikkor 24-70 F2,8, Nikkor 55 F1,2, Nikkor 105 2 DC, Sigma 50 F1,4.

  3. #3

    Domyślnie

    Odwróconego obiektywu nie zakłada się na pierścienie pośrednie tylko na pierścień odwrotnego mocowania (oryginalny do Nikona to BR-2A). Wadą tego rozwiązania jest mała odległość obiektu od przedniej soczewki. Poza tym powinieneś do tego mieć szkło z pierścieniem przysłon, bo inaczej czeka Ciebie walka z przymknęciem przysłony. No i wszystko ustawiasz manualnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Przymykanie przesłony bardzo niewiele zmienia w rozkładzie GO przy mocowaniu odwrotnym. Ostrzenie tylko poprzez odsuwanie - dosuwanie obiektu, aparatu na statywie. Z ręki, to loteria i przypadek. Coś na szybko, 24 mm zapiete odwrotnie na pierścień, moneta 1 gr. Obiektyw exacta (chyba )
    To nie crop, takie można uzyskać powiększenie.

    Uploaded with ImageShack.us
    Ostatnio edytowane przez MYSZ ; 25-05-2010 o 18:18
    D2H,D700, SB800, Jupiter 37A 135, PCS ARSAT H 35 F2,8, Nikkor AiS 28 F2,8, Nikkor 80-200 F2,8, Nikkor 24-70 F2,8, Nikkor 55 F1,2, Nikkor 105 2 DC, Sigma 50 F1,4.

  5. #5

    Domyślnie

    Chodziło mi bardziej o to czy dzieki dodatkowym pierscieniom, (pierscienie, pierscien odwrotnego mocowania, jakas stara stałka kolo 28 mm z duzym swiatlem) da mi jeszcze lepsze efekty niz sam odwrotnie zamocowany obiektyw i czy nie narobi to jeszcze wiekszych problemów, (światło, ostrzenie itd.). Z tego co czytam w necie to ludzie stosuja raczej pierscienie/mieszek i na to jakas stałka kolo 100 mm, normalnie zamocowana. U mnie na podobnej kombinacji (byc moze to wina obiektywu tamron 18-200), nawet z podwójnym zestawem pierscieni powiekszenia nie sa jakies piorunujace. Nie wiem z czego to wynika ale w poszukiwaniu wiekszego powiekszenia postanowilem zasiegna u Was rady

    Pozdrawiam
    emilgojny

  6. #6

    Domyślnie

    Zoom 18-200 nie nadaje się do tego celu. Pierscienie pośrednie to nakłada się na bagnet, mieszek to takie "pierścienie" z regulacją płynną a pierścień odwrotnego mocowania to inna bajka. Zakłada się go w body bagnetowo i dokręca odwrotnie obiektyw korzystając z jego gwintu na przodzie.

    A no i oczywiście pierscieni pośrednich nie łączy się z pierścieniem odwrotnego mocowania
    Ostatnio edytowane przez MYSZ ; 25-05-2010 o 18:41
    D2H,D700, SB800, Jupiter 37A 135, PCS ARSAT H 35 F2,8, Nikkor AiS 28 F2,8, Nikkor 80-200 F2,8, Nikkor 24-70 F2,8, Nikkor 55 F1,2, Nikkor 105 2 DC, Sigma 50 F1,4.

  7. #7

    Domyślnie

    No wlasnie tak myslalem ze moze sie nie nadawac czyli odwracanie obiektywu za pomoca pierscienia odwrotnego mocowania i jeszcze oddalanie go od matrycy pierscieniami posrednimi mija sie z celem? Lepiej w takim razie bezposrednio odwrocic obiektyw czy raczej do pierscieni dokupic stalke kolo 100 mm z dobrym odwzorowaniem i swiatlem?

  8. #8

    Domyślnie

    Przy takim połączeniu, pierścień + pierścień odwrotny sfotografujesz jego wnętrze i obraz uzyskany będzie otoczony przez czarne kółko Takie szkło, jasna 100 to dasz jakieś 200zł, pierścienie około 100, to lepiej nic nie rób, dozbieraj do rasowego macro, choćby manualny 55 micro Nikkor, jakieś 300-400zł i bedziesz miał macro którego szukasz
    D2H,D700, SB800, Jupiter 37A 135, PCS ARSAT H 35 F2,8, Nikkor AiS 28 F2,8, Nikkor 80-200 F2,8, Nikkor 24-70 F2,8, Nikkor 55 F1,2, Nikkor 105 2 DC, Sigma 50 F1,4.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •